Auris hybridillä kolmen vuoden ajon jälkeen olen ollut malliin erittäin tyytyväinen. Matkaa on kertynyt 48 tkm. Ainoa miinus on sivupeilien ongelmat. Peilit kääntyvät ns. yli kun niitä kääntää sivuilta normaaliin asentoon. Vika tulee esiin kun on pakkasta yli 10 astetta.
Ajoittaisen lisätilantilan tarpeen vuoksi kiinnostaa käytetty Prius plus. Saisinko käyttäjien kokemuksia niistä. Onko sisätilan melu ongelma.
Ajoittaisen lisätilantilan tarpeen vuoksi kiinnostaa käytetty Prius plus. Saisinko käyttäjien kokemuksia niistä. Onko sisätilan melu ongelma.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Ainakin Jenkit hylkäsivät Priuksen ja onhan tuo uutukainen järjettömän hintainen Toyota jossa ei ole mitään hyvää annettavaa.
Kyllä Prius pärjäsi paremmin törmäyskokeessa kuin Teslan Model X, joka on tuplasti kalliimpi. No, ei tämäkään ole vastaus aloittajan kysymykseen kuten ei ylläolevakaan trollaus.
Suurin osa New Yorkin takseista on Toyota prius plussia. Samoin kaikissa suuremmissa jenkkilän kaupungeissa.
Jenkit eivät ole hylänneet Priusta. Se on siellä kaikkein luotettavin auto.
Etsiessä käytettyä Priusta tai mallia kannattaa tutusta Saksan tarjontaan. Pienipäästöisiin Suomen autovero on suhteellisen pieni, karkeasti 2000- 4000 euroa mallista ja iästä riippuen. Tarjontaa siellä hyvin eikä pyynnöt ainakaan omasta mielestä pahoja.
http://suchen.mobile.de/auto/search.html?dam=0&fr=2009:2015&md=27&mk=24100&ml=:100000&od=up&s=Car&sb=p&t=1,8&vc=Car&psz=0&vc=Car&dam=0&ms=24100;27;;1,8
Prius plus on hyvä ja tilava auto.Ennen prius ja nyt prius plus.Kulutus lähes sama kuin pienemmässä priuksessa.Plus hiljaisempi.Renkaat vaikuttaa asiaan.
Mites kiihtyvyys ja alavääntö, onko ylimääräistä yhtään koneessa vai vain riittävästi?
varmaan kaikki tyytyy siihen että tasavauhtiin joskus pääsee?
minkähintainen on säshkömoottorin huolto, vaatiiko jarrut erikoishuollon? xenoneihin ei polttimoita voi itse vaihtaa? entäs onko edes ilman/raitisilmansuodattimiin helppo pääsy`?
"minkähintainen on säshkömoottorin huolto,"
0 € eli se on huoltovapaa.
"vaatiiko jarrut erikoishuollon?"
Ei vaadi, vaan ovat ihan tavalliset jarrut.
"xenoneihin ei polttimoita voi itse vaihtaa?"
Voi
"entäs onko edes ilman/raitisilmansuodattimiin helppo pääsy`?"
Molempiin ihan yhtä helppo kuin missä tahansa autossa.
Akustovika tuli jo 10 tuhannen jälkeen.
Sähkönkäryä auton ympärillä. Ei se sinällään kustannuksia suoraan aiheuttanut kun takuuseen meni mutta vajaan viikon korjaamolla kun vikaa selvittivät-
Pääkaupunkiseudun taksimiehet ovat erittäin tyytyväisiä Prius Plussaan. Ajan paljon taksilla ja olen jutellut noiden taksimiesten kanssa. Niitä on kuulemma nimenomaan sen vuoksi pääkaupunkiseudulla paljon takseina, koska kaikki sillä ajavat kehuvat sitä ja sen alhaisia kustannuksia.
Kovanen on tilannut 160 Prius Plussaa taksiautoiksi.
Minulla on tämä tässä kehuttu vuoden 2012 malli. Olenajanut sillä 121.000 km. Autoon on tehty pelkät huollot. Mitään ei ole tarvinnut korjata. Hyvät tilat isollekin perheelle. Halpaa kyytiä pienin kustannuksin. Kulutus on pieni.
https://tekniikanmaailma.fi/tm-koeajo-toyota-prius-linea-sol/
Niin luotettavia kuin hybridi Toyotat ovatkin, niin plussan kohdalle lankeaa synkkä varjo. Se on nimittäin kova auto polttamaan sylinterinkannen tiivisteitä. 300 000 on kriittinen raja minkä tuolla autolla voi ajaa. Vikaa ei voi korjata kannentiivisteen vaihdolla vaan remppa vaatii uuden sylinterinkannen. Vanhaa kantta ei voi höylätä (toyotan tehdas kieltää sen) tämä varma tieto on saatu Toyotalta. Ja rämä remppa maksaa maltaita. Remontti täytyy tehdä korjaamolla jolla on hybrifiautojen kirjausluvat.
