Miksi ihmeessä matkaa suunnittelevat eivät osaa lukea tietoja kohteesta ,
sitten pää punaisena valitetaan ettei omat odotukset täyttyneetkään , " vika oli vaikka missä -kenties muissa ihmisissä"
Tosin monet lapsiperheet ovat ihastuneet lomaansa Hua Hinissä, mutta ymmärrettävää sekin jos ei löydy kielitaitoa, ei osaa , eikä uskalla minnekään
omasta hotellista , katsoo kaikkea uutta turpa mutrulla...
Sellaiselle perheelle suositellaan kotimaan kylpylälomaa
sitten pää punaisena valitetaan ettei omat odotukset täyttyneetkään , " vika oli vaikka missä -kenties muissa ihmisissä"
Tosin monet lapsiperheet ovat ihastuneet lomaansa Hua Hinissä, mutta ymmärrettävää sekin jos ei löydy kielitaitoa, ei osaa , eikä uskalla minnekään
omasta hotellista , katsoo kaikkea uutta turpa mutrulla...
Sellaiselle perheelle suositellaan kotimaan kylpylälomaa
Vastaukset 60
Vanhimmat
Olisitpa kirjoittanut tuon ennen Hua Hinin rantalomaamme!
Surkea reissu tuli, kun uskoimme täällä olevia kehuja, rantahan oli sameavetinen, öljyinen, hevosten ja koirien ulosteiden pilaama ja lisäksi ylihinnoiteltu.
Toista kertaa sinne ei tule.
Täällä kehuja ?? Eikös enimmäkseen kerrota negatiivistä tietoa , liioiteltuja myös, kuten kamalan kokemuksen kertomus .
Miten joku näkee pelkkää pas... ja öljyä , toinen taas kauniin siistin rannan,
oliskohan katsojan silmissä kauneus - rumuuus. Mieti sitä . Oletkos elämän tiellä kokenut muuta kun pelkkää rumuutta , mitäs sanoo peili...
Pikkuisen ihmetyttää nyt tuo pikkupoikien keskustelun tapainen MATKAILUPALSTALLA
haaveilu bussikuskin hommista ja ihan Hua Hiniin pitäisi päästä, on aikoihin eletty,
on ilmoja pidellyt ...
Katselkaas lapsukaiset joku paikka mihin satuja ja tarinoita voisi väsätä. Kiitos !
Robottirobs, kiitos mielenkiintoisesta matkajutustasi, oli niin valaiseva jotta auttoi meitä seuraavan matkan suunnitelussa. Suunta ei ole Hua Hin, emme halua kohdata nälviviä suomalaisia.
Matkaesitteissä aina ylistetään kohteita mutta matkailijat paikanpäällä vasta huomaavat ettei nyt aivan totuuden mukaista kirjoittelua ollutkaan.
Totuus rannasta:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13908149/vielako-joku-kehtaa-kehua-hua-hinin-rantaa
Hua Hinissä ja lähistöllä löytyy kymmeniä - satoja kilometrejä rantaa, on osittain omaa syytä jollei osaa mennä keskustan rantaa edemmäs , johan on kumma kun
kaikkia näyttää vaivaavan jonkinlainen uusavuttomuus , ottakaa selvää asioista ja katselkaa vähän nenäänne pidemmälle, hyvät ihmiset. Ei ainainen valitus ole
matkustuksesta kiinnostuneelle normaalia, pitää OSATA , uskaltaa itse ja nauttia
elämästä.
On , on , takuulla löytyy puhdasta vettä , rauhallista rantaa pitää tosiaan vaan osata olla ja käyttäytyä, kysyä voi , ottaa vaikka taksin , ei maksa paljon. Typerää tänne valittaa oman tyhmyytensä paljastaen. Voi tietenkin lapsen lailla haaveilla bussikuskin hommista......
Pöllöille menee myös minulta tervehdys , jaksaa Thaimaahan matkustaa jotain
jätelautan liikettä ihailemaan - jos todellisuudessa mitään jätelauttaa löytyykään, niin kyllä voi luokitella sarjaan ; Pöllöt MATKAILUPALSTALLA !
Kunpa lerppa ymmärtäisi myös!
