Olemme ostamassa taloa jossa myyntihinta on 125000e, mitä kannattee tarjota aluksi.
Talo on varmastikin sen arvoinen, mutta tuntuu että eikös sitä kaikissa ole pientä puristuksen varaa.
Onko 110 000e liian vähän, tai 115 000e liikaa?
Suosituksia?
Tietty on hankala vastata ku ei tiedä talosta mitään, mut jospa se hinta ja jonku talon ostajan kokemus auttaisi?
Talo on varmastikin sen arvoinen, mutta tuntuu että eikös sitä kaikissa ole pientä puristuksen varaa.
Onko 110 000e liian vähän, tai 115 000e liikaa?
Suosituksia?
Tietty on hankala vastata ku ei tiedä talosta mitään, mut jospa se hinta ja jonku talon ostajan kokemus auttaisi?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joskus pitää maksaa se, mitä pyydetään ja joskus jopa yli, mikäli kiinnostuneita on useita. Tarjoa 125000 ja katso, jos saisit sillä.
Eikä sitä edes tarjota muille.
Asumme pienellä paikkakunnalla jossa ostajia ei liiemmin ole ja tämän talon myynti on "hiljainen"
Myyjä on lisäksi tuttu.
vielä tuttukin niin en kyllä ikinä kehtaisi tarjota 10 000 euroa vähempää pyynnistä... Kun ei sitä kehtaisi tarjota vieraallekkaan.
Itsehän totesit viestissäsi, että on ainakin sen 125000 pyynnin arvoinen talo. Ja jos olette ainoat ostajat teillähän on MAHTAVA keskustelu- ja neuvotteluetukin. Tunnustelu kannattaa ja tietenkin jos ensin tarjoatte vaikka sen 115000 niin myyjähän voi tehdä vastatarjouksenkin...niin tai sitten vetäistä luumun kokoisen herneen nenäänsä ja lopettaa kaupanteon siltä seisomalta.
Oletteko arvioittaneet kohdetta? Pienen paikkakunnan kiinteistövälittäjä tuskin kauheasti veloittaa jos antaa teille arvionsa. Isoissa kaupungeissa tuskin sellaiseen edes alkaisi.
ja päätimme tarjota sen 115 000e
Ei se myyjä ole mikään joka päivän kaveri, vaan koska paikkakunta on pieni ja hän on pankkimme johtaja niin väkisinkin on tuttu.
Mietimme että hinta on varmaan lopulta 120 000e joka varsin sopiva.
Kiitti kuiten ku viitsit vastata ;)