Karanojalle uusi polttolaitos - haiseeko? saastutt

Miksi tällainen tulee näin lähelle asutusta? Kiinteistöjen arvot laskevat taatusti. Onko kokemuksia miten paljon haittoja aiheuttaa?
10209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

vanha linkki, uudesta laitoksesta oli juttua viime viikolla...

Äänestä

Tämä laitos polttaa Demoliten kyllästettyä puuta,joka on murskattu Tuulosessa mikä nykyään viedään Saksaan,loppu päätelemä ei tule kaukolämmön hinta laskemaan ainakaan Hämeenlinnassa.ilmankos joka kulmalla porataan maalämpö putkia.

Äänestä
  • Eiks Ekokem ole sitä myös polttanut.

    Äänestä

Mitä sen on väliä haiseeko karanojalla, eihän siellä ole naapureita lähimaillakaan. Enempi pitäisi olla huolissaan takanpolttajista taajamassa, se pitäisi kieltää, kauhea käry kun vähänkään pakkasta.
Ja saastuttaako, no ei varmaan ainakaan niin paljon kun jatkuva autojen pesu omakotitalojen pihassa pohjavesialueella. Täällähän pestään surutta parolainen bussikin melkein joka päivä muutaman sadan metrin päässä vedenottamosta. Siitä tosin kiitosta kaupungille kun ovat kieltäneet auton pesun pihassa, vielä kun olisi valvontaa ja sanktioita niin voisi tuo juomavesikin olla juotavaa tulevaisuudessakin.

Äänestä
  • Ei hattulassa kellään oo bussia

    Äänestä

Taas se alkoI! Reilut parikymmentä vuotta sitten karanojalle kaavailtiin jätteenpolttolaitosta. Valitusten johdosta se rakennettiin Riihimäelle jossa kaukolämpö onkin nyt edullista. Hauskinta on että Hämeenlinnankin jätteistä suuri osa kuskataan riksuun poltettavaksi. Ja ei, se ei haise.

Äänestä

Halpa ei ole aina hyvää. En minä syö lenkkimakkaraakaan tms eineksiä, vain sen vuoksi, että se on halpaa. Terveyttä kun ei saa rahallakaan takaisin.

Painekyllästetyn puun vaarallisuuden vuoksi on yksi sukupolvi jo menettänyt terveyttä, aikoinaan luultiin, ettei ole haitallista. Kuka tietää mitä sen poltosta tulee ja kuinka pitkälle haitat leviävät. Ei kukaan. Ihmiskoe taas.

Äänestä
  • Ei mitään merikitystä jos vertaa liikenteeseen ja erityisesti diisel päästöihin,puhumatakaan kun kevät taas koittaa.

    Äänestä

Kokdem

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kauemmaksiAsutuksesta kirjoitti:

Miksi tällainen tulee näin lähelle asutusta? Kiinteistöjen arvot laskevat taatusti. Onko kokemuksia miten paljon haittoja aiheuttaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu