MM hiihdot, avajaiset eivät lupaa hyvää

pieleenmeneetaas

Seurasin avajaisia, joista oli yritetty tehtä jonkinmoinen tarina ja kertomus, mutta mikä olikaan aiheena?

Pyydettiinkö Jumalan verjelusta ja suojelusta kisoihin?

EI pyydetty!

Esiin tuotiin henkivaltojen kokonainen legioona, pahojen henkivaltojen läsnäolo kuvasi tuon avajaisten kertomusten koko kuvaa, joka kulki läpi koko avajaistapahtuman.

Jääprinsessa tai jääkuningatar kantoi ennustajan taikalasipalloa käsissään. Valkeuden vaatteisiin pukeutuneita henkivaltoja pidettiin siis esillä tuossa, tuotiin esiin tietäjähenkivallan läsnäoloa ja nimettiin Salpausselän henki, siis paha henkivalta, joka tuo esiin ylpeyttä ja kunnianahimoa; sinä olet huonompi kuin minä, kilpailun henkivalta, joka on rakkauden pilkkaaja. Lisäksi tuotiin esille joukko hiisiä, noita muinaisten Suomen pahoja henkivaltoja, jotka haluavat kaikkea pahaa ihmisille ja luonnolle.

Tuo edellä oleva esitettiin aivan kuin sadunomaisena kertomuksena, mutta miksi juuri nuo pahuuden ilmentymät oli haluttu tuoda kertomukseen?

Nämä MM kisat eivät jää muistoon hyvänä, vaan ikävänä jälleen taas. En tiedä, mitkä asiat näissä kisoissa menevät pieleen, mitä siellä tapahtuu, mutta avajaisten tuoma pimeyden henkivaltojen esittely ja esille tuominen ei lupaa kisoille hyvää!

Miksi viime MM kisoista ei otettu opiksi?

2

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ne olisi pitänyt pitää sisätiloissa, kun oli tullaine ilma noin 4-5 astetta pakkasta ja tuollainen tuuli. Eteläeurooppalaiset oli paljaspäin tunnin tuollaisessa tuulessa. Suomella on nyt mahdollisuus, kun muut on sairaina nuhassa ja kuumeessa yms.

    • äitykkä

      Lahti MM-kisat,toivon että ei koskaan tarvitse kokea sitä häpeää, mitä edellisissä kisoissa tehtiin.Suomen urheilijoiden huijausta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2815
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      93
      1067
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      921
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      885
    5. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      857
    6. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      857
    7. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      814
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      810
    9. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      136
      739
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      734
    Aihe