Unohtakaa jo

Eijauhetavanhoistaenää

"Aloitin 1968 koulun Utsjoen kansakoulussa ja viikot asuin asuntolassa. Kelirikkoaikoina asuminen venyi yli kuukaudeksi, 7-vuotiaana! Kaikki opetus tapahtui suomeksi, mikä ei ollut kotona vain saamea puhuneelle lapselle yksinkertainen juttu. Asuntolanhoitajakin puhui vain suomea. Tätä taustaa vasten Norjan pääministerin puhe nosti tunteet pintaan."

Ennen oli ennen ja nyt on nyt. Tällä historiassa tapahtuneiden asioiden vatvomisella sairastutatte nuorison.. Moni saamelainen nuori potee masennusta kun joutuvat elämään ristiriidassa sen kanssa mitä heille "syötetään". Nykyisin kouluolot aivan toista - ja hyvä niin, eikö niin? Yhteiskunta on muutenkin noista ajoista ottanut suuren harppauksen kohti digitalisaatiota. Kannattaisi keskittää energia tulevaisuuden kehittämiseen ja parantamiseen..

2

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mipavaa

      Kaikkia asioita ei noin vaan unohdeta. Jo perus koulukiusaaminen jättää kiusatulle ikuiset arvet, ja jos opettajat ovat mukana siinä touhussa, niin pahimmassa tapauksessa luotto koko yhteiskuntaan on poissa. Muakin on kiusattu niin opettajien ko oppilaiden toimesta, ja voin sanoa että tuskin unohdan sitä kokemusta vielä kiikkustuolissakaan.

      • Unholassajo

        Ymmärrän ja tiedän kyllä, että koulukiusaaminen on ikävää. Sitä voi tapahtua nykyäänkin aivan kenelle vain riippumatta etnisyydestä. Mutta nuo muut jutut, eli vanhat kouluolot eivät ole enää nykypäivää. Valtio satsaa nykyään kielipesiin ja saamen kielten opetukseen kouluissa. Lisäksi nykyään on asfalttimaantiet jopa Utsjoelle saakka ja koulukuljetukset autoilla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      170
      1469
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      331
      1079
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      43
      895
    4. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      165
      766
    5. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      39
      749
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      49
      700
    7. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      29
      577
    8. 52
      571
    9. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      116
      568
    10. Tiesitkös rakas

      Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔
      Ikävä
      44
      531
    Aihe