Rengaskoko vento -95

noviisi123

Tarviais vähän apua tälläiseen. Vennossa alla renkaat mallia 175/65R14.

Voiko siihen laittaa renkaat mallia 185/65R14.


Rekisteriotteessa lukee erityisehdot ja huomautukset kohdassa, että:
RENKAAT: 185/60R14
VAIHTOEHTOISET RENKAAT 175/65R14, 185/55R14, 190/50R15 TAI 205/50R15

Meinaako siis, että ei voi käyttää mitään muita rengaskokoja kuin noita, vai?

Auto siis Volkswagen Vento 2.0 -95

3

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdadads

      Kyllä siitä voi käyttää mainitsemiasi renkaita

    • Sanoisinko_näin

      Jos vannekoko säilyy samana (14 tuumaa) ja profiilisuhde samoin (65 %), kasvaa renkaan läpimittakin leveyden kasvaessa 175 → 185 mm. Renkaan on mahduttava pyörimään kaikilla kääntökulmilla ja joustoliikkeen kaikissa vaiheissa.

      Lisäksi läpimitan kasvulla on vaikutusta nopeus- ja matkamittarin virheeseen. Isommilla renkailla auto kulkee samalla pyörimisnopeudella kovempaa. Nopeusmittari saa näyttää jonkin verran todellista nopeutta enemmän, mutta sitä vähempää se ei saa näyttää.

      Leveyden kasvaessa tulee profiilisuhteen muuttua matalammaksi, jotta läpimitta ja siis myös pyörimiskehän pituus säilyvät ennallaan.

      Käsittääkseni katsastusmiehen kanssa voi syntyä suukopua, jos renkaiden mitat poikkeavat rekisteriotteeseen merkityistä.

      Minä muuten puhuisin Ventosta enkä Vennosta. Vierasnimet eivät noudata suomen kielen astevaihtelusääntöjä. VW:n maahantuojakin tosin sotii tätä sääntöä vastaan puhumalla Jetasta eikä Jettasta kuten pitäisi.

    • iooixjkkj

      Voi laittaa. Ero alkuperäisiin on niin pieni. Laillisetkin ne ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45630
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      44
      11359
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10961
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9785
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8618
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      277
      6664
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3335
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2790
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      18
      2692
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2350
    Aihe