Olen 15 v poika ja asun kahdestaan mutsin kanssa. Viime aikoina on ollut paljon riitaa. Nyt se uhkasi, että kun "isäpuoli" tulee seuraavan kerran käymään, niin se piiskaa minut.
Olen miettinyt, että pitäisikö minun mennä yökylään jonnekin, mutta se ei taida olla poikien laji. Miten mun pitäis menetellä?
Avo-isä-puoli
4
527
Vastaukset
kannataa sanoo mutsilles et en tykkää isäpuolesta,tai sanoo suoraan.mulla on sama tapaus.mut jos et uskalla,tai sun mutsis ei ota sitä tosissaan,se on ymmärrettävää.yökyläily on ok juttu,kuhan ei aina oo yökylässä.se sattaa johtaa johonkin johon et halua.
Puhu asiasta jollekin luotettavalle ihmiselle, ettei tuollainen tieto leviä. Mielestäni voisit mennä yökylään jollekin, mutta muista ettet voi pakoilla asiaa loputtomiin. Olet myös se verran nuori, että todennäköisesti tulet vielä asumaan jonkin aikaa huoltajiesi kanssa. Kuraattori tai koulupsykologi auttaa varmasti kanssa
Kenenkään ei pitäisi tuntea omassa kodissaan turvattomuutta . Olisi tärkeää että voisit puhua riidoistanne ja siitä mitä niistä seuraa, jonkun luotettavan ihmisen kanssa. Koulukuraattorisi auttaa sinua varmasti, kunhan käyt hänen juttusilla.
Pipsa
NettiSaapas
Helsinki- Omaskoulus
Koulukuraattoreissa on valitettavasti sellaisia jotka vähättelevät ongelmia ja koittavat vain tavallaan puhua ympäri nuoren niin,että tämä vain alistuisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh734104Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli873384Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1003176Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.423067- 1013032
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412684Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise2442563Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö832452Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2152426Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.922329