LAPSENI ON VASTA 8.V 156CM KAUHEEN PITKÄ MIKÄ VIKA
OLKAA KILTTEJÄ AUTTAKAAAAAAAAAAAAAAAAA
LAPSENI ON TYTTÖ. MINULLA ON MYÖS 4-VUOTIAS POIKA
JA HÄN ON 120CM NORMAALI PITUUS MOLEMMILLA ONKO
AUTTAKAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
OLKAA KILTTEJÄ AUTTAKAAAAAAAAAAAAAAAAA
LAPSENI ON TYTTÖ. MINULLA ON MYÖS 4-VUOTIAS POIKA
JA HÄN ON 120CM NORMAALI PITUUS MOLEMMILLA ONKO
AUTTAKAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vastaisin tähän mielelläni näin: "Puoli kiloa voita kattilaan ja kossu pakkaseen."
Mutta oikeasti vastaan: "Mene pojan kanssa lastenlääkärille ja kysy asiaa asiantuntijalta."
Omalla kansakoululuokallani oli aikoinaan tyttö, joka oli jo ekalla luokalla opettajaamme pitempi (eli sellainen 160 cm). Ei me pidetty sitä mitenkään erikoisena asiana, vaikka näin aikuisena onkin hymyilyttänyt kun katsoo vanhoja luokkakuvia.
Tämäkin tapaus oli ilmeisesti aiheutunut jostain hormonihäiriöstä. Lääkärissä käynti voi olla paikoillaan, jotta kasvua saadaan hillittyä.
Toki lapset voivat kasva eri tahtia, mutta minusta molemmat lapset on iantovereistä pitempiä, minun 4v poika käyttä 104-110cm vaatettä ja 110cm vaattet on vielä hiukan isoja.
Kysy koulussa, siellähän on koululääkäri. Eivätkö he ole ottaneet asiaan kantaa?
Terveyskeskuskin on.
Täältä ei asiantuntija-apua löydy.
Missäs sun korvat on ollu neuvolassa käydessäsi. kait ne on ollu pitkiä jo pienestä pitäen. Jos vanhemmat ja esivanhemmat on pitkiä voi tulla pitkiäkin lapsia.
Jotenkin tuntuu höpöpuheelta koko tämä juttu, miksi muka nyt vasta heräsit asiaan ja täältä tuskin apua saat.
KIITOS KAikille VASTANNAILLE.
Älä huuda. On tosi epäkohteliasta ja ärsyttävää muille lukijoille kirjoittaa teksti huutamalla, eli isoilla kirjaimilla. Viesti - ja sen tärkeys - menee perille kyllä ihan tavallisellakin "äänellä".