Etutassujen kannuskynnet

Antakaavinkkejäeinoottia

Meillä jo aikuinen Chihu ja etukannuskynnet tuottaneet kovastikin ongelmia. Tossujen käyttö kovilla pakkasilla todella vaikeaa kun kynsiin sattuu. Vaikeita leikatakin, kun aristelee vain niitä. Kun hyppää vasten petiä niin jää aina kiinni peittoon niistä. Voiko niitä poistaa? Ja en kaipaa sitten mitään asiattomia vastauksia! Kaikki eivät ole teidänlaisiannne "Pro´ta.

9

564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parhaatneuvot

      Kysy asiaa kasvattajalta tai elääkäriltä, hän varmaan tietää mikä on parasta.

    • helluvaa

      Laki kieltää. Eli vastaus on ei. Omistajan pitää nyt vaan jollakin tavalla selvitä siitä suuresta ongelmasta, mistä kaikki muutkin koirien omistajat selviävät.

      • eläinlääkäriauttaa

        Kannukset saa poistaa jos on ongelmia, eläinlääkäri sen tekee nukutuksessa, sitä tehdään esim. metsästäville koirille, jos kynnet repeilee herkästi. Omalla käppänällä repeää nuo kynnet helposti, olen siis kysynyt eläinlääkäriltä asiasta. Toki niitä kynsiä pitää leikata tiuhemmin kuin muita, muttei nähtävästi kaikki sitäkään ymmärrä. Joo tunnen ihmisiä jotka eivät edes osaa leikata koiransa kynsiä


      • touholiini

        Mikään laki ei todellakaan kiellä, kääntymistä eläinlääkärin puoleen kynsikysymyksissä.
        Minä leikkaan itse koirani kynnet, mutta välillä se on todella vaikeaa.


    • Kääpiösusi

      Voi ne kaiketi eläinlääkärillä poistattaa, meidän entiseltä perhekoiralta oli kasvattaja jo ennen luovutusikää jostain syystä päättänyt poistattaa. Chihu sekin oli. Ei ne kannukset mikään ongelma olisi meille varmaan ollut, mutta eipähän tarvinnu sitten murehtia.

      Onko teidän koiralla kovin pitkät tai terävät ne kannukset? Voisitko kokeilla pitää lyhyempinä tai viilata pyöreämmiksi?

      • Kääpiösusi

        Ja siis jos aidosti ovat ongelmalliset niin sitten suosittaisin kysymään lääkäriltä poistomahiksia. Mutta turhaa leikkausta vastustan, eli jos on omistajan viitseliäisyydestä tai osaamattomuudesta kiinni (=kynnet liian pitkät tai terävät)

        Mutta toisaalta operaatio ei kovin suuri voi olla jos jotkut kasvattajatkin leikkuuttavat automaationa pennuilta nämä.. Voihan tietty olla että pennulta helpompi, en tiedä.


    • Antakaavikkejäeinoottia

      Ymmärrän sen, ettei pentuna niitä automaattisesti poisteta, mutta jos koira selvästi kärsii niiden vuoksi, niin en voi käsittää että joku laki (mikä laki ja pykälä?) ei sallisi niiden poistoa! Seuraavan kerran kun käymme lääkärissä, otan asian puheeksi. Ei ole kyse omasta viitseliäisyydestä, mutta ei mielestäni koira saa tuntea kipua koko ajan sen vuoksi että meillä on joku laki!

      • hyväjuttu6789

        Juu, parasta on kysyä asiantuntijalta, hän katsoo, ja kertoo miten kannattaa menetellä,jos päätyy poistoon, niin sitten niin.


    • Siis miten kynsiin voi sattua tossujen kanssa? En muuta keksi, kuin että kynnet on lian pitkät ja tossut huononmalliset tai liian pienet. Onko ne kannukset tsekattu lääkärillä? Kun ei ne normisti satu, jos normaalit ovat. Tuntuu nyt oudolta...
      Ainoa vaan, että tulee mieleen, että kynnet on liian pitkät ja terävät, jolloin ottaa kiinni ja silloin kannuksissa tekee ikävää. Myöskin pitkät ja terävät pikkukynnet jää helposti kiinni joihinkin tekstiileihin.
      Ei minulla pikkusten kannuskynnet ainakaan mihinkään kiinni jää, kun ne pidetään lyhyenä.

      Kannukset kyllä poistetaan (kuten tuolla joku jo mainitsi) , jos on selkeästi syytä, mutta harvemmin on. Kyllä se useinmiten on syy, että niitä ei pidetä riittävän lyhyinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2338
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2233
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1554
    4. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1545
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1447
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1093
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      984
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      118
      963
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      893
    Aihe