Grand Hotel Excelsior Malta kokemuksia

Josse94

Ollaan lähös poikaystävän kaa Maltalle Heinäkuussa ja varattiin Aurinkomatkan kautta Excelsior hotelliin viikon loma. Luin visitmaltan sivuilla sähköstä: The three-pin rectangular plug system is used, as in Britain. <-- täsmääkö tää? Pitääkö ostaa tollanen lisäosa et saa ladattuu puhelimen hotellilla ja yleisesti?
Sitten jos joku on käynyt kyseisessä hotellissa niin olisi kivaa tietää kokemuksia (en tarvii tietoo jos ei oo ollu siel viimeset 5 vuotta eteenpäin).
Tekemiset Maltalla ja näkemiset. Parhaat shoppailu paikat jne.
KERTOKAA KAIKKI :)

2

575

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sryjtyjdtyj

      Adaptereita saa respasta pyytämällä ja sinne lähtiessä palauttamalla. Tosin siellä pitäisi mielestäni olla jo huoneessa valmiina, ettei tarvitse erikseen kysellä. Mutta kannattaa kysyä jo heti sisään kirjautuessa. Sama oli minibaarin kanssa, hinnasto löytyi ja tyhjä jääkaappi. Neuvottiin soittamaan jos haluaa jotain.

      Vähän kankea brittimeininki siellä oli. Hirveän kohteliasta sir sitä ja sir tätä, mutta esim nuo edellä mainitut asiat olisivat olleet tärkeämpiä.

      Allasalue on iso ja viihtyisä. Sisäuima-allaskin näytti hyvältä ja oli siinä samassa yhteydessä. Ja mereen pääsi helposti siitä vierestä,

      Huone hyvä ja erittäin siisti.

      Aamupala yksi parhaista ikinä missään. Älytön valikoima kaikkea ja kokit paistoivat tilauksesta munakkaita ym.

      Hotelli oli sijainniltaan vähän hankala, kun se oli lukuisten portaiden alapäässä, jotka piti kävellä joka kerta. Ja sitten kiertää vielä vähän muuria, että pääsi keskustaan. Etäisyys linnuntietä keskustaan pieni, mutta kyllä siinä vartti taisi aina mennä. Itse keskusta on pieni, ja helppo kävellä joka paikkaan hetkessä.

      --------------------

      Valletassa oli yllättävän vähän mitään mereen liittyvää, vaikka meren ympäröimä onkin. Odottelin joitain rantaterasseja ym., mutta ei. Se oli aika kaupunkikohde, jonka ympärillä vaan sattuu olemaan meri. Johtuen siitä, että koko kaupunki on melko korkealla meren pinnasta.
      Sotahistoriaan liittyvät jutut tuntuivat olevan pääasiassa, sotia kun on Maltalla riittänyt.

      Jos on pidemmän aikaa ja kaipaa nuorekasta baarielämää, niin kannattaa mennä käymään vaikka St.Juliansin Pacevilleen. Tai ehkä pelkästään lautalla Sliemaan, lautta lähtee siitä läheltä Excelsioria ja menee koko ajan edestakas. Ei kovin montaa minuuttia tarvitse kävellä Great Siege Roadia kohti pohjoista, niin pääsee lautan lähtöpisteeseen.

      Kartta näkyy täällä ja paljon kuvia: https://gate98.com/valletta/
      Klikkaa kartalta kuvaa 29, niin näkyy se Slieman lautta.

      Parhaat ostoskadut ovat varmaan Republic Street (Triq Ir-Repubblika) (kartalla kuva 9). Ja saman suuntainen St. Johnin katedraalin toisella puolella oleva Mercanths Street (Triq Il-Merkanti).

    • shsrhrhyrj

      Luin juuri uudestaan tekstin ja vähän turhaan tuli korostettua Excelsiorin huonoja puolia.
      Kokonaisuutena loistava hotelli ja varmaankin paras vaihtoehto Valletasta, ellei tuo pieni nousu kohti keskustaa nouse ongelmaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      31
      4234
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4037
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      61
      3665
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      87
      3521
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      32
      3514
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3321
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2886
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2815
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2596
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2304
    Aihe