Öljy menee liruksi 5000 km jälkeen

SeuraavaksiJotainMuuta

Missä voisi olla vika, kun H Astra alkaa kuluttaa öljyä noin 5000 km öljynvaihdon jälkeen? Noihin kilometreihin asti öljyn määrä tikussa pysyy lähelle maksimimerkkiä, sitten sitä alkaa kulua. Huollossa sanottiin että öljy on mennyt liruksi. Näin on käynyt nyt kaksi kertaa. Puristuspaineet ovat kunnossa ja vuotoja ei pitäisi olla. Jäähdytysnestettä ei katoa. Kannattaako vikaa edes alkaa etsiä jos työn joutuu teettämään korjaamolla? Saakohan tuollaisen myytyä järkevään hintaan eteenpäin siten että ostaja on viasta tietoinen?

11

679

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysynvain

      entäs jos kokeilisit jotain toista öljyä jos se vika on kerran siinä öljyssä, halvempi vaihtaa ku pirssi

    • suolianal

      Suuttimet pissaa eli tihkuu, pilaavat öljyn viskositeetin?

    • Öljyyyy

      Mulla ollu H-astrassa nyt 14000km tb diamond 5w-40 öljyt ja öljymäärä on edelleen tapissa. Mustaa lirua kyllä on. Taidan vaihtaa kohta öljyt. Pysyn tb diamondissa.

    • SeuraavaksiJotainMuuta

      Mulla on myös nuo Teboil Diamond öljyt, 5w-40. Auton ulkopuolella saattaa myös hieman haista lyhyen ajon jälkeen esim. 5 km, pidemmän maantieajon jälkeen ei. T. Aloittaja

    • Motonomi

      Jep. Tyypillien ongelma huonolaatuisissa öljyissä. Liikaa käytetty polymeerejä viskoteetin parantajina. Polymeerit pilkkoutuvat ja öljy pluirahtaa. Kokeile useamman eri valmistajan vastaavia tuotteita. Ongelma on pienempi aidoilla synteettisillä öljyillä, koska niissä tarvitaan vähemmän polymeerejä.

      Jos se haju on kuuman öljyn haju. Se tulee höyrystyneestä öljystä. Se kyllä ilmenee enemmänkin pitkän maantieajon jälkeen ja viittaa siihen ettei öljy kestä korkeita lämpötiloja. Johtuu suoraan tuosta edellisestä.

      • pumppusiitin

        Höpön löpön öljyis mittää vikkaa ole! Paskat suuttimet syynä


      • Öljyyyy

        Mitä ne aidot synteettiset öljyt on? Jos purkin kyljessä sanotaan "täyssynteettinen" ja soveltuu long-life vaihtoväleille, niin onko se sitten valesynteettinen öljy?


    • vinkvinks

      Polttoaine kannattaa tsekata onko pysynyt kirkkaana vai onko mustunut?

      • syytähuoleenko

        Se on tähän saakka palanut ja tullut kaasuina pakoputkesta ulos.


    • Mikäli autossasi on ecotec kone kannattaa tarkistaa pakoventtiilien ohjurit ne kuluvat soikeiksi ja vika on erittäin yleinen opelin koneissa.
      Maahantuoja ei tätä kerro koska se aiheuttaisi takukorjaus ryntäyksen.
      Kyseinen vika harvoin aiheuttaa edes näkyvää savuttamista, hiukan öljynkatkua vaan ilmassa.

      • vivalondon

        Öljyä ja polttoainetta ei saa sekottaa keskenään, ei ihme kuin öljyt plöröks menee?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1289
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      76
      1097
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      967
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      803
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      757
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      703
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      81
      698
    8. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      68
      636
    9. 28
      635
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      47
      621
    Aihe