Phuketissa eikä Krabilla eikä Koh Changilla täydy ottaa taxia päästäkseen puhdasvetiselle rannalle.
Ei enää eräälle löytynyt aiheita ; rantojen roskat , tyttökadut , ladyboitsut , vähäiset nähtävyydet, koirat , apinavuoren apinat , liikenne jne. loppuun kaluttuja aiheita , piti vetää esille tappelu , jossa farangi joutunut alakynteen. Kiitettävää kekseliäisyyttä . Mutta kun täällä kotimaassa noita tappeluita viikonloppuisin viinapäissään tapahtuu
aikalailla enemmän . Koskaan en muuten ole sattunut Hua Hinissä ( käynyt vaan 22 kertaa , viipyen viikkokaupalla ) näkemään tappelua. Suomessa sensijaan useita
ikäviä kännisten kahinoita.
Soi 80 !! Näyttäisi olevan tappeluista niin innoissaan, keksii uutisen vaikka mistä,
Kuulehan , lueppas viikonlopun Hesaria tulee tarpeesi tyydytettyä. Olen muuten laittanut merkille miten innokkaasti thaimaalaiset ystäväni julkaisevat fb ssä kuvia vaikkapa liikenneonnettomuuden uhreista kurjassa kunnossa ,meillä olisi kiellettyä sellaisten julkaiseminen, että jotain raakuutta sieltäkin löytyy , vaikka eivät
sotaa käynyttä kansaa ole olleet. Rauhaa ja rakkautta...
Hua Hinin uutisissa ei kerrota siellä tapahtuneista rikoksista koskaan, paitsi silloin kun ylittävät kansainvälisen uutiskynnyksen. Näin on ollut aina ja tulee olemaan. Täysin mahdotonta ettei noin 50000 asukkaan kaupungissa joka on myös turistein suosiossa ei rikoksia tapahdu. Hua Hin on noin puolet pienempi kaupunki väkiluvultaan kuin Helsinki jossa poliisilla on keskimäärin 600 tehtävää (ylikin) vuorokaudessa. Hua Hinin haluaa pitää yllä maineensa turvallisena kaupunkina koska se pelkää turistein sieltä katoavan. Enää ei kuningashuoneen loma-asunnon siellä oleminen kiinnosta tavallista thaimaalaista johtuen nykyisen kuninkaan kyseenalaisesta maineesta. Bangkokilaisten viikonloppu visiitit Hua Hiniin ovat jo selvästi väheentynyt.
Kuitenkin viihdyn täällä, ainakin toistaiseksi, en omista asuntoa vaan vuokralla olen, onneksi en työntänyt käsiäni syvälle paskaan niin kuin moni expatti täällä on tehnyt.
Siis en asu Huassa vaan Cha Amissa ettei erehdyksiä tule.
Tervetuloa Hua Hiniin, täällä on turvallista kuolla.
http://www.telegraph.co.uk/news/2016/08/11/one-dead-and-ten-injured-after-bombs-hit-thailand-resort-town-of/
" Kottiinsa on moni kuollut " terveiset Suomesta.
Minun tietojeni mukaan monet tuntemistani kavereista ovat päättäneet päivänsä
Pattiksella , joten turha Hua Hinille moista mainetta yrittää.
Olihan taas kommentti:" Minun tietojeni mukaan monet tuntemistani kavereista ovat päättäneet päivänsä Pattiksella" Kaveri piirisi on siis psyyke ongelmaisia.
Samankaltaiset hakeutuvat toistensa seuraan, eivät kaverisi ehtineet Hua Hiniin vielä, koska rahat loppuivat ja sinä et halunnut auttaa.
Hyi, hyi, kyllä kavereita pitäisi helpata. Surullista, näin ulkopuolisena kuulla kavereidesi kohtalo ja etenkin se ettet heitä pelastanut.
Miten Hiekkaharjusta vielä kehtaat, kaiken jälkeen kirjoitella tänne?
Kuinka moni tuntemistasi kavereista on tehnyt itsarin Pattayalla?
Me Hiekkaharjussa emme halua kommentoida asiaa, koska Hua Hinissä se tapahtuu useammin.
