Löytyykö täältä henkilöitä, joilla on muistoja kuvanveistäjä, professori Ensio Seppäsestä? Olisi mukava kuulla niistä, ennen kuin ne unohtuvat.
Kuvanveistäjä Ensio Seppänen on tehnyt Suomessa eniten julkisia veistoksia.
Kuvanveistäjä Ensio Seppänen
6
332
Vastaukset
- Hatman
Onko niin, että täällä ei ole ketään, joka olisi tavannut Enskan?
- kldvbkdjbvfdk
Ei täällä ole muita, kuin pelkkiä harrastelijoita. Oikeita, korkeasti koulutettuja taidealan ihmisiä, jotka nämä henkilöt tuntevat, ei täältä löydä.
- Näyttää-
kldvbkdjbvfdk kirjoitti:
Ei täällä ole muita, kuin pelkkiä harrastelijoita. Oikeita, korkeasti koulutettuja taidealan ihmisiä, jotka nämä henkilöt tuntevat, ei täältä löydä.
---siltä Make että tämä ketju on sinun mieliketjusi. hahahahaha
- Hatman
Ensio Seppäsellä oli tuttuja ympäri Suomea ja kaikista yhteiskuntaluokista, eikä vain taiteilijapiireissä. Toisaalta on eri asia ketkä lukevat näitä kulttuurin keskusteluja.
- Koivuharju
Asuin noin puolen kilometrin päässä Seppäsen talosta ja muistan, kuinka 1950 - 60-likujen vaihtee kulkiessani talon ohi, näin useasti pihalla komeat T-Ford polkuauton ja pikku-Valmet polkutraktorin, jotka Enska, niinkuin kaikki häntä kutsuivat, oli tehnyt pojilleen. Kaikki myös tunsivat kuka oli Volga-henkilöautolla ajava pieni mies musta paskeri päässä. No Enskshan se siinä meni.
- Hatman
Noista polkuautoista löytyy Youtubesta videonpätkä hakusanalla "Ensio Seppänen". Volga on osittain purettuna jossain Tornion suunnalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2123966Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii642528Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3922336- 472253
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151305Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561267
- 751223
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251146