Tylsyys, yksinäisyys ja turhautuminen

Turhauttaa

Moikka, oon 15- vuotias tyttö, oon ysiluokalla ja odotan vaan, että ysiluokka loppuu. Mulla on kaveriporukka, mut en nää niitä melkein koskaan vapaa-ajalla. Mulla on aika paljonkin koulussa sellasii ihmisii, keille voin jutella ja höpötellä millon mistäki. Mut ne ei oo sellasii, keiden kanssa haluisin olla koulun ulkopuolella.. tuntuu aika yksinäiseltä, haluaisin vaan, että alkais jo uudet opiskelut, mut samalla mietityttää saanko parasta ystävää sieltäkään, entä jos tuun taas olemaan yksin 3 vuotta.... onko muilla samoja kokemuksia? Mitä te teette yksin?

4

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä katson animea.

    • Minä pelitän!

    • Vähän_turhautunut

      Moikka. Oon 16v poika ja sanoisinko näin että minulla on aika lailla samanlainen tilanne. Minulla alkoi jo uudet opinnot uudessa koulussa. Mukavia kavereita sain luokallisen, mutta ei sieltä ainakaan sen parempaa ystävää ole löhtynyt. Eli tilanne on yhä sellainen että vapaa-ajat vietän aika lailla yksin.
      Olen vain alkanut hyväksyä tosi asian, että saatan olla vielä monet vuodet ilman hyvää ystävää.

    • Aika pitkälle sama tilanne.
      En oikeestaan vietä aikaa kavereiden kans, paitti ehk kerran kaks kuukaudes pelataa jtn mut sillonki keskitytää vaa peliin jote se on aika rajottunutta.
      Sit on yks kaveri jolle laitan viestii ku mul on enemmä ongelmii mut en mä sitäkää haluais häiritä kovin usei, ku sil on omat kaverinsa ja ajanvietteensä. Loput ajast kuluu yksin, pelaan ja katon youtubee tai kuuntelen musaa.
      Vois olla et sopivan harrastuksen hankkimal sais kavereita mut en oikeestaa viitti tehä asialle mitää, kaikki on tarpeeks hyvi näin.
      Oottelen lukiota ja toivon parempaa maailmaa, mut eipä se mitää oikeesti muuta, jos ei ite jotai tee.
      Ei se oma rauha oo loppujen lopuks nii vakava asia, jos kattoo toiselt kannalt...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      69
      8144
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      119
      4719
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      112
      3876
    4. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      76
      3396
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      74
      2996
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      134
      2700
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      38
      2155
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      1973
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      263
      1940
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      56
      1938
    Aihe