CARUNA RYÖSTÄÄ

Espoon_sähköä_ikävä

Meni muutaman euron yli satasen lasku maksu vähän pitkäksi koska ensimmäisen laskun olin vahingossa siirtänyt maksettuihin laskuihin ja siitä maksu muistutus tuli kahden viikon lomani aikana. Eli maksoin tuon muistutuksen muutaman päivän myöhässä.

Tästä kaikesta koituu seuraavaa: Intrum Justitialta tuli myöhemimmin 24 euron perintälasku. Seuraavassa sähkölaskussa tuli sitten 5 euron maksumuistutusmaksu edllisestä laskusta 7 prosentin korkolla, joka oli vain kymmeniä senttejä.

Eli hiukan myöhästynyt satasen lasku tuli maksamaan extraa reilut 29 euroa!

Pysykää erossa Carunasta jos vain voitte!

10

2120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pysyisin, jos voisin mutta minkäs teet, jos asut Carunan verkon alueella.

    • OlenRobottiz

      Joo, ei maha mitään Caruna on ja pysyy. Paitsi jos myydään taas eteenpäin piuhat ja kaapelit, ostaja voisi olla vaikka "Russian Atomic Electric" ja sitten taas nostetaan siirtoa.

    • Kyllönen.M

      Caruna laskuttaa muutenkin törkeän suuruista ylihintaa sähkönsiirrosta.

      Koko caruna pitäisi lakkauttaa ja omia etuja tavoittelevat politiikot häädettävä pois politiikasta.

      • Anonyymi

        Soitin aikoinaan kun vuosia mittarilukemat kulutus täsmäsi et saan tietoja jostain kuukausista.Eiii keskitunti kulutus yms..jauhettiin.Aina luottanut mittariin mut nykyään näköjään voi.Aijoin kysyy myös onko mittarini kenties mennyt rikki..Virallisesti sähkölämm.ole mutta suihkutilassa on lattialämmitys.Muutenkin kulutus minimaallista..siirtolasku silti inhottaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Soitin aikoinaan kun vuosia mittarilukemat kulutus täsmäsi et saan tietoja jostain kuukausista.Eiii keskitunti kulutus yms..jauhettiin.Aina luottanut mittariin mut nykyään näköjään voi.Aijoin kysyy myös onko mittarini kenties mennyt rikki..Virallisesti sähkölämm.ole mutta suihkutilassa on lattialämmitys.Muutenkin kulutus minimaallista..siirtolasku silti inhottaa

        Lattialämmitys on salakavala laskunkasaaja. Kulutusta kertyy melkoisesti kun se on koko ajan päällä vaikka teho ei olisikaan kovin suuri. Kannattaa säätää termostaatti niin pienelle että lämpenee vain sen verran ettei tunnu kylmältä. Lattia ei saa olla lämmin jos haluaa säästää sähköä. Omasta kylppäristä rikkoutui lattialämmitys. Mutta koska huonetila on kerrostalossa keskellä kaikkia huoneita, lämmitystä ei ole tarvinnut (ei tunnu kylmältä jalassa) ja sähkölaskut pieneni.


    • Anonyymi

      Caruna on ihan perseestä, mutta kannattaa maksaa ne laskut silti ajoissa. Tää taitaa mennä ihan sun piikkiin.

    • Anonyymi

      Turha narista, kun itse mokaa.

    • Anonyymi

      Onhan se inhaa kun laskussa lukee selkeästi 6 sent kw ja kun laskee laskusta KW hinnan niin saa 34 senttiä. Kun pienentää sähkön kulutusta niin sähkön hinta nousee. Ei tuo saa noin mennä on se helkutti ettei säästäminen enää auta mitään.
      Miksi noita yhtiöiden välisiä asioita pitää kuluttajalle esitellä ja mainostaa. Eihä lihan hinnassakaan luetella että kasvatus 100€ talutus teurasautoon 50 , ampuminen 70€ suolistaminen 2000€ ruhon pilkkominen 7000€ kuljetus kauppaan 400€ . Huijaustahan nuo lakutustiedot ovat . Sitten muka kilpailutetaan jotain pientä olematonta nimetttyä osaa. Sanotaan että siirtoa ei voi kilpailuttaa. Helkutti koko sähköverkko on yhtä ja samaa verkkoa, saman hintaista sen sähkön pitää olla. Jos ilmoitetaan että 5sentiä kilovatti niin 10 kw maksaa 50 senttiä eikä yhtään enempää. Nyt sähkö maksaakin 3.40€ 10 Kw

      • Anonyymi

        Onkohan tahallista väärinymmärtämistä. Olet tahallasi jättänyt perusmaksun huomioimatta noissa sun laskuissa. Perusmaksu tasaa noita eroja siten että pienen kulutuksen kohteetkin maksavat siirrosta rahaa eikä taakka jää vain sähkölämmittäjille. Siirtoyhtiöllehän ei ole mitään väliä kuinka paljon sähköä kulutat.


      • Anonyymi

        Suurimman syyn suuriin siirtomaksuihin voi kaataa eduskunnalle. Sieltä se vaatimus tuli että muutamassa vuodessa maaseudullakin pitää saada sähköä häiriöttömästi huonoissakin sääolosuhteissa. Sähkölaitokset vetää nyt vauhdilla maakaapeleita pitkin metsäteiden reunoja ja kuluttaja maksaa viulut. Sähköä voi siirtää halvemmallakin. Olisi ne ilmalinjat korvattu paremmin säitä kestävillä (sietää jopa puun nojaamisen) ja komennettu kylmästi metsän omistajat puunkaatoon niin ettei yksikää puu saisi kaatuessaa ulottua sähkölinjaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      117
      3892
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3225
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      64
      1819
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      218
      1292
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1212
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      199
      974
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      755
    8. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      706
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      696
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      690
    Aihe