Niin se apteekissa aloitteleva farmaseutti mikälie ynnäsi sormillaan että montako nenäsuihkausta otan päivässä ja voiko hän maksusitoumuksella myydä minulle vai ei.
Ynnäyksen päätyttyä vastaus oli jyrkkä ei!
Toisella kertaa myyjänä oli apteekkari joka ei turhia nipotellut.
Ynnäyksen päätyttyä vastaus oli jyrkkä ei!
Toisella kertaa myyjänä oli apteekkari joka ei turhia nipotellut.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jep, tyhmälle kun antaa valtaa niin noin käy.
Miksi ihmeessä ihmiset ottavat itselleen sellaisia valvontatehtäviä, joihin ei ole annettu mitään oikeuksia?
Se on se mielivalta, joka koukuttaa yksinkertaisen myyjän, jolla ei ole oikeutta eikä velvollisuutta toimia ihmisyyttä ja kaupankäyntiä vastaan. Ja kun sitä oikeaa valtaa ei todellakaan ole, niin tyhmä myyjä korvaa puutteen ottamalla mielivallan käyttöön ja silloin ollaan todella kaukana inhimillisyydestä ja ihmisyydesta, eikä myöskään kuulu ASIAKASPALVELUUN keksiä keinoja olla myymättä jotain tuotetta.
Kaupan käyntiin todellakin kuuluu etsiä keino, millä tuote saadaan MYYDYKSI, eikä toimia tavalla, jolla tuotetta EI SAADA MYYDYKSI.