Vuokrasopimus irtisanottu

Koditonko

Isännöitsijä (asunnon omistaja) tuli omilla avaimilla asuntooni ja toi vuokrasopimuksen irtisanomisilmoituksen yhdessä työtoverinsa kanssa. Ilmoituksessa mainitaan irtisanomispäivä. Siinä ei mainita päättymispäivää tai päättymisen syytä. Onko toimintatapa oikein ja irtisanominen pätevä?

Miten asia käytännössä etenee, jos en ole 1/2 vuoden kuluttua löytänyt asuntoa? Onko vuokranantajalla oikeus esim. tulla tyhjentämään asuntoni? Pitääkö hakea ensin häätö oikeudelta vai miten? Osaako joku neuvoa tässä asiassa?

13

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sossu

      Onpa Suomi nykyään aika julma paikka, vai onko nämä aiemmin vastanneet jotain avohoidossa olevia? Kaikilla ei ole varaa hankkia omaa asuntoa, monista eri syistä. Empatia todella tuntuu puuttuvan kommenteista. Miksi pitää provosoida ja hyökätä, jos ei kerran tiedä asian todellista laitaa? Toivon myös, että karmanlaki toimii!

    • zlajy

      Joopajoo....vai tälläinen tapaus tällä kertaa;)
      Tuskin kukaan vuokranantaja tai ainakaan isännöitsijä voi olla niin tyhmä että menettelisi laittomasti. Irtisanomisilmoitus toimitetaan aina kirjattuna.
      Sillä "työtoverin" mahdollisella todistuksella ei ole mitään merkitystä.

      • niituruus

        Jos näin,silloin jatkat asumista ja kiistät ikinä saanesi mitään ilmoitusta ja nähneesi ko.äijiä. Tuskin isännöitsijä käräjillä myöntää tulleensa asuntoon omilla avaimillaan.


      • Möski

        Meillä kokemusta tästä firmasta, mutta Turun suunnalta. Täysin tehoton ja tulokseton toimeksianto asunnon myymiseksi. Toinen välittäjä myi asuntomme ensimmäisellä näytöllä ja paremmalla hinnalla. Ei siis jatkon...


    • Kukaan ei voi vuokrakämppään tulla omilla avaimilla muuta kuin hätätilantessa = suurinpiirtein maanjäristys. Irtisanomisilmoituksen toimittaisin kirjatulla kirjeellä.

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950481?search[type]=pika&search[pika]=vuokrasopimus*

      Vuokranantajan irtisanoessa vuokrasopimuksen irtisanomisaika on kuusi kuukautta, jos huoneiston vuokrasuhde on välittömästi ennen irtisanomista kestänyt yhtäjaksoisesti vähintään yhden vuoden, ja muussa tapauksessa kolme kuukautta (vuokranantajan irtisanomisaika).

      Jos toistaiseksi voimassa olevassa vuokrasuhteessa vuokralaiselle aiheutuu huomattavia vaikeuksia saada toinen asunto muuttopäivään mennessä, tuomioistuin voi vuokralaisen vaatimuksesta siirtää muuttopäivää enintään yhdellä vuodella. Muuttopäivän siirtäminen voidaan rajoittaa koskemaan vain osaa huoneistoa.

      Muuttopäivää ei saa siirtää, jos siitä aiheutuu vuokranantajalle tai muulle huomattavaa haittaa tai vahinkoa. Muuttopäivää ei myöskään saa siirtää, jos vuokranantaja on irtisanonut vuokrasopimuksen 39 §:n nojalla (pakkohuutokauppa) tai jos vuokranantajalla on 61 §:n 1 tai 2 momentin nojalla oikeus purkaa «vuokrasopimus» taikka jos vuokralainen on itse irtisanonut tai purkanut vuokrasopimuksen

      61pykälä 1/2

      1) jos vuokralainen laiminlyö suorittaa vuokran säädetyssä tai sovitussa ajassa;

      2) jos vuokraoikeus siirretään taikka huoneisto tai sen osa muutoin luovutetaan toisen käytettäväksi vastoin tämän lain säännöksiä;

    • Poku0

      Kyllä syy on mainittava jos kyseessä on toistaiseksi voimassa oleva vuokrasopimus. Koska kyseessä on irtisanominen eikä purku niin silloin ei ole kyse mistään vuokralaisen törttöilystä ja on siis pitempi 6kk irtisanomisaika. Mutta syy on mainittava. Voit riitauttaa asian ja siten onnistua ainakin saamaan lisäaikaa. Ei tuo omin luvin sisään tulo tietenkään ollut asiallista saati laillista mutta siihen vetoaminen ei lopputulokseen vaikuta. Voit ja ehkä jopa kannattaakin tehdä siitä rikosilmoitus koska siitä voi olla jotain hyötyä. Mutt on sinun lopulta lähdettävä mutta koska. Siinä voit onnistua vitkuttamaan. Toisaalta kyllä työssä käyvä löytää helposti uuden asunnon. Jos olet vaikka työtön niin se on hankalampaa tietysti. Toisaalta se on hyvä argumentti saada lisäaikaa

      • Koditonko

        Kiitos asiallisesta vastauksesta. Eipä ole Tampereella helppoa löytää uutta asuntoa, vaikka olen työssä ja luottotiedot kunnossa. En kyllä jaksaisi alkaa asiasta riitelemäänkään, mutta eipä tuo taivasalle joutuminenkaan houkuta. En myöskään enää lue kommentteja, koska pidän niitä asiattomina suurilta osin. Puskista on helppo huudella, kun ei tilannetta täysin tunne. Nyt vain toivoa, että asunto vielä löytyy!


    • Uji

      Jollain on näköjään vähän paha olo

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2872
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1699
    Aihe