Galatina/Napoli. Vinkkejä?

Italiaanmenossa

Olemme siskon kanssa menossa Italiaan huhtikuussa ja ensiksi olisi tarkoitus mennä Galatinaan ja sen jälkeen Napoliin. Ajattelimme viettää molemmissa paikoissa pari päivää, joten reissumme pituudeksi tulee 4 päivää. Eniten kiinnostaisi tietää että kuinka Brindisin lentokentältä pääsee Galatinaan? Ja sitten taas, että miten Galatinasta kannattaa mennä Napoliin? Bussilla vai junalla? Muutenkin kaikenlaisia vinkkejä otetaan kiitollisina vastaan, koska olemme ensikertalaisia Italian matkaajia. :)

3

145

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8765

      Aika hurjalta tuntuu tuo operaatio neljässä päivässä. Brindisistä pääsee Lecceen junalla, sieltä Galatinaan tarvitaan ilmeisesti bussi. Matkaan menee helposti muutama tunti.
      Sitten Galatina - Napoli. Matka vie helposti koko työpäivän, samaten Napoli - Brindisi.
      Joku voi tietää nopeampia vaihtoehtoja, mutta itärannikolta Napoliin on pitkä matka.
      Jos paluulento on myös Brindisistä, aikaa on neljä päivää, ja auton vuokraaminen ei ole vaihtoehto, jättäisin Napolin pois laskuista. Muuten vietätte neljästä päivästä suunnilleen kolme junassa tai bussissa.
      Eli tietämättä aikataulujanne, arvailen:
      Päivä 1. Saavutte päivällä Brindisiin, olette illalla perillä Galatinassa.
      Päivä 2. Galatina.
      Päivä 3. Lähdette aamulla Napoliin, olette illalla perillä.
      Päivä 4. Lähdette aamulla Napolista, olette iltapäivällä Brindisissä, ja lento.
      Jos päädytte pysymään Pugliassa, tässä muutama vinkki: Lecce, Alberobello, Matera, Altamura, Gargano.

    • hjub

      Jösses!! Se Galatina kirkko on päräyttävä. Siis se maalauskoristelu.

    • Puglia

      Ainakin tuolla etelässä maan poikittainen liikenne on vähän heikon sorttista. Että onko pakko ottaa ne kohteet eri merien rannoilta? Jos sanon suoraan, niin Apulia on niin kiinnostava paikka, että jääkää sinne koko ajaksi. Bari, Martina Franca, Lecce... Vaikka mitä siellä on. Ihan super paikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      86
      1330
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      79
      849
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      844
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      273
      748
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      80
      612
    6. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      611
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      585
    8. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      35
      568
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      25
      532
    10. 37
      532
    Aihe