Nyt on aika lopettaa lapsenteko. Resurssit tulee keskittää olemassaolevien ihmisten oikeuteen jäädä turvalliseen maahan:
"Maahanmuuttovirasto on hyväksynyt tosiseikaksi sen, että ISIS saattaa leikata kätesi tatuoinnin takia, jos palaat Samarraan." Muun muassa näin Maahanmuuttovirasto kirjoittaa eräässä päätöksessään, jonka perusteella irakilainen palautetaan lähtömaahansa.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/mtv-sai-maahanmuuttoviraston-kielteiset-turvapaikkapaatokset-isis-saattaa-leikata-katesi-jos-palaat/6328964
"ISIS saattaa leikata kätesi, jos palaat"
3
178
Vastaukset
- LisääSiirtolaisia
Irakista tulleet miehet ovat ahkeria työntekijöitä. Suomalaisten suurperheitten lihavat kasvatit makaavat kotonansa sosiaaliavun varassa irakilaisten miesten tehdessä töitä Suomessa.
Ravintola pyörinyt kuukausia turvapaikanhakijoiden ilmaisella työvoimalla:
Lahtelaisessa ravintolassa on syksystä lähtien ollut turvapaikanhakijoita, joille on maksettu palkkaa nolla euroa.
http://yle.fi/uutiset/3-9630144 - IsisToimii2017
Liittouma julkaisi kuvan Mosulin tuhotusta kaltevasta minareetista – Suomalainen arkeologi: "Taas tuli syvä suru"
Moskeija oli rakennettu vuosina 1172–1173.
Syyrian Palmyran temppelien räjäytykset ovat hallinneet länsimaista uutisointia, mutta Isis tuhosi Mosulissa jo kolme vuotta sitten profeetta Joonan hautapyhätön ja moskeijan. Siitä ei syntynyt juuri lainkaan kohua, huomauttaa Aro-Valjus.
– Me länsimaissa painotamme oman länsimaisen kulttuurimme juuria. Meillä on eräänlainen arvovinoutuma. Näemme vain meille tärkeät kulttuurihistorialliset kohteet uutisina. Meillä vähemmän tunnetut kohteet jäävät vähemmälle huomiolle, hän väittää.
– Mosulilaisille al-Nurin moskeijan tuhoutuminen on yhtä tärkeä asia kuin Palmyran temppelien tuhoutuminen palmyralaisille, Lähi-idän arkeologian dosentti Sanna Aro-Valjus huomauttaa.
https://yle.fi/uutiset/3-9686094 - VäkilukuNousee
Suomessa syntyy edelleen päivittäin likimäärin parikymmentä ylimääräistä lasta. Väkiluku kiitää ylöspäin vuodesta toiseen, eikä vakiintunutta tilannetta näillä näkymin ole saavutettavissa. Tyytykää yhteen lapseen:
Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan Suomen väkiluku oli toukokuun 2017 lopussa 5 506 312. Maamme väkiluku kasvoi tammi-toukokuun aikana 3 015 hengellä. Väestönkasvua ylläpiti muuttovoitto ulkomailta.
http://www.tilastokeskus.fi/til/vamuu/2017/05/vamuu_2017_05_2017-06-22_tie_001_fi.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454452Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232899Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412652Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811644Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161528- 501238
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 591003
- 45996