WK suosii päätöksenteossa "kavereita". Asukkaat ovat eriarvoisia ja säännöt annetan "pärstäkertoimen" mukaan. Sain kuulla rt:ssä 8vuotta asuneena, ettei piha, jota olen hoitanut olekaan pihani. Olen siis huolehtinut 8 v puhasta- joka nyt törkeällä tavalla WK:tien asukasyhdyshenkilön toumesta ilmoitetaan:"Se että olet perustanut pihaan kasvimaan, ei tee siitä pihaasi" ....PAH...MISSÄÄN PAPERISSA EI IKINÄ OLE ITSELLENI MAINITTU, että piha - rt:n pääty, johon portailtani laskeudun, ei olisikaan pihaani. OLEN SAANUT AJAA NURMIKON, HARAVOIDA LEHDET SYKSYISIN JA TEHDÄ LUMITYÖT...MUTTA SITÄ EI OLE KUELETTY. "ETTÄ ÄLÄ HYVÄ IHMINEN HUOLEHDI PIHASTASI- SE EI OLE SINUN....Edes WK:n kiinteistövastaava 2014 ei maininnut tällaisesta mitään, kun pihaani suuniteltiin aitaa estämään läpikulku ja luomaan yksityisyyttä. Muut naapurit samassa talossa ovat laajentaneet laajemmiksi pihansa, kuin ne todellusuudessa ovat ja aidanneet "puulooissilla" aidatut rt-pihansa "Venäläistyylisin" - itsekukin omine päineen eri korkeudelle eri verkkotyypillä metreittäin "loossista" laajemmalle...Luvallista? Näin ainakin vielä Varkauden kaupungin tekn. tsto ilmoitti.??? SAAKO KUKA TAHANSA LAAJENTAA VUOKRA-ASUNNON (RT) PIHAA VERKKO-AIDALLA MINNE ASTI HUVITTAA...SIIS METREITTÄIN VARSINAISESTA PIHASTA YLI?
Ilmoitin häiritsevästä pihani läpi kuljeksimisesta Vuokranantajalle eli Varkauden Wartalo Kodit Oy:lle. Sillä metsästä mm. koululaiset oikovat pihani poikki. Vastaus oli:"Kuka sieltä hangesta kulkee muka?" No näyttääpä kulkevan, vastasin. Asukasyhdyshenkilö oli viimein löytänyt, ihan pottuillessaan asemapiirroksesta - että piha, jota olen 8 vuotta hoitanut hyvin pihanani, ei ole minun- vaan nk. yleistä aluetta. Tontti rajautuu metsään, joten tähän asti olen ollut omassa rauhassa hoitaen pihaani.
Nyt siitä tuli MOITTEET mokomalta yhtiöltä. Samoissa rt- asunnoissa on sellaista porukkaa, joka viisveisaa pihastaan - siellä kasvaa pajukkoa - asukkaat eivät hoida pihojaan ...Mutta kun joku huolehtii - on tämä kiitos siitä.
Aidan naapuri on rakentanut osittain siitä syystä, että pihojen poikki oikaistiin...WK asukasyhdyshenkilön mielestä "ei siitä ole koskaan ollut haittaa"...EIKÄ tiedä asiasta yhtään mitään!
ELI: muut saavat laajennella verkkoaidoin rt- pihojaan...näky kuin Venäjältä!
Muut asukkaat eivät hoida pihojaan kesäisin - kasvavat pajukkoa.
MINÄ, joka olen tunnollisesti hoitanut koko asumiseni ajan 8 v pihani.
Saan kuulla - ettei minulla olekaan omaa pihaa. Perustin 2014 pienen kasvimaankin siististi pihaan...Siitäkin sain kuulla WK asukasyhdyshenkilöltä:" Se, että LUVATTA olet perustanut kasvimaan pihallesi, ei tee pihasta omasi.
HAH!!! Piha - josta olen huolehtinut kaikki nämä vuodet. ILMAN ETTÄ Wartalo Kodit on kertaakaan maininnut:"SINUN EI TARVITSE HUOLEHTIA PIHASTASI SE EI OLE SINUN".....Asia ei käy ilmi myöskään vuokrasopimuksesta.
TERVETULOA karmeaan vuokratalothtiöön, jossa naapurit saavat myös huutaa ja haukkua itseäsi luvan kanssa...SIITÄ ei annettu 7.7.2016 varoitusta. Vaikka ilmoitin WK deille heti. ASUMISEN ILOA 535 €/kk käyttösähkö 48,5m2
JA SÄÄNNÖT PÄRSTÄKERTOIMEN MUKAAN. JA "KAVEREILLE" OVAT OMAT SÄÄNTÖNSÄ...He saavat kirota ja meuhata pihalla ilman varoitusta.
Varokaa muuttamasta näihin asuntoihin.
Wartalo Kodit. Vuokralaiskokemuksia.
WartaloKodit
1
221
Vastaukset
- Sinunläheisesi
Sinulla on vakava ongelma se vaan ei ole sinun vuokranantaja eikä naapurit vaan sinä itse. Kävisit lääkärissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään17115404Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903755Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1373054Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791504Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?551471Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1591407Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151304Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141274- 811101
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2081029