Elikkäs, mulla on pari koottua rekkaa ja ne on ollu kirjahyllyssä jo pari vuotta. Pölyn määränkin voi vaan arvata....Onko mitään helppoa konstia saada ne pidettyä puhtaana? Pölyhuiskalla olen varovasti yrittänyt sutia ja isompia osia kostealla pyyhkeellä tai paperilla, mutta siinä vaan tahtoo noita osia irtoilla välillä. Mistäs muuten löytyis noita koottavia jenkkirekkoja Suomesta? Asun Savonlinnassa, eikä tässä lähistöllä taida olla sellasia liikkeitä.
Koottavien puhtaanapito??
abh
6913
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kannattaa hankkia lasivitriini. On kätevä ja hieno kun laittaa vielä loisteputkun sinne sisään, hyvin näkyy kaikki yksityskohdat.
Pölyt saa pois paineilmalla. Eli eikun kompressorin ostoon tai sitten huolto aseman laitteilla. Ja kyllä ne voi huuhtoakin jos ei ole tarroja.
Kuten tossa toisessa viestissä mainittiin, niin lasivitriini on melkein ainoa keino suojautua pölyltä. Tosin itselläni on reilu 90cm pitkä yhdistelmä, ihan helposti ei sellaiselle vitriiniä löydä.
Jenkkirekkoja vois löytyä Citymarket/Prisma-akselilta? Tai hyvistä lelukaupoista. Nimittäin Revellillä on muutamia valikoimissa. Jos ei sieltä tärppää, niin sit vaikka Helsingin Tietonikkari http://www.tietonikkari.fi/ tai voit vaikka kokeilla FCMA:n kauppa-aluetta http://direstraits.biz/FCMABBS
olet itsekkin täälä pienoismallittomasta maailmankolkasta, Savonlinnasta. Lelulajakaan ei ole ollut sen jälkeen kun oikea lelukauppa lopetti Olavinkadun varresta..
Itselläni mallit ovat suojassa lasivitriinissä, keittiön suunnittelu alkoi siitä, että sinne saa 2 x 80cm vitriinit malleja varten.
Malleja tosiaan ei saa Savonlinnasta. Citymarketissa on joitain, mutta itseäni ei pikkumallit kiinnosta. Itse olen ostanut kunnon varastot ennakkoon mm:
- Kuopio: Partanen (torin vieressä) ja Carlson
- Mikkeli: Lelukauppa samassa rakennuksessa Tietomarskin kanssa, Carlson, Prisma, 2. Lelukauppa Tietomarskia vastapääten.
- Helsinki, Biltmea, Tietonikkari http://www.tietonikkari.fi/, Kuivalainen: http://www.kolumbus.fi/martti.kuivalainen/finindex.html, Risteysasema: http://www.risteysasema.fi/
Malleja tosiaan itselläni on varastossa 7 arvoltaan n. 200 e. Ei tarvitse lähteä tilailemaan kun ostaa samalla reissulla useita, esim 2-3 kpl
Osta muuten itsellesi Kerdistä kynäruisku ja pikku kompura. Letku sitten Savon Pultista, 4mm bensaletkua 5m ni avot.
Suomen halvimmat revel maalit on ilmeisesti Kuopiossa. Pitäisi varmaan kokeilla Xtra Coloria, sitä näyttäisi saavan ainakin Kuivalaiselta.
Mistäs Savonlinnaan on rekka-mallareita ilmestynyt? Muutin sieltä 5v. sitten pois, ja stä ennen harrastettiin siellä 20v. rekka-mallailua Jussin kans kahdestaa(niin ainakin luulimme)
"Paineilmaa" saa myös spray-pullossa. Kysy kodinkone-, elektroniikka- tai askarteluliikkeistä paikkakunnaltasi.
Kokemuksen mukaan saa putsattua hyllyllisen koottavia, kun pitää taukoa välillä.
Paineilmaa joku jo ehdottikin, mikä on hyvä ratkaisu. Kodinkonevalmistaja Miele myy myös pölynimureihin sopivaa puhdistussarjaa pienoismalleille. Itselläni sellainen on, ja se toimii varsin hyvin omassa käytössäni pienoisrautateiden pölyn poistamisessa ja voisi sopia niiden kirjahyllymallienkin puhdistukseen.