Tietoa laista omaishoitajille

sahallatöissä

Niille, jotka jaksavat lukea, perustietoa on:

www.finlex.fi
hakuun: Laki omaishoitajien tuesta
ja muusta

www.omaishoitajat.fi
monenlaista tietoa

Tiedon lukeminen ei tuo tietenkään apua kotiin, mutta kertoo, mitä apua on mahdollista saada lakipykälien mukaan.
Taitaa olla niin, että on mahdollista p y y t ä ä, eri asia saako….?
Onko kellään kokemuksia kuinka aktiivinen on Omaishoitajat ja läheiset-liitto ry. ?
Saako vastauksia kysymyksiin ?

6

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maxu

      Omaishoitajat ry:hyn maksaa puhelut vähän enemmän kuin normaalisti.
      Ei tule soitettua. Sähköpostitse ei voi vastauksia saada. En ainakaan löytänyt sähköposti-osoitetta.
      Palaute-mahdollisuus on - teoriassa. Yritin siinä kerran kysyä yhtä asiaa. Viesti ei lähtenyt mihinkään !

      • ei.apua

        Sama minulla. Kirjoitin palauteosioon mutta minunkaan viesti ei lähtenyt mihinkään.
        Omaishoitajat ry:n sivusto on täynnä sitä samaa esitettä ja omaishoidon hehkuktusta kuin muutkin omaishoitoa käsittelevät sivustot.

        Omaishoitomessuilla olen nähnyt näitä Omaishoitajat ry:n looseja, mutta ei sieltäkään mitään oikeaa neuvoa ole asioihin saanut. Nippu esitteitä ja lehti. Olen ihmetellyt miksi kyseinen ry, ei aja omaishoitajien asiaa ja tuo sitä julkisesti esille. Meitä on paljon omaishoitajina toimivia ihmisiä, jotka tarvitsisimme oikeasti neuvoa ja jotain kongreettiasta apua. Ehdotin kerran Omaishoitaja ry:n henkilölle messuilla, että sivustoille saataisiin keskustelupalsta, jossa omaishoitajat voisivat saada neuvoa ja vertaistukea. Mitään ei ole tapahtunut. Omasta mielestäni aivan turha järjestö.

        Omaishoitajan asema on se, että itse pitää hankkia jokainen tiedonmurunen jota tarvitsee. Osa kunnan terveys- ja sosiaalipalveluhenkilöistäkään, ei osaa neuvoa asiassa.
        Nämä "lait" omaishoidon kriteereistäkin ovat enimmäkseen paikkakuntakohtaisia. Samat kriteerit eivät päde kaikkialla.
        Apua ja neuvoa kannattaa kysyä oman paikkakunnan vanhuspalvelusta, jos harkitsee omaishoidontuen hakemista.


      • JaskaMat

    • Maxu

      Kuka maksaa palkan Omaishoitajat ry:n henkilöstölle vai onko se vapaaehtoisvoimin toimiva järjestö oman työn ohella ?

      • ei.apua

        Jäsenmaksu on 25 euroa/vuosi. Samoin neuvontapuhelupalvelu maksaa soittajalle, lehdestä en tiedä paljonko maksaa vai onko jäsenille ilmainen.
        https://www.omaishoitajat.fi/uutiset


      • lisäksi
        ei.apua kirjoitti:

        Jäsenmaksu on 25 euroa/vuosi. Samoin neuvontapuhelupalvelu maksaa soittajalle, lehdestä en tiedä paljonko maksaa vai onko jäsenille ilmainen.
        https://www.omaishoitajat.fi/uutiset

        Kannattajajäsenmaksu on 50, 70, 100 euroa tai enemmän.
        Kannattajajäsenmaksut liitto tilittää lyhentämättömänä paikallisyhdistykselle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      89
      6074
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      52
      4452
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4192
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3799
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      7
      3543
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      101
      2628
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2503
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2429
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      49
      2148
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      5
      1489
    Aihe