Näyttää AINA viikonloppuisin - arvattavasti Alkon tuotteita nautittuaan - kirjoittajien taso liikkuvan alueella tyhmä / tyhmempi / tyhmin. ...
Miten ja miten ?
Katsotaan tilanne taas arkipäivinä jos vaikka joku jaksaisi pysyä aiheessa ;
MATKAILUPALSTA ?
Kunpa lerppa ymmärtäisi.
Niinpä matkailupalsta hyvä viisaus. Missä Sinun matkailukirjoitus oli? Pata kattilaa soimaa. Vai etkö kehtaa kertoa omista Hua Hin riestailuista Hua Hinissä?
Mutta totuus menee näin ensimmäisellä kerralla kun Hua Hiniin matkustaa tuntuu hienolta, eikö näin? Ihana lämmin sää ja matkalla erilaiset maisemat kuin Suomessa, tuntuu hienolle eikä työt paina loma edessä.
Mutta jo ensimmäisenä iltana alkaa pettymys hiljalleen nostaa päätään. Missä on se kaunis ranta missä on ne rennot ihmiset entä ne ostosmahdollisuudet. Merivesi ruosteen väristä kuin ja todella hevosten ulostetta ja koirien jätöksiä täynnä. Tiuskivia hiprakassa tai hyvin humalassa olevia seksimatkaaja eläkeikäisiä läskejä vanhoja mummoja ja pappoja.
Entä sitten itse kylä joka on pieni ja täynnä hierontapaikkoja sekä ilotyttöjä ja naisisiksi itsensä muuttaneita homo miehiä, sairasta menoa. Lähes kaikilla oli tälläinen seuralainen siellä, ne joilla ei ollut oli oma aviomies tai vaimo reissussa, Joillakin pariskunnilla oli silti tälläinen seksiseuralainen.
Entä se Thai ruoka joka näytti enemmän oksennukselta kuin ihmisen ruoalta, muutamaa poikkeusta lukuunottamatta.
Musiikki pauhasi joka puolella niin ettei keskustelemaan pystynyt. Kahtena tai kolmena iltana menimme ulos sitä elostelua katsomaan kun wanhat yli 60 vuotiaat äijät ja naikkoset niiden lähes alastomien pikkutyttöjen tai poikien takapuolia julkisesti hieroi ja lääppi kuola suusta valuen yöäk.
Taitaa hyvä nimimerkki viisaus ollakin parempi ettei Hua Hin palstalla matkakertomuksia ole, palstaa lukevat myös lapset.
Tuollainen oli meidän perheemme matkakokemus myös, lapset tahtoivat pois toisena päivänä, ei oo tekemistä, likarannallakaan ei voi olla, kyllästytään hotellin altaalla jne.
Hienot hotellit eivät riitä muille kuin suomalaisille jotka eivät ole muualla käyneet kuin parissa turistikohteessa. Muut länsimaalaiset ovat karistaneet huan paskat jaloistaan jo ajat sitten. Venäläiset isottelee siellä samoin kuin pattiksella. Jos ei meno muutu,niin muutaman vuoden kuluttua sinne ei mene enää kukaan paitsi seksiä hakevat luuserit.
Vai venäläisetkö isottelee ... tosiasiassa veli venäläiset matkustaa suurin joukon omalle plantaaseilleen Pattikselle - ei kelpaa Hua HIn Herroille . Hyvä asia.
Veikkasit pieleeen toisessakin arvauksessasi , muutaman vuoden kulutta Hua HIn
vetää väkeä jopa liikaakin. Suuri suosio oli jo nähtävissä tänä talvena.
Koitaa kaveri kestää - kukkona tunkiolla ?
Ryssät ja heidän mafiansa on ollut jo vuosikymmeniä Hua Hinissä, jossa omistavat paljon condoja, omasta TV-asemasta puhumattakaan.
Pattayaan verrattuna Hua Hin on venäläisten todellinen suurtukikohta Thaimaassa.
Pysy vaan siellä tunkiolla.
Mitä muuta Kärsämäelle kuuluu?
Paikalliset Hua Hinissä kertovat turistien vähentyneen ja sen kyllä huomasin itsekin siellä joulun aikaan käydessäni.
