Xubuntu 16.04:n Firefox-selain ei viimeisen päivityksen jälkeen enää pyöritäkään Yle-areenan Flashillä toimivia tv-ohjelmia, vaan väittää Flashiä vanhentuneeksi. Olin kyllä asentanut uuden Flashin jo hiljattain, kun sellainen pitkästä aikaa julkaistiin Linuxille.
Asensin sitten toiseksi selaimeksi Chromiumin, kun siinä pitäisi tulla toimiva Flash mukana, mutta käynnistäessäni Chromiumin, se kysyy aina jotain keyring-salasanaa, eikä se hyväksy sitä salasanaani jota käytän aina jos päivitän konettani manuaalisesti, eikä muuta salasanaa ole. Mikäs tässä on nyt vika?
Mikä ihmeen Keyring?
11
278
Vastaukset 11
- dww
Käytössäsi on ilmeisesti automaattinen kirjautuminen, koska Chromium kysyy keyring-salasanaa. Voit resetoida keyrin-salasanat poistamalla niiden asetustiedostot ~/.local/share/keyrings hakemistosta, jonka jälkeen voit asettaa uudet salasanat kun Chromium käynnistetään uudestaan.
Oletko asentanut FlashPlayerin paketinhallinnan kautta vai jotenkin muuten?
dpkg --get-selections | grep flash- avainrengas
Viisi gpg-tiedostoa löytyy kansiossa usr/share/keyrings, mutta niitä ei saa deletoitua. Kokeilin myös deletoida yhtä niistä komennolla sudo rm ubuntu-master-keyring, mutta ei onnistunut sekään:
rm: cannot remove 'ubuntu-master-keyring': No such file or directory
Viimeisin Flash-päivitys tuli eilen automaattipäivityksenä ja sen jälkeen Yle-areena ilmoitti Flashin olevan vanhentunut. - tumpelo_olet
avainrengas kirjoitti:
Viisi gpg-tiedostoa löytyy kansiossa usr/share/keyrings, mutta niitä ei saa deletoitua. Kokeilin myös deletoida yhtä niistä komennolla sudo rm ubuntu-master-keyring, mutta ei onnistunut sekään:
rm: cannot remove 'ubuntu-master-keyring': No such file or directory
Viimeisin Flash-päivitys tuli eilen automaattipäivityksenä ja sen jälkeen Yle-areena ilmoitti Flashin olevan vanhentunut.Ei niitä pidä mennä tuhoamaan yrittämällä. Vaarannat koko käyttiksen.
Areena voi ilmoittaa vanhasta flashistä jos käytät Firefoxissa esimerkiksi NoScript lisäosaa. Kyllä se Areena toimii vaikka 11.x flashilla, kun sallit sen. On tullut katsottua kaikki areenan ohjelmat (tai ainakin parhaat niistä). - yrittämällä
tumpelo_olet kirjoitti:
Ei niitä pidä mennä tuhoamaan yrittämällä. Vaarannat koko käyttiksen.
Areena voi ilmoittaa vanhasta flashistä jos käytät Firefoxissa esimerkiksi NoScript lisäosaa. Kyllä se Areena toimii vaikka 11.x flashilla, kun sallit sen. On tullut katsottua kaikki areenan ohjelmat (tai ainakin parhaat niistä).Ohje kuululi: "Voit resetoida keyrin-salasanat poistamalla niiden asetustiedostot"
Eikö poistaminen ole tuota tuhoamista? - pös.ösilö
yrittämällä kirjoitti:
Ohje kuululi: "Voit resetoida keyrin-salasanat poistamalla niiden asetustiedostot"
Eikö poistaminen ole tuota tuhoamista?Ei niitä saa poistaa. Poistamalla vaarannat tietoturvan.
- Chromppu
Chromiumiin käynnistys optio:
chromium --password-store=basic- avainrengas
Mitä tuo tarkoittaa? Nuo eivät ainakaan kelpaa salasanoina.
- lololololol
avainrengas kirjoitti:
Mitä tuo tarkoittaa? Nuo eivät ainakaan kelpaa salasanoina.
Kirjoita takaperin.
- avainrengas
lololololol kirjoitti:
Kirjoita takaperin.
En ole tietokonenörtti
- norttiolet
˙ıʇʇɹöuǝuoʞoʇǝıʇ ʇǝןo (-: ¡ɐɥɐɥɐɥɐɥ
ɥɐɥɐɥɐɥɐ¡ :-) oןǝʇ ʇıǝʇoʞonǝnöɹʇʇı˙ - Chromppu
avainrengas kirjoitti:
Mitä tuo tarkoittaa? Nuo eivät ainakaan kelpaa salasanoina.
Kirjoita se päätteeseen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.511303Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt171021- 93977
- 77673
- 37668
- 25451
- 26441
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53440Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.15439Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30423