"Aloitin 1968 koulun Utsjoen kansakoulussa ja viikot asuin asuntolassa. Kelirikkoaikoina asuminen venyi yli kuukaudeksi, 7-vuotiaana! Kaikki opetus tapahtui suomeksi, mikä ei ollut kotona vain saamea puhuneelle lapselle yksinkertainen juttu. Asuntolanhoitajakin puhui vain suomea. Tätä taustaa vasten Norjan pääministerin puhe nosti tunteet pintaan."
Ennen oli ennen ja nyt on nyt. Tällä historiassa tapahtuneiden asioiden vatvomisella sairastutatte nuorison.. Moni saamelainen nuori potee masennusta kun joutuvat elämään ristiriidassa sen kanssa mitä heille "syötetään". Nykyisin kouluolot aivan toista - ja hyvä niin, eikö niin? Yhteiskunta on muutenkin noista ajoista ottanut suuren harppauksen kohti digitalisaatiota. Kannattaisi keskittää energia tulevaisuuden kehittämiseen ja parantamiseen..
Unohtakaa jo
2
184
Vastaukset
- Mipavaa
Kaikkia asioita ei noin vaan unohdeta. Jo perus koulukiusaaminen jättää kiusatulle ikuiset arvet, ja jos opettajat ovat mukana siinä touhussa, niin pahimmassa tapauksessa luotto koko yhteiskuntaan on poissa. Muakin on kiusattu niin opettajien ko oppilaiden toimesta, ja voin sanoa että tuskin unohdan sitä kokemusta vielä kiikkustuolissakaan.
- Unholassajo
Ymmärrän ja tiedän kyllä, että koulukiusaaminen on ikävää. Sitä voi tapahtua nykyäänkin aivan kenelle vain riippumatta etnisyydestä. Mutta nuo muut jutut, eli vanhat kouluolot eivät ole enää nykypäivää. Valtio satsaa nykyään kielipesiin ja saamen kielten opetukseen kouluissa. Lisäksi nykyään on asfalttimaantiet jopa Utsjoelle saakka ja koulukuljetukset autoilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2325807Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.394658KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104266Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123011Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1182964Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,732443Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1212396Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1891658- 461629
Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna
Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:231296