Kokemuksia Paleohorasta/Kreetasta

Hei!

Olisiko kenelläkään viimevuosina kokemuksia Kreetan Paleohorasta? kaikenlaiset kokemukset kiinnostavat :) olemme menossa nyt toukokuun lopulla. Millainen sää Kreetalla on tuohon aikaan vuodesta?
134339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Moikka! Paleohorassa käyty pari kertaa ja kesäkuun puolivälissä taas pariksi viikoksi. Kerro vähän lähemmin mistä asioista haluisitte vinkkejä? Rannat? Ruokapaikat.Tms. autan kyllä mielelläni miten vaan voin. Sen voin kyllä jo tässä sanoa että paikan yleisolemus on rento. Mitään varsinaista bilemeininkiä ei ole ,vaikka toki musiikkibaareja bubeja.ym löytyy.Paikasta vielää huokuu se Kreikkalainen perinteinen elämänrytmi siestaikoineen ja muine juttuineen. Lämpöä kyllä riittää tarpeeksi toukokuun loppupuolella, Kreetaan etelärannikon lämpötilahan on tilastollisesti pari astetta pohjoisrannikkoa korkeampi. Merivesi saattaa aluksi tuntua vähän viileältä,mutta hetken päästä jo lämpimältä. Kysy vaan rohkeasti tai laita sähköpostios. niin vaikka kuviakin laitan.Hyvää matkan odotusta!

Äänestä
  • Hei.

    Emme onneksi ole bilelomalle menossakaan vaan paikka valikoitui juuri sen perusteella että se vaikuttaisi rauhallisemmalta kylältä. :)
    Onko sinulla kokemuksia Libyan princess-hotellista? Minkä hintaisia rannoilla nuo aurinkotuolit ym. ovat? Ovatko vessat maksullisia? Mietin tuota hiekkarantaa kun jossain luki että Paleohorassa tuulee kovaa ja paljon, onko toukokuu tuulista aikaa ja lentääkö hiekka niin ettei siellä viihdy?
    Onko ruokapaikoissa paljon valinnanvaraa ja mitä (paikallista) siellä kannattaa syödä?

    Äänestä

  • Tydyd kirjoitti:

    Hei.

    Emme onneksi ole bilelomalle menossakaan vaan paikka valikoitui juuri sen perusteella että se vaikuttaisi rauhallisemmalta kylältä. :)
    Onko sinulla kokemuksia Libyan princess-hotellista? Minkä hintaisia rannoilla nuo aurinkotuolit ym. ovat? Ovatko vessat maksullisia? Mietin tuota hiekkarantaa kun jossain luki että Paleohorassa tuulee kovaa ja paljon, onko toukokuu tuulista aikaa ja lentääkö hiekka niin ettei siellä viihdy?
    Onko ruokapaikoissa paljon valinnanvaraa ja mitä (paikallista) siellä kannattaa syödä?

    Libyan Prinses on upea hotelli, erinomainen aamiainen ja siisteys on ensiluokkainen. Menemme sinne samaan hotelliin jo seitsemättä kertaa ja aina kaksi viikkoa. Kylä rauhallinen hyvät ruokapaikat ja edulliset. Marketissa hyvät valikoimat. Suosittelen lämpimästi

