Paljonko liikuntaa sheltille?

Shelttiharkinnassa

Olemme harkinneet koiraa, ja shetlannin lammaskoira vaikuttaa hyvältä ensikoiralta. Rotuvalinnassa vielä mietityttää, paljonko liikuntaa yleensä shetlanninlammaskoirat tarvitsevat? Olemme kyllä lukeneet rodusta paljon, mutta olisi kiva kuulla konkreettisia määriä shelttejen omistajilta, kun oppaiden "paljon" ja "reilusti" eivät varsinaisesti kerro mitään :)
Eli minkä pituisia lenkkejä? Onko ihan liian vähän, jos arkisin yksi reilu 30min ja pari lyhyempää (viikonloppuisin sitten ehkä enemmän), vai vaatiiko tuntikaupalla lenkittelyä ihan päivittäin?

12

2656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Shelti

      Meillä shelti, ja teemme sekä aamuin, että illoin noin 2 tunnin lenkit. Kyseinen rotu vaatii lenkkeilyä.

      • Shelttiharkinnassa

        Tuon perusteella sheltti ei siis ole sopiva rotu meille, neljä tuntia päivittäin on kyllä liikaa...


      • kaikkikoirat
        Shelttiharkinnassa kirjoitti:

        Tuon perusteella sheltti ei siis ole sopiva rotu meille, neljä tuntia päivittäin on kyllä liikaa...

        Tarvitsevat liikuntaa eli älä ota koiraa jos et viitsi ulkoilla kun korkeintaa 1/2-1.tunnin päivässä meillä tehdään 3-4 lenkkiä päivässä sheltien kanssa kesto vähintään 1-2.h per kerta


      • Shelttinemäntä
        Shelttiharkinnassa kirjoitti:

        Tuon perusteella sheltti ei siis ole sopiva rotu meille, neljä tuntia päivittäin on kyllä liikaa...

        Älä usko kaikkea mitä sanotaan täällä. Sheltti ei vaadi/tarvitse tuntikausien lenkkejä päivittäin. Toki välillä ehkä kerran pari viikossa ei pahitteeksi. Eikä tietenkään haittaa vaikka tekisi pitkiä lenkkejä, mutta EI tarvitse.

        Itse en ole koskaan tehnyt mitään superlenkkejä omista terveysvaivoista johtuen ja hyvin on pärjätty. Koira onnellinen ja tyytyväinen. Ei kaikki pysty mihinkään 4h lenkkeihin eikä tarvitsekaan. Turha potea mitään syyllisyyttä. Koiralle tärkeintä, että saa olla omien ihmistensä kanssa olipa sitten lenkillä tai sohvalla maaten.


    • NiinMeilläkin

      Vähintään 3-4.kertaa arkisin kestoltaan 1 1/2-2h perkerta ja viikon loppusin vähintään 3kertaa 2-3h mikä sisältää irtioloa sen 2h perkerta niin pojat saavat purkaa energiaansa keskenään eli Sheltti ei ole Laiskan Ihmisen Koira eikä taida olla mikään muukaan koira kaikki tarvitsevat liikuntaa

    • sivustaseuraajan

      Ei se pelkkä remmilenkkeily onnelliseksi tee, vaatii myös aivotyöskentelyä. Meillä lenkkeillään suurinpiirtein 2h päivässä: aamupissi 15min, päiväpissi 15min, päivälenkki 1h ja iltapissi/lenkki 30min-1h. Sen lisäksi sitten ihan kotioloissa harrastellaan huvikseen tokoa, namien piilotusta ja temppujen opettelua n. 3-4 päivää viikosta. Kesällä käydään patikoimassa useamman kerran viikossa 2-3h jonka lisäksi sitten vielä nuo lyhyemmät pissilenkit, talvella käydään jäällä heittelemässä palloa.

      Mietippä ihan omalle kohdallesi, alkaisiko turhauttaa jos istuisit asunnossasi koko päivän (ei telkkaria, puhelinta, konetta, neulomatöitä tai muita virikkeitä) ja pääsisit tunniksi aina pihalle?

    • Shelttinemäntä

      Ei vaadi mitään superpitkiä lenkkejä. Kuvaamasi pari lyhyttä lenkkiä esim.vartti aamuin illoin ja yksi vähän pitempi 30-60min riittää hyvin. Minä käytän näin ja on hyvin riittänyt, koira tyytyväinen. Kesällä mökillä saa olla vapaasti ulkona pihalla. Ei tietenkään haittaa jos liikuttaa enemmänkin, mutta sheltti pärjää myös vähemmällä.

      Liikuntamäärät on myös rotukohtaisia, toiset rodut tarvitsevat enemmän. Ikä ja käyttötarkoitus myös vaikuttavat. Sheltti sopii myös mainiosti ensimmäiseksi koiraksi ihanan luonteensa ja helppoutensa takia. Suosittelen 😀

    • Anonyymi

      No, sheltit on suht energisiä koiria. Liikuntaa päivässä me annetaan ainaki vähiten tunti. Harrastetaan vaikka mitä, käydään aamulla tunnin lenkillä, iltapäivällä kaksi tuntia, sitten käväsemme metsässä, joskus käydään koirapuistossa, ja uimassa, sitten mennään vielä iltalenkille, 30 km, .sitten vielä myöhään illalla pihassa, ja sitten vielä ne aktivointilelut. :) :)

    • Anonyymi

      Minä käytän shelttejäni 3-4 kertaa päivässä ulkona. Aamulla, iltapäivällä ja illalla. Lisäksi meillä on iso piha ja aktivointileluja. Minä käytän myös metsälenkeillä ja uimassa. Eli noin 3-8 km tulee päivässä, mutta koiran jaksamisen mukaan.

    • Anonyymi

      Ei tarvitse liikuntaa. Sille sopii paremmin matkata koirien rattaissa,

    • Anonyymi

      Sheltit ovat kyllä liikunnallisia, kun colliekin on taustalla. Että äläpä vitsiveikko ala rettelöimään. Koiraa hankittaessa on otettava huomioon kaikkea muuta paitsi huumori.

    • Anonyymi

      Meillä on pikku sheltti, joka kyllä rakastaa lenkkejä ja mielellään olisi mielellään vaikka koko päivän ulkosalla, ja kyllästyy tosi helposti. Pari kolme neljä lenkkiä riittää, ei tarvitse mitään kolmen tunnin pituisia. Aivotyöskentelyä olisi hyvä olla. Toki ulkona riehuminenkin ja leluilla leikkiminenkin väsyttää sheltit hyvin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      437
      7489
    2. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      218
      6429
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      94
      6176
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      208
      5662
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      38
      4522
    6. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4378
    7. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      4
      4169
    8. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      36
      3673
    9. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      116
      3600
    10. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3588
    Aihe