Onko yleensä hotelliin tullessa maksettava takuumaksu, jotain 3000 batia? Jonka saa sitten poislähtiessä takaisin. Mistä sen maksaa jos ei lentokentällä ole heti vaihtanut rahaa. Lähdetkö hotellista heti sitten etsimään rahanvaihto pistettä, ennenkuin olet edes huoneeseen päässyt.. Entäs kotiin lähtiessä saat sen 3000 batia, mitä sillä sit tekee. Ostat "jotain" lentokentällä. Kuulostaa tosi tylsältä.
Takuumaksu hotellissa
9
1049
Vastaukset
- QR836
Luottokorttikin on keksitty nykyään. Sieltä se deposit otetaan katevarauksena.
- Saftboxmaksu
Mikä ihmeen takuumaksu. 1000 bahtia on saftyboxin avainmaksu jonka saa takaisin lähtiessä. Itse en ole koskaan mitään 3000 THB joutunut maksamaa tuon 1000 lähes joka hotellissa, ja reissuja Taikkuihin lukuisia yli 20.
Ehkä te valmismatkaaja rikotte huoneen tavaroita niin usein, että maksut on teillä amatööreillä korkeammat. - QR836
Mikä ihmeen safetybox avaimen takuumaksu? Mulla on kyllä aina elektroninen safetybox huoneessa. Mitä tulee tuohon katevaraukseen luottokortilta niin sen myötä voin tilata huonelaskun piikkiin allasosastolla, huonepalvelusta tai vaikka hotellin baarissa. Ihan normi settiä kansainvälisissä ketjuhotelleissa.
- noProblem
Näin avataan ne teidän saftyboxit
https://www.youtube.com/watch?v=UWY5ZoAYcSs - QR836
Aika vanha safetybox tuo YouTubessa oleva. Harvemmin enää tulee tuollasta vastaan. Tiedän toki että henkilökunta ne auki tarvittaessa saa. Muutaman sadan eri hotellin kokemuksella multa ei kuitenkaan ole koskaan mitään huoneesta ja/tai safetyboxista varastettu. Ja jos tuolta safetyboxista jotain viedään niin matkavakuutus korvaa.
- MiniMoona99
Tämän maksuasian luin jonkun hotellin asiakasarvioinnista. En ole itse törmännyt maksuun matkoillani. Enkä minä mitään huonekaluja riko (vaikka olenkin valmismatkaaja) et sitä pitäis etukäteen maksaa. Enkä tilaa huonepalvelusta mitään. Minibaarin pyydän tyhjentämään heti huoneeseen mentyäni koska kaapissa ei ole mieleisiä juomia. Ostan omat juomat kaupasta.
- santtu.1975
Itse olen joutunut Thaimaan lomilla maksamaan kyseisenlaisia takuumaksuja useammassakin hotellissa. Hotellit ovat näissä tapauksissa olleet jonkun hotellivaraus-sivuston kautta etukäteen maksettuja hotelleja.
Nämä talteen jääneet summat ovat olleet luokkaa 2000-5000Thb. taikka sitten esim. luottokortille tehty 100usd. "varaus" joka purkaantuu kun kaikki lähteissä on ollut ok.
Tällä summalla katetaan nahdolliset minibaari-ostot, pienet tavarahävikit huoneesta ja jonkin asteiset huoneiston vaurioit.
Nyt en tarkaan muista monessako käyttämässäni hotellissa tuo käytäntö on ollut, mutta vähintään varmaan viidessä (Thaimaassa olen majoittunut lomieni aikana jossan yli 25:ssä hotellissa).
- kohtakolutaanlisää
Minulta on pyydetty vain patongilla, 1000 thb .
Yleensä vietänkin aikaa rauhallisemilla seuduilla. Vaikuttaneeko asiaan, en tiedä.
Tosin joissakin hotelleissa on hotellikirjassa hinnoiteltu telkkarit, dvd, kahvinkeittimet, silitysraudat yms.
Muistini mukaan, yhtä hotellia lukuunottamatta on, huone tarkastettu ennen kuin, on päässyt hotellista lähtemään.
Parisen kymmentä eri hotellia Thaimaassa käynyt. Joissakin useamman kerran.- santtu.1975
Itse mietin missä kaikissa hotellessa on takuumaksua vaadittu.
Muistaakseni ainaki Pattayalla Garden Cliff resort & spa:ssa oli tuo maksu (100USD luottokortilla tai 4000THB käteisellä).
Mutta ikinä ei ole ollut pienintäkään ongelmaa maksun takaisin saamisen suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2486409Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1965956Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai185507Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1084258Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1433523Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303343HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233046Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82502Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2632464- 1342312