Tammikuussa toinen tilanne . Jotakin ehkä tietäisin - olinhan siellä minäkin...
Sivunmennen sanoen , on jollakin perheellä melkoisen omituista lomanviettoa
jos lapsille ei löydy ohjelmaa , ei ajanvietettä , kotiin haluavat heti toisena päivänä. Jättäisin sellaiset kullanmurut suosiolla Suomeen. Ainakaan en kellekään kehtaisi
kertoa. Eikös ketjun alussa ohjeistettu ottamaan selkoa matkakohteesta, tuolla
( virtuaaliperheellä ) väärä valinta , olisi pitänyt mennä MUUMIMAAHAN.
Muumimaa on hyvä matkailukohde netin huutajien lapsille.
Hua Hin ei sovi lainkaan lapsiperheille, koska mitään aktiviteetteja ei ole edes lähiseuduilla. Rautatieasema ja saastunut ranta saa lapset vihaisiksi.
Onneksi on Pattaya, jonne matka suuntautuu seuraavalla Thaimaan reissulla, jos yhtä huono kuin Hua Hin, niin Phuket vielä katsotaan ja sitten suunnataan Baleaareille, mikäli pettymyksiä.
Älkää hyvät immeiset viekö " vihaisia lapsia " lomalle , meidän perhe vietti ihanan loman ja juuri Hua Hinissä , lapset lotrasivat uima-altaalla nauttien lämpimästä ,
iltaisin katselimme kaupunkia , ketään ei nauravaiset tytöt baareissa häirinnyt, hauskaa oli. Tosin emme yöhön asti jaksaneet. Kävimme retkillä , eläinpuistossa norsuratsastuksessa , autoradalla, vesipuistossa , komeita temppelirakennuksia
ihailemassa, BKKn lähellä krokotiilishow , norsujen jalkapallopeli , sekä uivat markkinat olivat mitä hienoimpia kokemuksia. Aika kului kun siivillä , eikä perheemme pettynyt .
Olin Hua Hinissä tammikuussa tutun tanskalaisen pariskunnan luona syntymäpäivillä. He asuvat siellä pysyvästi ja kertoivat eritoten englantilaisten ja saksalaisten sekä tanskalaisten vähentäneet Hua Hinin matkoja. Totesin itsekin suomalaisten siellä lisääntyneen, kuten myös humalaisten.
Matkaesitteet ovat esitteitä joilla matkatoimistot myyvät matkojaan. Eivät ne ole rehellisiä kirjoituksia.
JOS matkaesitteet olisi tarkoitettu vain ja ainoastaan myynti-, mainosmielessä
niin eipä niistä löytyis kyseisen kohteen - miinusmerkkisiä tietoja .
Melko totuudenmukaista tietoa luettavissa, tietenkään siellä ei voi olla
jonkun " tanskalaisen pariskunnan " kyseenalaista arvausta, jolle ei todellakaan
kannata korviaan lotkauttaa, miten meidän perhe EI sitten humalaisia huomannut Hua Hinissä, jos itse harrastaa sellaista seuraa niin tietysti näkee muitakin.
Matkastamme Hua Hiniin on jo pari vuotta ja toiste emme mene.
Humalaisia suomalaisia toikkaroi siellä ja täällä, kerran puhuimme ääneen suomea ja eikös yksi känninen suomalaisäijä joku leidari mielsetäni kainalossaan heti tullut kailottamaan vierelle, emme tahtoneet eroon päästä äijästä. Lopun loman ajan puhuimme vain englantia ulkona ollessamme. Kuulimme kyllä kännisten suomalaisten vanhojen lihavien äijien örvellystä kaupungilla usein toisinaan oli lähes siipi maassa liikkuvia lihavia pariskuntia myös liikkeellä.
Hävetä sai suomalaisten käyttäytymistä Hua Hinin matkailukaupungissa, vain järisyttävät muistot jäi lomasta, jonka piti olla vuoden kohokohta.
Taisitte itse olla niin kännissä ettette huomanneet.
Humalassa toikkaroitte , eikö niin ?? Ja " järisyttävät muistot jäi " .
Kukaan joka on todellisuudessa päässyt käymään Hua Hinissä ei usko " tuskallinen loma " kamraatin kertomusta. Mutta yritys hyvä kymmenen, mielikuvitus vielä
pojalla pelittää .
Sinä olet ainoa joka täällä valittaa.
Hyvin kiteytetty OTSIKKO , eli JOS tyhmyyttään valitsee itselleen , OMASTA mielestään Thaimaan tyhmimmän lomakohteen , niin eikös siinä olekin osunut
sopivasti kaikki kohilleen. Kaksi tyhmää keskenään . Ei muuta kun palstoille valittamaan.
Tähän sopii lisäyksenä SURKEALLE SURKEA lomakohde. Sillä surkea pitää olla
jos tuollaisen arvostelun antaa Hua Hiniä koskien , on meitä joka junaan....
Niin ja Hua Hinistä pitävät jäivät laiturille, kuten sinä ja edellinen kirjoittaja.
JooJOO, jäädä laiturille saattaa olla hyvä valinta , vaikea kun on päättää kumpi on vaarallisempi P vai H. ... Kumpi ja kampi tappelivat - kumpi voitti...
Numbeon luotettavien tilastojen mukaan Hua Hin on vaarallisempi kuin Bangkok ja Pattaya. On hyvä tutustua faktoihin eikö.
Monenmoista tilastonikkaria täältä voi lukea , NAURUSSA PITELEMISTÄ ... Koette Thaimaan NIIIIIN pahana ja vaaran paikkana Pattayan sekä Hua Hinin,
että mitäs poikareppanat JOS ihan kotomaassa matkustaisitte vaikkapa Tohmajärvelle , Ilomantsiin ja mitä näitä löytyy. Turha teidän vellihousujen edes lukea Vieraan maan matkustajille suunnattuja palstoja. Löytynee jostakin oma saitti nimellä Arkajalat matkustaa maalle.
Minua ei nauratanut Hua hinissä vaan pelotti
https://www.numbeo.com/crime/compare_cities.jsp?country1=Thailand&country2=Thailand&city1=Pattaya&city2=Hua Hin&tracking=getDispatchComparison
Mikähän se siellä Hua Hinissä niin kovasti peloitti , ai niin . sehän onkin " hän , joka
kymmenet kerrat on PALANNUT EILEN Hua Hinistä matkaltaan , ensimmäisen ja viimeisen kerran " ... Olisi ollut tarpeen tutustua tietoihin kyseisestä kaupungista ,
ja yleensä Aasiasta maanosana , ei ole sama elämä ja kulttuuri kun kotona Taka - Hikiällä .
netistä löytyy tietoa -luotettavaakin. Osaa seuraavaksi suunnata matkansa vaikka naapuriin , Ruotsissa ei tarvitse pelätä. jos ei osu ampumalinjalle , Viisi murhaa viikossa.
Tuossa lisää tietoa huutavalle:
http://bbqboy.net/things-consider-settling-hua-hin-thailand-isnt-us/
Hua Hin palstaa kun lukee niin saa sen kuvan, heitä jotka Hua Hinissä syystä tai toisesta eivät ole viihtyneet haukutaan palstalla. Hua Hinistä pitävät eivät ymmärrä ihmiset ovat erillaisia. Miksi he eivät saisi tuoda matkailupalstalla vapaasti julki omaa mielipidettään? Miksi ei kunnioiteta toisten mielipiteitä Hua Hin palsatalla? Jotain vikaa teissä on.
VASTATAAN SITTEN HUUTAEN
LUOTETTAVA NUMBEON TILASTO KERTOO MITÄ HUA HINISSÄ LIIKKUNEET OVAT KOKENEET. RAIRAI1 TAITAA OLLA NIITÄ JOTKA VIIHTYVÄT VAIN HOTELLIN TAI SUOMIKYLÄN ALUEELLA EIKÄ ILTAISIN JA ÖISIN LIIKU IHMISTEN KESKELLÄ. RAIRAI1 SIIS PELKÄÄ ITSEKIN
Mikä vetää lomailemaan tunkiolle? Pitää pysyä visusti hotellin alueella,että voi välttyä paskalta.
Ei kyllä tää huuuuuu ole ikinä Hua Hinissä käynyt, niin huuhuuta kirjoittaa , menepä kerran käymään ja katsele - huuhaile - ympäriinsä , siisti , kaunis kaupunki, kukkaistutuksia , kullattuja Budhapatsaita ynnä muuta kaunista Sopii ottaa huomioon että silloin olet Aasian maaperällä , voi verrata Vietnamiin , Intiaan sekä muihin naapurimaihin joista siisteydessä Hua HIn korjaa kymmenen pistettä.
Kauneus ja siisteys se vetää lomailemaan Hua Hiniin.
Niitä kullattuja Buddha patsaita löytyy jokaisesta Thaimaan kaupungista. Kukkaistutuksia löytyy jokaisesta Thaimaan kaupungista. Mutta vain Hua Hinissä niissä kukkaruukuissa on pommit räjähdelleet. Ei tämä 66699900 ole ilmiselvästi muissa Thaimaan kaupungeissa käynyt.
Muuten harvoin ne patsaat ovat kullattuja vaan kullan värisellä maalilla maalattu, yleensä sisätiloissa olevissa on käytetty lehtikultaa.
Totta tuo , monesta Thaimaan kaupungista kyllä löytyy kauniita temppeleitä , joskus vähän ihmetyttääkin kun upean temppelin vierellä hökkelissä asuu tyytyväisiä
ihmisiä , ero on valtava, mutta ei silti pidä nimittää Hua Hiniä , eikä mitään muutakaan
kaupunkia tunkioksi, matkustaa sillä mielellä että vain huonoja asioita haluaa etsiä,
Thaimaalaiset ovat hyvinkin siistiä kansaa, puhtaat vaatteet vaihdetaan päälle joka päivä, vertaa Pattispoikia , joilla monellakin samat pas..... ryppyiset shortit koko
loman ajan , tunkiot Suomesta.
Pilkuttaja palasi areenalle ja housut paljon huonommassa kunnossa, kuin Pattayan herrasmiehillä.
On se vaikeaa elämä Hua Hinissä.
No joo , " muuttasitpois " sulle sopii eräs lause , bongattu joskus abien autosta, "pilkku on paras pano " ... Eikö mitään muuta mainittavaa löytynyt Hua Hinin suuntaan , huonosti menee, mutta menköön .
Ja lisäyksenä -" se koira älähtää - johon kalikka kalahtaa " - Kyllä tosiaan joskus näkee myös Hua Hinissä teitä erehdyttävästi herrasmiehen näköisiä , joilla samat shortsit roikkuu , pesemättä , viikosta toiseen .
" Elämä se on kun silkkiä vaan jne.... " Myös lainausmerkit kuuluvat oikein kirjoitettuun äidinkieleen.
Pattayan miehet ovat saaneet Thai-ladyn jotka huolehtivat puhtaista vaatteista, jalka-hartiahieronnasta ja jokapäiväisestä seksistä. Suosittelen sinne Hua Hinin fanillekin ettei pinna ole noin kireänä.
Ei näytä olevan elo, oikein antoisaa Hua Hinissä. En ihmettele, että suuri joukko on sikäläisistä taloaan kaupannut, tuloksetta jo vuosia. Ei ihme, että katkeraksi vetää kuten älähtäjän, johon taisi kalikka kalahtaa pahasti.
Onneksi myin aikoinaan.
Käsittämätöntä jokellusra aloittajalta....
Kuulehan "oioioivoi " tänne kun ei ole mahdollista toimittaa selkokielisiä uutisia, jotta
ymmärtäisit - käsittäisit selvää suomenkieltä . Pahoittelut !
Pitäisikö olla huolissaan ? Hua Hinin poliisien työtaakasta , läheinen ystäväni
työskentelee Suomessa poliisin palveluksessa , kertomansa mukaan päivät ja yöt varsinkin ovat todella haastavia ja kiireisiä.
Annetaanko siis thaimaalaisten hoitaa ihan ITE omat ongelmansa, toivotaan palstalle huoliaan purkalle tyypille rauhallista sunnuntaipäivää. Poliisi suojelee !