    1Äänestä

Moikka taas! Libyan princesissä en ole asunut,mutta käynyt kyllä kurkkaamassa paikkaa.Aika hienostuneen tuntuinen hotelli rauhallisella alueella. Sisäpihalla uimallas ja muutamia aurinkotuoleja. Jos tänne olette menossa ,niin on lyhyt matka kylän itäpuolen pikkukivirannalle ja ravintolakaduille. Rantatuolit yleensä varjoineen n.5 euroa .Joskus ilmaisiakin.Vessat yleensä ilmaisia.Ainakin kylän ulkopuolisilla, palveluilla varustetuilla pikkurannoilla.Jos lännen suunnasta tuulee navakammin niin läntisellä hiekkarannalla pöllyää kyllä hieman.Hiekka on niin hienojakoista.Toukokuussa kyllä tuulee ajoittain navakasti ,mutta silloin voi tuulen mukaan siirtyä kyläniemen itäiselle pikkukivirannalle tai läntiselle hiekkarannalle.Myös voi vuokrata vaikka fillarin ja polkea n. 4 km itään Anidrin pikkukivi/hiekkarannoille. Tai samanverran länteen Grammenan suojaiseen pikkupoukamaan jonka rannalla hyvää ruokaa tarjoava taverna Hounas. Molemmilla rannoilla hyvät palvelut. grammenaan pääsee myös bussilla aamulla ja iltapäivällä takaisin.Grammenaan hyvä asfalttitie.Anidriin loppukilometrit hiekkatietä joka ajoittain aika karkeaa.Anidrin rannalle voi myös mennä kävellen osan matkaa rantaa pitkin joka hieman lyhentää matkaa mutta tällöin saatta törmätä naturisteihin.Ruoka paikkoja löytyy joka makuun. Jopa kasvisravintola ja itämaista ruokaa tarjoava.Kreikkalainen ruokahan on hyvää. Kannattaa aina vähän katsella missä paikalliset syövät.siellä tuskin pettyy.Kalaruuathan ovat Kreikassa aika kalliita. Mussaka on aina hyvää ja stifado. myös saganagi eli paistettu juusto.Horiatiki eli kreikkalainen salaatti ja souvlaki.Valinnanvaraa löytyy.

Äänestä

Rauhallinen Paleohora voi olla koukuttavakin paikka! Ei siis ole mikään bilemesta onneksi. Itse tykkään upeista rannoista eli läntisestä upeasta hiekkarannasta tai sitten Anidrin alla olevasta rannasta (Sandy Beach kartassa), jonne kuljen polkupyörällä. Varsinainen nautinto ottaa oluet ja ehkä Horiatiki kuuman päivän päätteeksi tuon rannan reunalla olevassa tavernassa!
Tavaksi tullut käväistä nauttimassa myös girot Everest-pikaruokapaikassa keskustassa. Tai istahtaa kahville leipomon ("Bakery") korkeille jakkaroille pitkän hiekkarannan reunassa, siinä vähän matkaa Kioskista pohjoiseen.
No ensi kuussa taas ;-)

Äänestä

Paleochora - Crete live cam, tuolta näkee realiajassa minkälainen sää, ihmisten pukeutuminen, turisteja alkanut näkyä katukuvassa.
Sää saattaa olla täysin ernlainen esim Hanian kanssa varsinkin miten kovaa tuulee.
Lämpötila lähes aina sama kun noin kuukauden seurannut.

Äänestä

Hei!

Ja kiitos viesteistä! Molemmilla meillä tosiaan tulossa ensimmäinen kerta Kreikassa. Kova lomakuume puskee päälle, mutta onneksi ei ole enää kauaa odottelua jäljellä.

Tuota pyörän vuokrausta ollaan tosiaan suunniteltu. Samoin ajateltiin käydä Elafonissin kahluusaarella, niin kauniin näköinen paikka se on. Oletteko käyneet siellä? Ja jos olette, niin millä sinne kannattaa mennä? Lautalla?

Vähän tämän hetken hintatasoa kyselisin myös: paljonko pullotettu vesi, olut, viini, kunnon illallinen maksaa? Mitä aktiviteetteja on vai oletteko vain olleet löhöilemässä rantalomalla? Itse kyllä perustan jälkimmäisestä vaihtoehdosta..
Lämpöisiä kelejä on näyttäny siellä jo olevan. :)

