Lukon uudelleensarjoitus

eksästä_eroon

Jos uudelleensarjoittaa lukon, niin pitääkö siitä ilmoittaa isännöitsijälle? Asun kerrostalossa omassa asunnossani. Ex-miehellä on ollut avaimeni, mutta nyt hän on alkanut hankalaksi eikä suostu luovuttamaan avainta minulle.

Toki hän pääsee vanhalla avaimella alaovesta ja muutoinkin kun se on päivisin auki. Mutta ei enää kävelisi asuntooni omalla avaimella kuten kerran tapahtui.

Paska juttu läheisriippuvaiset, jotka eivät mene hoitoon. Olisin halunnut hänen luovuttavan avaimen sovinnolla, mutta hän ei tajua, että suhde on ollut ohi jo aikoja sitten. Oltu vain kavereita, mutta en halua sitäkään enää, kun hän on alkanut roikkua.

9

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heomex

      Soopaa koko tarina mutta tulkoon sanotuksi että nimenomaan isännöitsijä tilaa lukkofirmalta uudelleensarjoituksen,asukas/osakas maksaa.

    • khhklhjhv

      BODA-turvalukko oveen, noin 200e maksaa.

      • paras_ratkaisu

        Tämä on se oikea vaihtoehto. Kaikissa taloyhtiöissä ei sallita "villissä sarjassa" olevia lukkoja. Jos asuntoon ei pääse yleisavaimella, niin sitten sinun pitää olla kotona päivystämässä ja ovea avaamassa aina, kun huoltomiehen tms. tarvii sinne päästä, oli sitten kyse iv-puhdistuksesta, patteriverkon säädöistä (jolloin asunnossa tarvii päästä käymään useita kertoja parin viikon jakson aikana) tai jostain KPH kuntoarviosta.

        Turvalukko voi olla normaalisti kiinni ja sitten jos sattuu se kerta kun huollon pitää asuntoon päästä, niin sen päivän ajaksi lukko jätetään auki. Melko pieni todennäköisyys, että exä just silloin osuu paikalle.


      • kolmaskerros

        "...sattuu se kerta kun huollon pitää asuntoon päästä, ..."
        Jos asunnon ovessa on turvalukko,kopio avaimesta tulee toimittaa huoltoyhtiölle.
        Jos tulee tilanne että asuntoon on pakko päästä asukkaan poissa ollessa, sinne mennään ja asukas maksaa oven,uudet lukot,ym.


      • lompakko_auki

        Älä puhu paskaa, köyhä!

        Hätätilanteessa, putkirikko, tulipalo tms. palokunta menee oven läpi "yleisavaimella". Vakuutukset on tätä varten.

        Sinä puolestasi kuulostat vuokrakuoriaiselta, jolla ei ole varaa turvalukkoon eikä kotivakuutukseen.

        Sinun kannattaakin pitää ovi aina auki, koska mitään varastettavaa ei ole ja on suuri todennäköisyys, että liesi unohtuu päälle kesken kännikokkauksen. Joissain "sosiaaliseen" asumiseen tarkoitetuissa vuokrakasarmeissa palokunta vierailee miltei päivittäin...


    • Huoneiston ovi on taloytiön vastuuseen kuluva osa, mukaan lukien lukko ja postiluukku. Eli mitään oikeutta uudelleensarjoitukseen ei ole ilman taloyhtiön lupaa.

    • mikäonoikein

      Tämä ei ole soopaa, tuollaisia läheisriippuvaisia ex miehiä on ihan oikeasti.Kysymys onkin näin, et kuka sarjoittaa lukon ja pitääkö osakkaan itse maksaa se.
      Pitääkö ilmoittaa isännöitsijälle tai uudelle omistajalle jos myy asunnon, et yksi avain on kadonnut vaikka olis teetättäny uuden, joka on mahdollista nykyisin.

    • näin_on_näppylät

      Kun udelleensarjoituksen tekee virallinen lukkoseppä jolla on käytössään talon lukkokartat, niin kyllä lukko toimii edelleenkin talon yleisavaimilla.

      • tyhmempi_valinta

        Mikä järki on uudelleensarjoituksessa? Sillä vain estää exän pääsyn asuntoon.

        Turvalukko lyö 2 kärpästä yhdellä iskulla; estää exän vierailut se estää myös asiattomat (ei ennakkoilmoitusta) vierailut yleisavaimella. On niitä yleisavaimiakin joskus, onneksi harvoin, vääriin käsiin päätynyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      94
      1659
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1539
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      76
      1345
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1272
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      120
      1088
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      991
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      988
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      22
      967
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      848
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      773
    Aihe