Google pyytää tarkistaa tilitiedot

Jfjkjbkkffg

Android. Puhelimeeni ilmestyi yläreunaan Google play teksti:
Tilitoimia tarvitaan ja sitten
Saisitko seuraavalla sivulla pyydetään kirjautumaan gmailiin
Onkohan oikeasti Googlelta vai spämmi?

8

5717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1234dcba

      Tätä minäkin mietin. Mistä mahtaa olla kyse? Mediassa ei vielä.ole uutista asiasta.

      • zail1

        Sama ilmoitus tuli myös mun android puhelimeen,
        Mahtaakohan kyseessä olla salasanan urkinta?
        Netistä ei ainakaan vielä löydy tietoa.


      • Apuaaaaaa

        Mullekkin tuli!!!!! Ja 24 päivä! Onko tää huijaus!? Onneksi uusi puhelin tulossa!


    • onkomuitahyviäemailapps

      Löytyykö Googlelle joku mail tai puhelin no josta tätä voi kysyä?

    • nytselvis

      Monet Googlen palveluiden käyttäjät ovat tänään törmänneet kirjautumisongelmiin. Sovellukset ovat voineet lähettää odottamattomia kirjautumispyyntöjä Google Play -palveluihin, kun käyttäjiä on ongelman vuoksi kirjattu ulos palveluista. Aiheesta on käyty keskustelua muun muassa Redditissä.

      Piikki kirjautumispyynnöissä nähtiin aamun tunteina Suomen aikaa, mutta ongelmia on ilmennyt vielä myöhemminkin. Googlella ollaan tietoisia ongelmasta, ja Googlen mukaan käyttäjien ei ole syytä huolestua tietoturvansa puolesta.

      Google muun muassa mainitsi Twitterissä, että osalla käyttäjistä on ollut vaikeuksia kirjautua sisään, mutta uusintayritys luultavasti auttaa jo vaivaan. Lisäksi Gmailin tukifoorumilla yhtiö on maininnut, ettei ongelman taustalla näytä olevan esimerkiksi tietojenkalastelua, ja ettei käyttäjien tilien turvallisuus ole vaarantunut.

    • näinluulisin

      Minä olin unohtanut salasanan niin sieltä tuli numerosarja jolla pääsin sähköpostiin että tuskin huijaajan sitä tartte tehdä.

    • Uolevi

      "Google-salasana vaaditaan" - teksti on nyt ilmaantunut MacBookiini parin viikon välein. Vaikka annan salasanan 100 varmasti oikein, niin muistutus ei meinaa poistua. Ärsyttävää ja panee epäilemään vaatimuksen taustoja!
      PS. Myös Skype kyselee jotain helv--in avainnipun (??) salasanaa jatkuvasti. Kuinka me pärjättiin ennen ilman näitä kirjautumisia ja salasanoja? Loistavasti!

    • Anonyymi

      Googlehan kyayy syntymäpäivää. Ei se tarvitse olla onneksi oma :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      167
      7457
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4228
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      3838
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      151
      3235
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2986
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      49
      2599
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2376
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      273
      2059
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      2015
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1916
    Aihe