Hei. Olen miettinyt erään vanhan lautapelin nimeä, joka oli minulla joskus 20 vuotta sitten, mutta en saa sitä nyt enään mieleen. Mekaniikaltaan ja rakenteeltaan lautapeli muistuttaa -86 vuoden kummituslinna peliä, jossa on erilaisia laukeavia ansoja. Tässä minun etsimässä pelissä ollaan jonkinlaisessa isossa kartanossa ja sen hiljattain edesmennyt omistanut ikäs sikariks nainen on jättänyt sen perinnöksi neljälle pelajalle joiden pitää kilpaila siitä, että kuka sen saa omaksi, eli käytännössä mukiloimalla toisia pelinappuloita tai huonollatuurilla kuola pelinreitillä joutumalla ansaan. Viimeinen eloon jäänyt saa perinnön. Pelilauta oli aika massiivisen kokoinen ja visuaallisesti näyttävä. Kolme yksityis kohtaa mitä on siitä jäänyt mieleen on: isotaulu jossa on edesmenneen rouvan kuva, ritarinhaarniska joka voi kaatua pelaajan pelinappulan pääle ja putoava kattokruunu. Muistaako kukaan, että mikä oli pelin nimi?
90-luvun lautapelin nimi hukassa!
Game1234
3
639
Vastaukset
- Game1234
Sen unohdin mainita viellä, että pelissä oli noin 30cm korkeat pahvisenät
- pellehermanni2
Moi Gamel1234. Pelin nimi on Kalmankuja 13 , tekijä MB - peli ja eka painos 1995 iso laatikko ja toinen painos 1996 ( pienempi laatikko). Näkee myynnissä välillä mutta jos olet ostamassa ,ole tarkkana että kaikki osat ovat tallella.
- Game1234
Aivan, niin muuten olikin. Kiitos paljon! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492013Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051717- 931557
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761182- 671150
- 241052
- 481007
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73956- 45937