Olen kirjoittanut tarinani noin puoleen väliin ja aloin hiomaan alkuani (koska sitä pitää hieman vaihtaa, että juoni olisi eheämpi) Tein neljä erilaista kokeilua alusta, mutta jokainen tuntuu tönköltä, huonolta. En tiedä mikä olisi paras tapa aloittaa.
Yksi versioni alkaa dialogilla, mutta uskoakseni kirjan alussa se voi olla liian sekava ja viedä lukijan kiinnostuksen. Kaksi alkaa jostain paikasta, jossa päähenkilö muistelee. Toinen muisto korostaisi kirjani maailmaa, toinen päähenkilöni suhtautumista kirjan pahoihin ihmisiin, hänen vihollisiinsa. Yksi alkaa vihollisten kuvailulla ja säännöillä, mutta sääntöjen luetteleminen on myös uskoakseni oiva tapa tappaa lukijan mielenkiinto.
Toisaalta, nykyinen alkuni alkaa heti vaaralla, joka johtaa tapahtumaketjuun, juoneen. Toiminta yleensä koukuttaa, mutta vaarana on tietysti lukijan pettäminen ja minusta tuntuu, että tällä tavalla kirja lähtee heti liikaa liikeelle ja lukija ei saa tilaa hengähtää tai hän putoaa juonesta tai ei pysty asettumaan päähenkilöni puolelle. (Siis se ajatus, että ei lukijaa kiinnosta päähenkilön kohtalo, jos hän ei tunne häntä, halua hänen selviytyvän....)
Olen oikeastaan aika pahassa jumissa tämän alun kanssa.
Olisiko kellään antaa neuvoja?
Miten kirja kannattaisi aloittaa? Miten te olette päätyneet alkuunne? Onko jonkun kirjan aloitus ollut teidän mielestänne erityisen hyvä?
Kiitos tuhannesti jo etukäteen jos vastaatte!! :)
Kirjan aloitus
3
489
Vastaukset
- aloita.toiminnalla
Nykyinen alkusi kuulostaa kiinnostavalta. Suoraan juoneen siirtyminen herättää yleensä lukijan mielenkiinnon.
Lähde siis iikkeelle jollakin tarinan kannalta merkittävällä, mielenkiintoisia käänteitä sisältävällä kohtauksella. Pitkät pohjustavat liirumlaarumit kaikenlaisine sääntökuvailuineen tappavat lukijan kiinnostuksen jo ennen ensimmäisen sivun loppua.
Jotta tarina olisi mukaansatempaava heti ensimmäiseltä sivulta alkaen, kertominen kannattaa aloittaa usein niin myöhäisestä vaiheesta tarinaa kuin se on mahdollista tehdä sujuvasti. Kaikkea ei tarvitse kirjoittaa auki. Luota lukijasi älykkyyteen. - Kirjoitusta
Entäs jos kirjoittaisit ensimmäisen version koko kirjasta valmiiksi ja hioisit alkua vasta sitten? Näin sinulla olisi parempi käsitys kirjašta kokonaisuutena ja olisi helpompi päättää mikä alku sopisi parhaiten siihen.
- GG55
Sinulla on varmaan suosikkikirjailijoita? Vilkaise aikasi kuluksi heidän aloitustapojaan.
Aloittavatko he koukuttavasti ja jos, niin mitä jujua he käyttävät? Vai olisitko itse voinut aloittaa heidän kirjansa vielä paremmin? Miten?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937558
- 403622
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021846- 241060
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32943Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27911Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53807Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31732Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60729Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v26662