Mistä pikkuriikkisiä määrämittaisia vaneripaloja?

puunäperrys

Tarvitsisin hervottoman määrän pikkuriikkisiä, määrämittaisia vanerineliöitä, alustavan suunnitelman mukaan
- 800 kpl, 20 x 20 x 4 mm ja
- 200 kpl, 40 x 40 x 4 mm.

Mistä tai keneltä tällaisia piperryspalasia lähtisi kyselemään? (Amerikasta löytyisi suoraan nettiaskartelukaupasta yllämainitun kaltainen satsi reilulla satasella, mutta postikulut olisivat hulppeat >300 dollaria.)

7

2342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • orcahelsinki

      Mitä maksat jos sahaan nuo kaikki sinulle?
      Olen ihan tosissani.
      4 mm koivuvanerista, taii muusta vanerista, jota saa normaalipuutyöliikkeistä.
      Valmiina tuollaisina palasina kuin luettelit. Tuon palat kotiovellesi jos asut pääkaupunkiseudulla tai laitn postipakettina jos asut muualla.
      Laita sähköpostia, osoite on orcahelsinki ja miukumauku merkin jälkeen g-m-a-i-l ja vielä piste c-o-m

      (nuo tavuviivat ovat hämäämässä sivuston sensurointirobottia)

    • Dentzelwashington

      Onko mitat missä mitassa? Tarkoitatatko senttimetereja vai millimetrejä, puutavaraliikkeiisä on määrämittasahoja, joilla em. senttimittojen sahaus onnistuu kyllä kädenkäänteessä ja halvallalla, millimetrimitat maksaa kyllä luultavasti suhteessa paljon

      • aikaa_menee

        Kannattaa kyllä kysyä hinta ennen sahausta, voi 1000 palan sahaaminen maksaa puutavaraliikkeessä yllättävän paljon, kun se ei ihan kädenkäänteessä kuitenkaan onnistu.... ;)
        Jos menisi vaikka 10 sekuntia per pala, niin se on melkein kolme tuntia...


      • timpermannivanhus

        pikkuriikkinen tuskin tarkoittaa senttejä...


    • puupipertäjä

      Kiitos kaikille vastauksista! Millimetreistä oli kyse, ajattelin "20 x 20 x 4 mm" -ilmaisun olevan tarpeeksi selvä, mutta näköjään erehdyin - pahoitteluni. "20 mm x 20 mm x 4 mm", siis.

      Orcahelsingille kiitos, otan yhteyttä jos/kun tarvitsen jatkossa piperryspalasia lisää. (Löysin toista kautta yksityishenkilön sahailemaan noita mulle, mutta... noh, jälkeenpäin ilmeni, että mittatarkkuus ei ollutkaan ihan sitä mitä hain. Pikkupalasista on tarkoitus tehdä tiukkaa mosaiikkimaista pintaa, joten plusmiinus 10% mitoissa ei ole hyvä juttu...)

    • Timpermannivanhus

      Ei pitäis olla liian vaikeeta, ajaa esim 20mm sorkoo pöytäsirkkelillä, ja vaikka vannesahalla pätkiä vastetta vasten toiset 20mm. Timpurilla on taito, koneet , ja kokemus, vai työhalut vähä kateis :D

    • Pistä mulle s-postia [email protected] ni voin antaa kaverin yhteystiedot ketä tekee noi sulle? :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      230
      9932
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      53
      4654
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      137
      4136
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      136
      4055
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      214
      3847
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      46
      3134
    7. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      22
      2317
    8. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      159
      1693
    9. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      10
      1622
    10. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      99
      1620
    Aihe