Japanmotors myy 40 000-60 000 ajettuja, Japanista tuotuja moottoreita 1500 € joten korjaukseen ei ole edes tarvetta.
Minulla on melkein 600 000 ajettu prius plus eikä siitä ole kansipahvi palanut eikä mikään muukaan paikka ole ollut koskaan rikki. Auto on edelleen kuin uusi. Mistähän arviosi oikein johtuu?
Osa ihmiskunnasta on sellaista ainesta, että jos niille antaa metrin pätkän ratakiskoa niin jos ne ei saa sitä vääräksi niin ne hävittää sen.
Ihan takuulla onkin, hihii.
hihihii, oliko ainut mahdollinen vika isoilla kilsoilla tuo sylinterikannen tiiviste?
Hybridi Toyotat kestävät todella kauan. Ne ovat aikanaan suunniteltu kahden sukupolven autoiksi. Kakkos generaation Priuksilla ajetaan miljoona kilometriä ja ylikin tekemättä muuta kuin pakolliset huollot. Riikki niitä on vaikea saada.
Toyota Prius Plus on automaailman kuningas. Tilava, taloudellinen, ergonominen kokonaisuus ihmiselle joka tarvitsee luotettavaa autoa.
http://tekniikanmaailma.fi/uutiset/miljoona-kilometria-hybridilla
Toimiiko tämä linkki paremmin?
https://tekniikanmaailma.fi/miljoona-kilometria-hybridilla/
Toyota takaa nautinnon.
https://www.youtube.com/watch?v=-HXct7cl99s
https://www.youtube.com/watch?v=U6k323m66Wk
Toyota Prius Plus on paras auto ikinä. Varsinkin lasikattoinen malli joka soveltuu erittäin hyvin naisille.
Toyota tekee mitä haluaa, muut tekevät mitä osaavat.
Muut osaavat tehdä sähköautoja, ja ovat osanneet jo kauan. Bensa-autojen viimeinen myyntipäivä on nyt sitten Euroopassa jo päätetty.
Toyota Prius on paras auto maailmankaikkeudessa.
Toyota Prius plus on todella onnistunut auto moneen käyttöön. New Yorkin takseistakin valtaosa on noita kyseisiä autoja. Kestävä ja taloudellinen. Kun penkit kaataa niin se on miltei pakun kokoinen. Itse kuljetin tyttäreni yksiön muuttokuorman kahdella keikalla.
Kone söi öljyä alle 100tkm ajettuna ja alkava ruostuminen teki sen, että laitoin paskan kiertoon.
Mielettömän hyvä auto ajaa. Monikäyttöinen ja tilava auto.
Kun on omistanut Toyota Prius Plussan muutaman vuoden niin muita kulkineita ei oikein osaa enää autoksi edes kutsua. Ainoa auto jolla uskaltaisin lähteä maailmanympärysmatkalle huojentunein mielin. En luovu siitä ikinä.
Minä lähtisin kyllä vain lentokoneella tai isolla laivalla, autolla pirun hankalaa.
Itsellä on vm 2014 Prius plus ja mikään ei ole rikki. Kilsoja on yli 400 000. Kuskin penkin selkänojassa on nirhauma. Muuten kuin uusi. Tuulilaseja on mennyt mutta onneksi on vakuutukset olemassa.
Toyota Prius plus on auto joka ei jätä toivomisen varaa mihinkään. Niillä ajetaan miljoona kilometriä jos huoltaa hyvin ja tehtaan ohjeiden mukaan.
Perus prius (ei plus) 8 vuotta vanha, 260 tuhatta ajettu entinen taksi. Itselataava gen4 hybridi.
Mukava ajaa, tasainen nykimätön veto, ei kolise, rämise tai kitise, moottorin ääntä kuuluu kovemmin kiidyttäessä ja rengasäänet karkealla tiellä nopeuden kasvaessa.
Mikään tehohirmu tämä ei tosiaankaan ole, eikä yritäkään olla vaan yrittää olla bensaa säästävä taloudellinen kulkupeli. Tehoja 121 heppaa, kiihtyy sataseen noin 10 sekunnissa ja lähtee kyllä mukavan vaivattomasti valoistakin niin että ei yleensä jää jalkoihin normiliikenteessä. Kulutus keskimäärin 4,4 litraa satasella kaupungissa ja maantiellä oman näyttönsä mukaan.
Karvalakkimallista löytyy varusteina kuitenkin ledivalot ja adaptiivinen vakkari, eipä kai muuta mainittavaa, bluetooth sun muut kai on jo niin perusjuttuja.
Takajarrut tähän oli uusittu muutama vuosi sitten ja etujarrut tänä keväänä, muista vioista tai korjauksista ei tietoa. No ulkonäkö ei kaikkia miellytä, ja on tuota joku käynyt rumaksi haukkumassakin, mutta väliäkös tuolla kunhan itselle kelpaa.
No ei tämä nyt alkuperäistä kysyjää mitenkään auta mutta kirjoittelinpahan vaan.