KELA valehtelee käsittelyajoissa

KatastrofiSuomessa

Käsittelyajat ovat absoluuttisia ihmiselle. Mikään valtakunnallinen keskiarvo ei poista sitä, että etenkin Etelä-Suomen läänissä nelisen viikkoa kestää nyt. Se ei mitenkään lohduta tai auta, jos Pohjois-Suomessa on viikko.

KELA valehtelee jatkuvasti siten, että esitetään menneiden viikkojen tilanteita tai valtakunnallisia painottamattomia keskiarvoja. Etelä-Suomessa on paljon enemmän viivästyneitä hakemuksia, joten niitä tulisi painottaa kokonaismyöhästymisiä laskettaessa.

Nyt käsittelyyn menee etelässä 15-20 arkipäivää eli 3-4 viikkoa. Samalla työkkärin ym. etuudet ovat myöhässä. Toimistot pullistevat. Puhelinjonot ovat kamalia ja apua sieltä harvoin osataan edes antaa. Netti jumittaa usein. Liitteeitä ei palauteta, valituksia on siten vaikeampi tehdä.

Etenkin suurperheiden ym. erikoiset ja monimutkaiset tapaukset hidastavat rajusti käsittelyä. Kantasuomalaisen yleisin ttt-hakemus on helppo. Kela ei ole osannut valmistautua vaikeiden ja hitaiden tapausten käsittelyyn. Jälkivalituksia tulee noista paljon, koska ammattitaito ei vain riitä vaikeissa tapauksissa. Kelassa on perinne, että ongelmatapauksissa "hylätään varmuuden vuoksi, ettei tule perintää". Tämä logiikka on kuitenkin ttt-jutuissa epäinhimillinen, koska nyt ei ole enää mitää ttt2:sta suojana, jos ttt hylätään väärin.

Kela on katastrofissa ja loukkaa jo kymmenientuhansien ihmisoikeuksia. Kela ilmoittaa mielellään ongelmatapaukset VAIN HAKEMUSMÄÄRÄNÄ, vaikka etenkin lapsiperheissä yksi hakemus kattaa 4-6 henkeä. Kelan katastrofista kärsii siis YLI MILJOONA SUOMALAISTA. - Tällaisesta joutaisi löytää jo vastuunkantajia. Ei Kela voi olla mikään kasvoton kone.

10

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kelasuomalaisille

      Kelassa on kyvytön johtaja jos ei asiat suju.
      Itsekin ihmettelen onko hakemukseni kadonnut netin syövereihin.
      Kyse on ihmisten ruuasta. Aikooko kela tappaa suomalaisia nälkään?
      Kuolleet voidaan sitten kerätä eduskunnan portaille jotta tiedetään alkuperäiset syylliset.

    • hhhahaaerrraa

      Herran jestas! miten on mahdollista että mustan valtterin etuudet ovat myöhässä? milloin saul ostaa fillarit valkoisille kelan nälässä pitämille lapsille? kysyn vaan,

    • Pohjpohjanmaa

      Kela valehtelee. Sama ruuhka on pohjoisessa!

    • asiae

      On erittäin aiheellinen huomio, että se ei ole mikään oikeudellinen perustelu, jos keskimäärin on noudatettu määräaikoja. Niitä pitää noudattaa kaikissa yksittäistapauksissa.

      Mielenkiintoinen kysymys on, mitä ongelmalle tulisi tehdä. On mahdollista, että Kelan resurssit ovat riittämättömät. Toisaalta on kuitenkin vaarallista palkita mitään virastoa lisäresursseilla, jos se ei suoriudu tehtävistään... silloin kaikki saattavat alkaa laiminlyödä tehtäviään saadakseen rahaa.

    • Anonyymi

      Kela maksoi asukkaan vuokran 1kk.Sen jälkeen maksoi 2kk päästä pienen osan vuokrasta.5 kk ei ole enää maksanut asukkaan vuokria mitään sanomatta.Mistäkö tämmöinen mahtaa johtua.

      • Anonyymi

        Jos on jo asunut 5 kuukautta, niin pitäähän siinä jo pärjätä omillaan.
        Asukas on jo varmaan saanut muita massiivisia tukia itselleen.
        Minäkin olen jo pärjännyt omillani 50 vuotta vaikka olenkin nyt köyhä eläkeläinen.
        Ei aikuinen mies mitään almuja tarvitse.


    • Anonyymi

      Olisko joku ohitus JONO mikä käsitellään heti ????! Värillä väliä???????!!!

    • Anonyymi

      Mitä jos menis töihin ja elättäisi itse koko suurperheen…ei enään ongelmia.

      • Anonyymi

        Suurperheitä ei ole kuin hihhuleilla, joiden uskonto kieltää ehkäisyn.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      122
      4845
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      185
      4518
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      118
      1956
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1721
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1482
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      7
      1279
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1225
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      75
      1145
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1065
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      1008
    Aihe