Äänestä
  • Hyvällä+säällä+Elafonisiin+pääsee+Paleochorasta+laivalla.+Lähtö+aamulla+(klo+10?)+ja+paluu+iltapäivällä+(klo+16?).+Myös+kävelemällä+pitkin+rannikon+vaelluspolkua+pääsee+mutta+silloin+on+syytä+olla+kunto+kohdallaan+ja+polku+alkaa+noin+10km+päässä+Paleohorasta,+Krios-rannalta.+Itse+ajattelin+ensi+kuun+puolivälissä+kävellä+tuon+reitin+yhteen+suuntaan+ja+palata+laivalla,+saa+nyt+nähdä.Teki+miten+tahansa,+aurinkovoiteita+pitää+käyttää+reippaasti+ja+ottaa+suojaavia+vaatteita+mukaan.+Elafonisin+rannalla+ei+paljoakaan+varjoja+tai+puun+suojaa+löydy+lukuunottamatta+sinne+muutama+vuosi+sitten+ilmestyneitä+käsittääkseni+maksullisia+aurinkovarjoja.+Ja+vettä+tulee+varata+riittävän+monta+litraa.+Sama+koskee+tuota+mahdollista+vaellusta.+En+voi+olla+korostamatta+sitä+että+Kreikan+aurinko+on+petollinen+ja+punaisena+hehkuvan+kärähtäneen+ihon+saattaa+huomata+vasta+hotellilla+illalla!+Ekat+päivät+pitää+olla+tosi+varovainen+aringonotossa+jotta+iho+ikäänkuin+tottuu.+Huulet,+nenä,+korvat,+olkapäät+ja+niska+kärähtävät+helposti+ja+kunnollinen+iso+aurinkohattu+on+todella+paikallaan+kuten+hyvät+aurinkolasitkin.Kraanavesi+on+Kreetalla+täysin+juomakelpoista,+se+kun+tulee+vuorilta.+Ehkä+jopa+parempaa+kuin+pullotettu.+Kreikkalainen+salaatti+(Horiatiki)++maksaa+4..6+euroa+ja+kannattaa+aina+ottaa+ja+jakaa+vaikka+kahdelle.+Tavan+mussakat,+spagetit+tai+tyypilliset+kreikkalaiset+annokset+maksaa+siinä+7...10+euroa.+Viiniksi+otan+aina+ns.+talon+viiniä,+joka+maksaa+pari...kolme+euroa+puolikas+kilo.+Tosi+kreikanystävä+ottaa+tietenkin+retsinaa,+pihkanmakuista+valkoviiniä+joka+on+kreikkalaisten+kansallisjuoma.+Pullovesi+vähän+edellisiä++halvempaa+ravintolassa.Laskun+maksun+yhteydessä+ravintoloissa+tuodaan+yleensä+jokin+pieni+jälkiruoka+esim.+pieni+leivos+tai+lasillinen+rakia+eli+paikallista+pontikkaa.+Juomarahaa+tapana+jättää+sellainen+10%+loppusummasta,+jos+palvelu+on+ollut+asiallista.Gyros+pitaa+kannattaa+maistaa+,+sieltä+Everestistä+niitä+saa,+hinta+taisi+olla+jossain+2,30...2,50+kieppeillä+viime+kesänä.+Vaihtoehtoina+kana+tai+sianliha.+Kaikenmaailman+hampurilaiset+unohtuu+taatusti+tuollaisen+jälkeen!Kaupoista+ilman+muuta+paras+ja+edullisin+on+"kioskin"+vieressä+sijaitseva+INKA-market,+toinen+isohko+supermarket+löytyy+rannan+suuntaiselta+kadulta.+Ainakin+S-+debit/credit+-kortti+kelpasi+oikein+hyvin,+ja+viime+kesänä++käytin+jatkuvasti+lähimaksua+eli+NFC:tä.

    Äänestä

Onko tänä keväänä vielä kukaan käynyt Paleohorassa?

Äänestä
  • Parasta aikaa täällä olen. Toukokuinen traditio!

    Äänestä

Miten siel menee ,millaiset kelit , laitappa kuulumisia tänne !

Äänestä

Paleohora kiinnostaisi. Mutta miten olette menneet Haniasta Paleohoraan? Taksilla, bussilla, vuokra-autolla? Löysin bussiaikataulut, mutta ei anna mitään. Jos bussilla niin meneekö Paleohoraan hyvin busseja?

Äänestä

Hei. Paleohoran pikkukivinen ranta on kaupungin omistama ja edullinen eikä siellä hiekka pöllyä. Bussiasemalta lähtee bussi aamulla n. klo 6 Haniaan ja paluu n. klo 16 hinta edestakaisin n.30€. Ainakin hotelli Libyan Prinses järjestää illalla pyydettäessä aamiaisen pussiin, koska lähtö on ennen varsinaista aamiaista. On ihanaa palata Hanian hulinasta Paleohoran rauhaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tydyd kirjoitti:

Hei!

Olisiko kenelläkään viimevuosina kokemuksia Kreetan Paleohorasta? kaikenlaiset kokemukset kiinnostavat :) olemme menossa nyt toukokuun lopulla. Millainen sää Kreetalla on tuohon aikaan vuodesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu