Mietin tässä että onko mahdollista 16-vuotian matkustaa yksin (ilman vanhempien kirjallista lupalappua) esim. Keniaan tai ylipäätänsä edes matkustaa ilman että kukaan siihen puuttuu erikoisemmin tai että lähetettäisiin seuraavalla lennolla takaisin ? Onko jollain kokemuksia? Tarvitsisin kiireisesti vastauksia, en oikein löydä internetistä kyseiseen aiheeseen vastauksia... Entäs viisumi-asiat ja rokotukset, hoituuko nekin omatoimisesti ja paljon ne tulevat maksamaan? Olen siis omatoiminen jo kotoolta pois muuttanut nuori, eli siksi kyselen. En suunnittele mitään kapinakarkauksia, turha tulla päätä aukomaan. :) Arvostan todella jos joku edes vähän asiasta tietoinen voisi yrittää auttaa! :)
16v yksin Keniaan?
2
1021
Vastaukset
- Esesesezezez
Lentoyhtiöt ottavat lennoille 16 vuotta täyttäneitä yksinmatkustavia.
- AFRIKANYSTÄVÄ
KIRJOTAN ISOLLA ETTÄ ITSE NÄEN , ANTEEKSI .
KENIASSA CAME TRAKER (TAI SINNE PÄIN )SAFARI FIRMA TEKEE HALPOJA POHJOIS KENIAAN SUUNNATTUJA TELTTA SAFAREITA TURKANA JÄRVELLE, OLEN OLLUT, OLI HIENO REISSU JA VERTAILUKOHTANA ON NOIN NELJÄN VUODEN AFRIKASSA REISAAMINEN , VÄLILLÄ ISOMMALLA JA VÄLILLÄ OLEMATTOMALLA RAHALLA.
NAMIBIA SAATTAISI OLLA TURVALLISEMPI SUN IKÄISELLE , ÄLÄ MENE VIELÄ ETELÄAFRIKKAA. AIKANAAN MENIN ITSE MAITSE 20 VUOTIAANA KAIROSTA SUDANIIN SIELTÄ KENIAAN UGANDAN LÄPI
RUANDAAN JA SIELTÄ BURUNDIN KAUTTA TANSANIAAN 9 NOIN KUUKAUTTA . MULLA OLI KYLLÄ HYVÄ YSTÄVÄ MUKANA . SIITÄ ON AIKAA 40 vuotta JA ME OLTIIN SILLON AIDOSTI KOVIA JÄTKIÄ. (muutamia kuukausia reppaamista Aasiassa ja Euroopassa ja Marokossa Itä Euroopassa takana, VIINAA EI JUOTU, EI OLLUT RAHAA.
PALJON NUORIA NAISIAKIN MATKUSTELI YKSIN JA VIELÄKIN VIETÄN JOKA VUOSI JOITAIN KUUKAUSIA AFRIKASSA NIIN IDÄSSÄ KUIN LÄNNESSÄ JA AINA VÄLILLÄ NÄKEE, NO AIKA USEIN YKSIN MATKAAVIA AIKA NUORIAKIN NAIS REPPU TURISTEJA.
KAIKEN MAAILMAN PASKA VAPAAEHTOIS HÖLMÖILYIHIN MONET MENEE, EI NE
TODELLISUUDESSA NIINKÄÄN HALUA AUTTAA KETÄÄN VAAN TURVALLISEMPAA JA IDENTEETILTÄÄN KOVEMPAA MATKAILUA .
KENIASSA OLEN OLLUT PUOLISEN VUOTTA YHTENSÄ, KYSY JOTAIN JOS HALUAT.
ETELÄ SENEGALISSA ON PIENI KYLÄ MOLOMP JOSSA SUOMI SENEGALI SEURA
PITÄÄ PIENTÄ ihmiseltä ihmiselle TUKITOIMINTAA , KATSO NETTI SIVUT , SIELLÄ
VOISIT AUTTAA KOULUSSA , SYNNYTYS MAJASSA, TRUTSIFARMILLA , ATK LUOKASSA JA VAIKKA VANHUSTEN PARISSA, SUOMALAIS AMERIKKALAINEN SISSI MUMMO ON SIELLÄ MELKO KOKOAJAN JA APUA TARVITAAN , TURVALLINEN PAIKKA JA EKSOOTTINEN, TUOTA AUTAN JOS VOIN.
VANHUKSEN NEUVOT AFRIKKAAN
A -EI OLE MERKITYSTÄ PIDÄTKÖ SINÄ AFRIKASTA JOS AFRIKKA EI PIDÄ SINUSTA.
---JA TÄMÄ EI SITTEN OLE MIKÄÄN VITSI !
B- HYVÄ FYYSINEN TERVEYS JA ARKINEN ITSEVARMUUS HYVÄLLÄ HUUMORINTAJULLA .
C-ÄLÄ NÄYTÄ UHRILTA / ÄLÄ OLE UHRI.
D-RAHA ASIOIDEN /RAHAN ARVON YMMÄRRYS/alle 5 € SUURIN OSA JOUTUU MUSTISTA PÄRJÄÄMÄÄN , MINÄKIN VOISIN HIVAUTTAA SINUT JOS SAISIN PUOLEN VUODEN TIENESTINI.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567815Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675911Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615390Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515293Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084632Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072343Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41231Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41185Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371036Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko45996