Patruuna hirvelle kaliberissa 45-70gov

hyväpaukku

Mitä patruunaa suosittelette hirvelle 45-70 caliperissa.

11

512

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marlin1895

      HW 350 grainisella luodilla. Hyvin toimii

    • Lyijyttä

      Pidän luotia tärkeimpänä asiana hirvi- ja karhuhommissa. Ihan sama kenen lataamana. Kokokuparinen barnes on parasta millä voit tuon mainion .45:sen tulpata. Hieman hintavia kaupasta valmiina patruunana haettuna mutta itseladaten lähes mahdoton eli halpa ja hyvä :-)

      • Marlin1895

        Niin mutta eikös tässä kysytty nimenomaan patruunaa? Ei pelkkää luotia. Ei luodilla ja kiväärillä voi metsästää,ainakaan menestyksekkäästi.


      • Lyijyttä
        Marlin1895 kirjoitti:

        Niin mutta eikös tässä kysytty nimenomaan patruunaa? Ei pelkkää luotia. Ei luodilla ja kiväärillä voi metsästää,ainakaan menestyksekkäästi.

        Mikä tuossa oli vaikeaa? Kirjoitin: "Hieman hintavia kaupasta valmiina patruunana haettuna" ja sinä keksit luodilla ja kiväärillä metsästämisen. Eikös tuo ole itsestään selvää, että jokaisessa patruunassa on se luoti mukana.


    • Marlin1895

      "Pidän luotia tärkeimpänä asiana hirvi-ja karhuhommissa. Ihan sama kenen lataamana." Näinkö kirjoitit? Ei luoteja ladata,vaan patruunoita. Luoti on patruunan osa. Mikä tuossa on vaikeaa? Lyijyttä ja aivoitta???

      • Lyijyttä

        Patruunaa tarvitaan. Itsellä 458 johon laatupatruuna maksaa n.12€/kpl ja laatukomponenteista itse ladaten n. 2,5 €/kpl. Nyt keksit sitten, että luotejakin pitäisi ladata? Ilmeisesti kieli hieman hakusessa?
        Kas saate aru, mida sa loed?


    • Marlin1895

      Nimimerkki "lyijyttä" on typerys. Et tiedä kalipereista tai aseista mitään. 458 ei ole mikään patruuna,vaan luodin halkaisijaa tai piipun läpimittaan mittaava mittayksikkö. Ja jos ollaan tarkkoja niin edessä pitäisi olla piste eli .458,koska mitta on ilmoitettu tuumantuhannesosina. Jos tahdot puhua patruunoista niin .458 luotia käyttäviä patruunoita on useita,45/70govt,458 win.mag,458Lott ym..... jos sinulla on tarve päteä tiedoilla,niin tarkista faktat. Minusta olet vain nettipalstoilla rehentelevä typerys,jolla on tarve pullistella,että "minulla on 458,tai minun autossa on isompi moottori,tai minulla on isompi pippeli" !!!!!! Mene takaisin hiekkalaatikolle.

      • fdsafdsfdss

        Oletko tyhmä vai tahallaan hankala? Tuossa on nyt aika monta kertaa sanottu, että nimim. "Lyijyttä" mielestä mikä tahansa patruuna joka on tulpattu kokokuparisella Barnesin kuulalla on hyvä.


      • Marlin1895

        Miksi vaihdoit nimimerkkiä ,koska sinähän olet "lyijyttä"!!! Eikö pää kestä,jos olet väärässä ja puhut asioiden ohi?


    • hvriuer

      Eikös itse ladatut patruunat ole kiellettyjä hirvestyksessä?

      • Itseladatut patruunat ovat nykyisin sallittuja hirvenkin metsästyksessä, kunhan lain määräykset luodin ominaisuuksista täyttyvät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1732
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1455
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      76
      1283
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1173
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1075
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      999
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      970
    8. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      7
      963
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      880
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe