Haluan kirjoittaa tän kirjoituksen ihan sen vuoksi,kun meidän perheellä on kokemuksia sijaisperheenä olemisesta,kuin myös adoptioperheestä ja myös omien lapsien perheestä.
Meille riittää näitä kaikkia lapsia ja kaikki on yhtä rakkaita,enkä nyt sitten tässä yritä yhtään tuoda vain meidän perhettä tässä esille,vaan tiedän muitakin perheitä,kenellä on sekä omia ,että toisten,.Ja hyvin ovat menestyneet!
Mutta ,ehkä tämä on ero jonkun mielipiteelle.olen aina, kun lapsi on tullut meille,ottanut lapsen niinkuin omani,kaikki säännöt plus kaikki mitä kotiin ja perheeseen kuuluu,kuului myös heille. Ja se on minun mielestäni tärkeää,että heidät otetaan täysipäiväisenä perheenjäsenenä,jos vaikka sairastuu,tai koska,,, me välttämättä tiedämme,kuinka sairaana lapsemme syntyvät,,,me hoidamme silti kaikki heidät!
Eli rakastakaa lapsiamme,ja lapsianne olivathan he
joskus teidän kohdussanne1
enkelit
1
362
Vastaukset
- Sijaisäiti(alkuperäinen)
Tottakai sijaislapsi tulee perheeseen perheenjäseneksi, mutta ei niin, että tässä on isä ja tässä sitten äiti, meillä haetaan sitä mikä sopii tilanteeseen ja minkäikäinen lapsi on tullessaan.
Koskaan emme ole sanoneet muuta kuin etunimemme, jos he haluavat sanoa muuksi, se on heidän oikeutensa, ei heille velvollisuus, koska heillä on äiti ja isä toisessa kodissa ja tapaamisten aikaan tulee ilmi, esim. onko heitä pyydetty käyttämään mitäkin nimikkeitä.
Meen perheessä "puhutaan leikkiä" ja "hullutellaan" lasten kanssa, kaikki jäykkyys on kyllä poissa, itsekkin joskus mietin, pitäisikö olla hiukan "aikuisempi", mutta lapsista sen huomaa, että on helpompi tulla mukaan tälläiseen hiukan "höperöön" perheesen, kuin jos olisimme tärkeitä joka asiassa.
Leikin varjolla on monta pulmaa ratkaistu, jopa isojakin ongelmia.
Yksi missä olen ehdoton on REHELLISYYS, se tuottaa joskus tuskaa, koska lapset tietää, että valehdella ei saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p294967Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504750Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2114745Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184571Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133670Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192354Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32138- 661657
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241524- 1901245