Kävelin onneni ohi ....

Sinulle nainen!

Anteeksi etten ymmärtänyt;
- ystävyydellä tarkoitit että ei pidetä kiirettä
- vaikenemisella yritit suojella itseäsi kiintymästä liian pian
- huumorilla kuittasit kipeät asiat, en tajunnut niiden sattuvan
- kun rehvastelin saavutuksillani, en edes huomannut kysyä elämästäsi
- etsit minulle elämäni iloja ja valoa, en huomannut sinun varjojasi
- opetit minut iloitsemaan elämästäni, mutta en nähnyt sinun suruasi
- sait minut uskomaan hyvään huomiseeni, enkä kysynyt mitä sinä haluat
- halusit että minulla on kaikki hyvin - omalla kustannuksellasi, enkä vieläkään tajunnut.

Nyt tiedän, jätin minuun rakastumaisillaan olevan naisen, kunpa olisin vielä hetken viipynyt ja yrittänyt nähdä sydämeesi, tiedän olisin saanut jään sulamaan sydämestäsi ….
213098
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

jos kertoisit tuon ihan henk.koht. tälle naiselle.Takaan, että jää sulaisi alta aikayksikön...

Äänestä
  • tuo sulattaa itse kenetkin...minut olisi sulattanut, vaikka olisit vähän töpännytkin..:)

    Äänestä

  • tuolle naiselle (alitajunta teki kepposen)

    Äänestä

kärsivällisyyttä ja rohkeutta tarvitaan joskus, olen huomannut.

En tiennyt, että miehetkin analysoivat asioita noin.
Toivottavasti omanikin(?) siellä jossain...

Äänestä

Miten toivonkaan, että sanasi ovat tarkoitettu minulle.

Äänestä

Joku osasi pukee sanoiksi sen mitä mäkin olen ajatellut. Erosin 2 vuotta sitten. Vaikean eron jälkeen itsesäälissä rypiessäni tapasin naisen,ystävän,joka veti suosta ja opetti mut käymään eron läpi ja pikku hiljaa alko aurinko paistaan risukasaan ja poikamies elämä rupes maistumaan ja nainen lähti pois. Nyt vähän rauhoituttuani huomaan etsiväni häntä joka paikasta. Hän oli niin tärkeä enkä mäkään tiedä hänestä mitään. Kukaan ei tunne eikä tiedä häntä. Mä uskomattomista uskomattomin alan jo uskoa enkeleihin.

Äänestä
  • maan päällä..ihmisen muodossa..usko pois.

    Äänestä

  • japanitar kirjoitti:

    maan päällä..ihmisen muodossa..usko pois.

    Enkeleitä onko heitä. Pidin telkkarissa olevista tv-sarjoista Enkelin kosketus ja Enkeli maantiellä.
    Onko suomi24-palstoilla yliluonnolliset ilmiöt palstaa. Keskustelen Ellien Kristallipallopalstalla. Pallolaisille enkelit ovat tuttuja juttuja. Minullakin on lukematon määrä enkelikokemuksia.
    Ihmettelen miten olet voinut olla tuohon naiseen yhteydessä monta vuotta etkä ole edes kysynyt nimeä. Väestörekisterikeskuksesta, numerotiedustelusta, naapureilta jne. saat varmasti ystäväsi yhteystiedot.
    Eron käy jokainen omalla tavallaan läpi. Jos selvisit kahdessa vuodessa, niin se on upea suoritus. Minulla on menossa seitsämäs vuosi, ja tuntuu kuin mies viipyisi vain Ärrällä ja odottelen häntä kotiin.

    Äänestä

  • japanitar kirjoitti:

    maan päällä..ihmisen muodossa..usko pois.

    niitä enkeleitä kerta ON, niin miksi karttelevat minua? Pikemminkin näyttää, että perkeleitä niitä vasta onkin, ei enkeleitä!

    Äänestä

  • mar44u kirjoitti:

    niitä enkeleitä kerta ON, niin miksi karttelevat minua? Pikemminkin näyttää, että perkeleitä niitä vasta onkin, ei enkeleitä!

    tulevat silloin, kun näkevät siihen aihetta..:) "Eihän kukkokaan käskien laula"..kyllä enkeleitä on.

    Äänestä

  • mar44u kirjoitti:

    niitä enkeleitä kerta ON, niin miksi karttelevat minua? Pikemminkin näyttää, että perkeleitä niitä vasta onkin, ei enkeleitä!

    Johtuu sinusta itsestäsi, täysin. Kerroithan tuossa viestissäsi rivien välissä juuri niin. Katsopa siis peiliin ja katsokin pitkään ja hartaasti, yksin ja oikeasti.

    Noooo..mitäs näkyy?
    Mitä´s minä sanoin......

    Äänestä

  • japanitar kirjoitti:

    maan päällä..ihmisen muodossa..usko pois.

    jossain vanhan testamentin puolella on että "joukossanne on enkeleitä, ette vain tiedä keitä he ovat" uskon että olit enkelin kanssa ne hetkesi.

    Äänestä

Toivonpa että olisin hän joka oli rakastumaisillaan sinuun..

Äänestä

voi kunpa olisit hän joka jätti minut portille suudelman jälkeen, ja lähdit toisen matkaan,
minun on niin ikävä häntä, hän tulee uniin
hän on mielessäni koko ajan öin ja päivin joten elämäni on aivan sekaisin.ikuisesti sinun,
kunpa sinäkin olisit minun.
autoin kyseisen ihmisen eron yli ja tyhmänä rakastuin häneen.

