Meil on 9kk vanha Beagle uros terve ja vilkas kaveri nyt on huomattu että sen toinen silmä
rähmii aika reippaasti saa putsata rähmää pois kuonon vierestä silmän reunasta 3-4 kertaa päivässä.Mistä mahtais johtuu? Silmät näyttää muuten OK(vähän punertaa mut minust ne on punertanu aina)Pitääkö mennä lääkäriin?
rähmii aika reippaasti saa putsata rähmää pois kuonon vierestä silmän reunasta 3-4 kertaa päivässä.Mistä mahtais johtuu? Silmät näyttää muuten OK(vähän punertaa mut minust ne on punertanu aina)Pitääkö mennä lääkäriin?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä se silmä kuulemma punanen on sano emäntä?
Omalla koirallakin oli tökännyt joku roska/risu silmään. Käytin lääkärissä joka totesi että tulehtunut(poinoitti). Käski huuhtoa sitä keiteyllä vedellä kolmesti päivässä. Tuossa on lääkärin antama ohje, mutta jos ei asetu niin käytä el.lääkärissä. Omalla koiralla parani viikossa.
Huuhtominen tehdään näin:
1. keitä vesi ja anna jäähtyä
2: kasta pumpulituppo veteen ja pyyhi silmä ensin niin että rähmät lähtee pois ja ympärys puhdistuu(simä saa olla kiinni)
3. ota toinen tuppo pumpulia ja pyyhi silmää niin että vesi puhdistaa myös simäluomia sisäpuolelta, tämä tapahtuu tavallisesti automaattisesti, kun koira räpyttelee simän ympärillä olevan veden vuoksi.
Käytä vettä runsaasti, älä hankaa vaan pyyhi karvojen suuntaan.
oletko antanut koiralle koirankeksejä tai muuta herkkua? mulla ainakin aikanaan rähmi beaglen silmät tämän tästä. alkuun ihmettelin mistä se tulee, mutta huomasin että aina jos se sai jotain makeaa niin silmät rähmi heti. Myös joissakin koirankekseissä oli sokeria (tehty fazerilla vohvelinmuruista).
kysyjälle ja muillekin sanoisin että älkää hyvät ihmiset kyselkö täällä palstoilla tuommoisia vaan soittakaa eläinlääkärille,tai saahan sitä kysyä mutta ensisijaisesti eläinlääkäri on se henkilö joka tietää parhaiten mitä hoitoa eläin tarvitsee.
Meidän koiralla oli sitä aika pitkään,ei menty lääkäriin. Nyt se silmä karsastaa tosi pahasti,mutta en ole kyl varma johtuuko siitä. Varmuudenvuoks kuitenki..