Mikä näytönohjain kannataisi hankkia, koska tarvisin ainakin yli 60 fps overwatchiin ja loliin. Minulla on nyt Nvidia geforce gt 630 sillä ei pääse noihin fps. Antakaa vinkkejä mistä saa halvalla näytönohjaimia tai mikä kannattaisi hankkia.
Näytönohjain vinkkejä?
8
334
Vastaukset
- wanhassa-wara-parempi
Kirppareilta ja purkaamoista voi saada hyvinkin halvalla PCI- ja AGP-näytönohjaimia.
- dhhdhdh
Mainittuihin peleihin riittää GTX 1050Ti ja uudempiin GTX 1060 (1080p/60FPS).
- perusjuttu_tämäkin
Jos yli 60FPS lukemia kaipaat, niin varaudu hankkimaan samalla myös uusi näyttö, jos esim. vanha näyttösi ei kykenisi kuin max. 60Hz.
- debiantestingxfce
Gigabyte RX 460 2 GB midfactory.de:stä sopii fullhd peleihin. Postikulut ovat 20 eur per paketti, joten kannataa tilata jotain muutakin. Takuu korvaa postikulut kumpaankiin suuntaan jos on vikaa ja uuden tuotteen voi valita itse. Suomalaisten kauppojen kanssa saat kuluttajaviranomaisen avulla taistella oikeuksistasi tai luopua niistä.
http://www.tomshardware.com/reviews/gpu-hierarchy,4388.html- tri-haussi-tietokone
Sinulla on näköjään 4 pakkomiellettä:
1) AMD-kura
2) mindfactory.de
3) Debian testing Xfce distro (liekö moista olemassakaan)
4) Kaikkien kohdissa 1-3 spammaaminen palstalle - linuxmuseokone
Joo ihan skeidaa jauhaa tämä debian. On niin tekniikasta jäljessä kuin olla ja voi, pelaa muka linuxilla uusimpia pelejä. No, huh huh. Pelaa shakkia, joka pyöri jo C64:llä paremmin.
- RX580
AMD kannattaa ostaa koska niissä on nykyään ReLive joka on toiminnaltaan 1055645 kertaa parempi kuin yksikään nvidia-pohjainen paska.
Ihan lähiaikoina tulee markkinoille RX 560,570 ja 580 ja vähän myöhemmin RX Vega.- vega_loppuvuodesta
https://muropaketti.com/uutiset/amd-radeon-rx-vega-naytonohjaimet-saataville-hyvin-rajallisesti/
RX Vega ohjaimet tulevat Suomeen myyntiin "vasta syksyllä jos silloinkaan". Hyvä jos ennen joululomia saa rx vegan hankittua, tai 2018 alkuvuodesta. Ihan lähiaikoina ne eivät tule, mutta nvidialla sen sijaan on hyviä vaihtoehtoja jo myynnissä ja kaupan hyllyllä joista voi valita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.687939Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m846015Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,765492Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot665405Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1124687Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1182422Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41301Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61287Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421119Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471072