Tylsyys, yksinäisyys ja turhautuminen

Turhauttaa

Moikka, oon 15- vuotias tyttö, oon ysiluokalla ja odotan vaan, että ysiluokka loppuu. Mulla on kaveriporukka, mut en nää niitä melkein koskaan vapaa-ajalla. Mulla on aika paljonkin koulussa sellasii ihmisii, keille voin jutella ja höpötellä millon mistäki. Mut ne ei oo sellasii, keiden kanssa haluisin olla koulun ulkopuolella.. tuntuu aika yksinäiseltä, haluaisin vaan, että alkais jo uudet opiskelut, mut samalla mietityttää saanko parasta ystävää sieltäkään, entä jos tuun taas olemaan yksin 3 vuotta.... onko muilla samoja kokemuksia? Mitä te teette yksin?

4

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä katson animea.

    • Minä pelitän!

    • Vähän_turhautunut

      Moikka. Oon 16v poika ja sanoisinko näin että minulla on aika lailla samanlainen tilanne. Minulla alkoi jo uudet opinnot uudessa koulussa. Mukavia kavereita sain luokallisen, mutta ei sieltä ainakaan sen parempaa ystävää ole löhtynyt. Eli tilanne on yhä sellainen että vapaa-ajat vietän aika lailla yksin.
      Olen vain alkanut hyväksyä tosi asian, että saatan olla vielä monet vuodet ilman hyvää ystävää.

    • Aika pitkälle sama tilanne.
      En oikeestaan vietä aikaa kavereiden kans, paitti ehk kerran kaks kuukaudes pelataa jtn mut sillonki keskitytää vaa peliin jote se on aika rajottunutta.
      Sit on yks kaveri jolle laitan viestii ku mul on enemmä ongelmii mut en mä sitäkää haluais häiritä kovin usei, ku sil on omat kaverinsa ja ajanvietteensä. Loput ajast kuluu yksin, pelaan ja katon youtubee tai kuuntelen musaa.
      Vois olla et sopivan harrastuksen hankkimal sais kavereita mut en oikeestaa viitti tehä asialle mitää, kaikki on tarpeeks hyvi näin.
      Oottelen lukiota ja toivon parempaa maailmaa, mut eipä se mitää oikeesti muuta, jos ei ite jotai tee.
      Ei se oma rauha oo loppujen lopuks nii vakava asia, jos kattoo toiselt kannalt...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      158
      3720
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      13
      3023
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      225
      2622
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      234
      2101
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      73
      1900
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      53
      1307
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      25
      1209
    8. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      70
      1128
    9. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      87
      919
    10. Miltä tuntuu kun

      On asioita joita ei rahalla voi ostaa?
      Ikävä
      109
      909
    Aihe