Äänestä
  • teit mahtavan teon auttamalla toista.. ihmisellä on tunteet, joita ei tarvitse hävetä. Emme voi käyttää niitä kuin pakastinta..ottaa ja sulkea..ne ovat, ja vain aika pystyy parantamaan haavat..jos niitä on tullut..Ei ole tyhmää rakastua..emme voi määrätä tunteittemme kohdetta..voimia ja jaksamista sinulle, tiedän että tie saattaa olla joskus pitkä, mutta ei ole oikotietä..olet kuitenkin kokemusta viisaampi, ja pystyt antamaan kenties joskus toiselle onnen jota ilman jäit olosuhteitten pakosta ehkä..

    Äänestä

Mikäänhän ei ollut todellista, vaikka olikin. Tutustuimme täällä netissä, aloin pitää sinusta ja totta.. aloin jo rakastaakin. Toivon sinulle sydämestäni kaikkea hyvää (tämä ei ole klisee), toivon että saat onnesi siinä liitossa missä nyt elät. Mitään vaikeuksia en sinulle halua. Koen sinut ystäväkseni edelleen.

Äänestä

Unessa

Siinä unessa minä
katselin sinua ja
sinä hymyilit silmilläsi minulle.
Ojensit kätesi koskettamaan
ihoani korvani alapuolelta.

Höyhenen kevein käsin
pyyhkäisit tuulen pörröttämän
suortuvan ohimoltani.

Siinä unessa
lepäsin rakkaudesta raukein jäsenin
sylissäsi.
Kuuntelin äänesi pehmeää sointia
rakastuneen naisen sydämellä.

Siinä unessa
- siinä... sinä olit minussa.

Äänestä

Minä päästin oman rakkauteni menemään. Hän kaipasi vapauttaan enenpi kuin rakkauttamme.

Minulle jäivät vain suloisen kipeät muistot, joita en kivultani vielä edes halua muistella. Ehkä joskus kun aikaa on tarpeeksi kulunut.

Äänestä

Näitä lukiessa tuli tunne että me miehet ollaan yksiä pas..ja kun me ei nähdä kun meitä rakastetaan.

Äänestä
  • Sitä luulee löytäneensä sen oikean: saman ikäinen, samasta paikasta, samanlaisessa elämäntilanteessa, samanlainen huumorintaju, samanlaiset fantasiat, etc. Alku meni meilläkin hyvin, mutta ilman oikeaa vastarakkautta on vaikea saavuttaa täydellistä onnea. Entisen elämän "haamut" kummittelevat tai kaverit ovat tärkeämpiä, jotain syitä löytyy aina ja yhteinen aika on historiaa. Haavoitettu nainen yrittää näytellä vahvempaa, kuin mitä on. Minuun ei satu, vaikka monta viikkoa/kuukautta vaan itkee ja valvoo toisen kaipuuta. Rakastunut nainen on valmis tekemään mitä vain toisen puolesta, harmi vaan kun toinen ei sitä sitä näe tai osaa arvostaa. Kärsivällisyys on yleensä avainsana, mutta siihen ei ole aikaa. Kumpa vain saisi takaisin sen voimaa tuottavan onnen tunteen.

    Äänestä

  • Irja kirjoitti:

    Sitä luulee löytäneensä sen oikean: saman ikäinen, samasta paikasta, samanlaisessa elämäntilanteessa, samanlainen huumorintaju, samanlaiset fantasiat, etc. Alku meni meilläkin hyvin, mutta ilman oikeaa vastarakkautta on vaikea saavuttaa täydellistä onnea. Entisen elämän "haamut" kummittelevat tai kaverit ovat tärkeämpiä, jotain syitä löytyy aina ja yhteinen aika on historiaa. Haavoitettu nainen yrittää näytellä vahvempaa, kuin mitä on. Minuun ei satu, vaikka monta viikkoa/kuukautta vaan itkee ja valvoo toisen kaipuuta. Rakastunut nainen on valmis tekemään mitä vain toisen puolesta, harmi vaan kun toinen ei sitä sitä näe tai osaa arvostaa. Kärsivällisyys on yleensä avainsana, mutta siihen ei ole aikaa. Kumpa vain saisi takaisin sen voimaa tuottavan onnen tunteen.

    ...kummasti jostain lisää kun on joku jota rakastaa. rakkaus antaa kummasti voimia kestää arjen paineet.jaettu huoli on puolikas huoli.jaettu ilo on monivertainen ilo. mäkin haluaisin vielä löytää mun elämääni miehen joskus. nyt keskityn täysillä rakastamaan tytärtäni ja äitiäni.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mies44 kirjoitti:

Sinulle nainen!

Anteeksi etten ymmärtänyt;
- ystävyydellä tarkoitit että ei pidetä kiirettä
- vaikenemisella yritit suojella itseäsi kiintymästä liian pian
- huumorilla kuittasit kipeät asiat, en tajunnut niiden sattuvan
- kun rehvastelin saavutuksillani, en edes huomannut kysyä elämästäsi
- etsit minulle elämäni iloja ja valoa, en huomannut sinun varjojasi
- opetit minut iloitsemaan elämästäni, mutta en nähnyt sinun suruasi
- sait minut uskomaan hyvään huomiseeni, enkä kysynyt mitä sinä haluat
- halusit että minulla on kaikki hyvin - omalla kustannuksellasi, enkä vieläkään tajunnut.

Nyt tiedän, jätin minuun rakastumaisillaan olevan naisen, kunpa olisin vielä hetken viipynyt ja yrittänyt nähdä sydämeesi, tiedän olisin saanut jään sulamaan sydämestäsi ….

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu