pankkitunnuksilla maksaminen??

ammie88

Voiko missään ulkomaisessa verkkokaupassa maksaa suoraan pankkitunnuksilla? On käsittääkseni turvallisempaa kuin luottokortilla tai paypalin kautta. Esim. paypal on muuttanut käytäntöään ilman eri sopimusta sellaiseksi, että kerran ilmoitettua luottokorttinumeroa voi käyttää ilman takapulen tunnusta. Ja yhteydet verkossa ja viimeistään omaan sähköpostiin tulleet vahvistukset ovat lievästi sanoen turvattomia.

5

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • debiantestingxfce

      Siirry linux käyttäjäksi, niin tietoturva paranee moninkertaisesti winvirusimuriin verrattuna. En koe ongelmaksi paypal tunnuksilla maksua (en ole koskaan käyttänyt kortin takapuolen tunnusta, paypal tietää korttini kuitenkin) enkä myöskään luottokorinumeron antamista aliexpressiin, muihin en anna. Pitää tutkia mistä ostaa.

      Olen havainnut ebay.com, aliexpress.com, gearbest.com, mindfactory.de, svb.de ja www.hjertmans.se turvallisksi. Ebayllä ja aliexpressillä on omat kuluttajasuojasysteeminsä ja ei ole myyjän etu jos huijaa.

      Kiltisti kiinalainen ebaykauppias palautti 1.5 dollaria kun audiokaapeli ei koskaan saapunut perille. Gearbest.com myi feikin nvidia ohjaimen, sain rahat takaisin ja myin feikin pois 5 eurolla. Mindfactorystä ostettu gpukortti hajosi kuukaudessa, firma maksoi postimaksut (a 20 eur) kumpaankiin suuntaan ja sain luotettavamman valmistajan kortin ilman lisäkuluja.

      • huolestunut890

        Iinuxia olen harkinnut muutenkin. Et kai vain ole vahingossa antanut paypalille oikeutta laskuttaa tiliäsi? Tämäjuuri huolestuttaa.


    • Luottokorttihan on varsin turvallinen, koska luotottaja on vastuussa. Pankkikortilla ei välttämättä ole niin. Minä avasin S-pankkiin toisen tilin ja siihen kortin nettiostoksia varten. Sinne sitten voi kännykällä tarvittaessa siirtää rahaa. Tili on myös kätevä satunnaisesti saapuville summille.

      • sama9999

        Taitaa olla tyvä ratkaisu


    • Huijarivaanii

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      110
      3590
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      63
      3216
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2714
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      83
      2523
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2458
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2144
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      97
      2103
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1752
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1730
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1706
    Aihe