Kertokaa tähän omia kokemuksianne rappusiivouksesta. Onko kuinka raskasta? Kiire? Millaiset työvälineet? Kuinka saastaisia raput yleensä on ja tuleeko vastaan örveltäjiä jos esim työt alkaa hyvin aikaisin?
Harkitsen tämän tyyppiseen työhön hakemista...
Kokemuksia rappusiivouksesta?
9
209
Vastaukset
- Laikkari2007
Yhdellä sanalla: Raskasta. Varsinkin, jos ei ole hissiä. Vahaukset ja perus-siivoukset..on totuttava, ettei kaikki asukkaat-luonnollisesti- voi noudattaa aikoja jotka ilmoitetaan ko. toimenpiteestä eli vahauksen jälkeen niitä jalanjälkiä on ja se turhauttaa mutta asialle ei voi mitään. Jos perus kunto on hyvä, tätä työtä voi tehdä.
- Laikkari2007
Raput yleensä ovat olleet suht ok, kerran sattui että oli joku kännipäissään iskenyt rapun ikkunan rikki ja verta oli kaikkialla. Ilmoitin tästä heti pomolleni joka ilmoitti että tästä hyvästä tulee 10 euroa lisää joka oli mielestäni kohtuullinen.
- Laikkari2007
Niin ja yhtäkään ns. örveltäjää ei ole tielleni sattunut. Helsingissä siivonnut.
- oppu88
Ei ole myöskään painavia roskasäkkejä eikä paperinkeräystä - todella painavia, moneenkertaan nostettaviaja kynnysten ja portaiden kautta kuljetettavia, kuten toimistoissa.
- kokemuksenrintaääni
Rappusiivouksissa on paljon hyviä puolia varsinkin jos kohteina ovat kerrostalot, joissa asuu vanhuksia tai muuten vaan kunnollista väkeä, jotka osaavat itsekin pyyhkiä jalkansa ja ottaa roskan pois lattialta.
Omasta kokemuksesta voin sanoa, että porrassiivouspaikat olleet parhaita, karmeita siivouskohteita olivat sairaalat ja koulut. Varsinkin sairaaloissa henkinen ilmapiiri erittäin raskasta, en voi suositellakaan.- kilpailutuksenuhri
Itselle on kyllä sattunut asiakkaita, jotka ovat tulleet rappuun huutamaan, roskanneet rappua,heitelleet sinne tyhjiä elintarvikepakkauksia ,syljeskelleet seinille ja lattioille, harjanneet koirat ja kissat rapussa ja ennen kaikkea valittaneet isännöitsijälle tai firmaan. Suurin syy valituksiin on ollut tietämättömyys siitä, mitä palvelua on taloon ostettu. Ovat pitäneet itsestään selvänä,että valituksilla siivous muuttuu sellaiseksi kuin he toivovat. Vaikka se vaatisi 10 kertaa enemmän aikaa.
- pystypinnat
Hitsi ne kaiteenvälit, että niitä on saanut hinkata, muuten melkein onnekasta hommaa. Se on vähän keleistäkii-hommaa.
- aikaonhubaa
Tuntityönä en rupeaisi.
- Neveragainnever
Vituttavaa kaiken lisäksi olin firmassa jossa oli suosikkeja,he saivat kaikki parhaimmat työvälineet ja siivoustarvikkeet me muut ylläpito siivoojilla oli paskaset mopit (joilla piti muka puhdasta jälkeä tehdä),huonoja mopinvarsia ja kaikenlisäksi rikkaharja joka oli niin puhkikulunut eikä uutta saanut,lisäksi kuljin pyörällä,eikä liikkumisaikaa otettu huomioon (siis se aika mikä menee kun kulkee kohteesta toiseen),vapaa ajalla soitettiin monesti ja valitettiin. Monissa kerrostaloissa varsin 7 kerroksissa (molemmat puolet esim a ja b) oli aikaa 1-2 tuntia,siihen vielä saunan pesut,pyykkitupa yleistilat jne,,voin sanoo ettei herkkua ollut ja monet itkut tuli itkettyä,onneksi irtisanoin itseni koeajalla,ehdin kitua melkein 4 kuukautta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3083044Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233