Onko jollakulla kokemusta mitä on voinut tapahtua, kuva astianpesukoneen alta:
https://drive.google.com/file/d/0BwHPHYaSteKVbVJzclJTcW5GQmc/view?usp=sharing
Eli parketti mätääntynyt. Sormella kun koittaa metallilistan alta, niin hieman märkää on. Mutta vettä on sen verran vähän, että ei oikein saa selvää mistä se on tullut. Emme tosin vielä avanneet kaikkea tutkiaksemme läpikotaisin. Pesukone on laadukas ja melko uusi, ammattilaisen asentama. Koneen alla on tuo muovinen kaatoliuska, mutta se ei ole nyt tässä tapauksessa auttanut mitään. Liuskassa ei näy mitään vettä ja siinä on pölyä päällä, ei näy vesivanoja. Eli mahdollisesti vesi on mennyt sen liuskan alle. Mitä ihmettä on voinut tapahtua? Lähes varmasti ei kyse siitä, että vettä olisi kaadettu käyttäjän toimesta ympäriinsä.
Nuo tummentumat parketissa bongattiin n. 4 päivää sitten. Nyt juuri ajan pesukonetta päällä, mutta en huomaa mitään vuotoa.
Astianpesukone vuotaa?
3
291
Vastaukset
- ranettaja
Tarkista myös POISTOPUTKI ja sen vuodot ?
- näkeehän_sen
Siis astianpesukone ei ole vuotanut
Noniin, avattiin kaikki. Ei vikaa itse astianpesukoneessa. Vuotokohta on astianpesukoneen sisäänottoputken kierreliittymän kohdalla. Miten voi olla mahdollista, että tuollainen liitäntä lähtee vuotamaan?
Laitoin kattilan vuotokohdan alle:
https://drive.google.com/file/d/0BwHPHYaSteKVRlE2bWlqTWY2Vms/view?usp=sharing
Syypää lähempää:
https://drive.google.com/file/d/0BwHPHYaSteKVTGxGUWVkWGY3STg/view?usp=sharing
Ammattilainen on tosiaan tuon asentanut eli liitännän kiertänyt kiinni. Asentaja kuului kauppaan, astianpesukone on eräästä erittäin suuresta kaupasta ostettu.
Nähdäkseni koko keittiön kallista parkettia ehkei tämän takia kannata vaihtaa, mutta en kyllä tiedä vielä kuinka laajalle vesi on levinnyt. Vettä kyllä tippuu muutaman sekunnin välein eli aika paljon on ehtinyt varmasti tulla. Pohjakerroksessa asutaan.
Kenenköhän vastuulle tämä homma menee ja mikä itse liittymän korjaus on, riittääkö vain tiukempi kiertäminen? Kädellä sitä ei tiukemmalle oikein saanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683129
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)743024Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682892On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle632564Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli392057- 601657
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181629- 351615
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,241600- 591556