Onko yleensä hotelliin tullessa maksettava takuumaksu, jotain 3000 batia? Jonka saa sitten poislähtiessä takaisin. Mistä sen maksaa jos ei lentokentällä ole heti vaihtanut rahaa. Lähdetkö hotellista heti sitten etsimään rahanvaihto pistettä, ennenkuin olet edes huoneeseen päässyt.. Entäs kotiin lähtiessä saat sen 3000 batia, mitä sillä sit tekee. Ostat "jotain" lentokentällä. Kuulostaa tosi tylsältä.
Takuumaksu hotellissa
9
1134
Vastaukset
- QR836
Luottokorttikin on keksitty nykyään. Sieltä se deposit otetaan katevarauksena.
- Saftboxmaksu
Mikä ihmeen takuumaksu. 1000 bahtia on saftyboxin avainmaksu jonka saa takaisin lähtiessä. Itse en ole koskaan mitään 3000 THB joutunut maksamaa tuon 1000 lähes joka hotellissa, ja reissuja Taikkuihin lukuisia yli 20.
Ehkä te valmismatkaaja rikotte huoneen tavaroita niin usein, että maksut on teillä amatööreillä korkeammat. - QR836
Mikä ihmeen safetybox avaimen takuumaksu? Mulla on kyllä aina elektroninen safetybox huoneessa. Mitä tulee tuohon katevaraukseen luottokortilta niin sen myötä voin tilata huonelaskun piikkiin allasosastolla, huonepalvelusta tai vaikka hotellin baarissa. Ihan normi settiä kansainvälisissä ketjuhotelleissa.
- noProblem
Näin avataan ne teidän saftyboxit
https://www.youtube.com/watch?v=UWY5ZoAYcSs - QR836
Aika vanha safetybox tuo YouTubessa oleva. Harvemmin enää tulee tuollasta vastaan. Tiedän toki että henkilökunta ne auki tarvittaessa saa. Muutaman sadan eri hotellin kokemuksella multa ei kuitenkaan ole koskaan mitään huoneesta ja/tai safetyboxista varastettu. Ja jos tuolta safetyboxista jotain viedään niin matkavakuutus korvaa.
- MiniMoona99
Tämän maksuasian luin jonkun hotellin asiakasarvioinnista. En ole itse törmännyt maksuun matkoillani. Enkä minä mitään huonekaluja riko (vaikka olenkin valmismatkaaja) et sitä pitäis etukäteen maksaa. Enkä tilaa huonepalvelusta mitään. Minibaarin pyydän tyhjentämään heti huoneeseen mentyäni koska kaapissa ei ole mieleisiä juomia. Ostan omat juomat kaupasta.
- santtu.1975
Itse olen joutunut Thaimaan lomilla maksamaan kyseisenlaisia takuumaksuja useammassakin hotellissa. Hotellit ovat näissä tapauksissa olleet jonkun hotellivaraus-sivuston kautta etukäteen maksettuja hotelleja.
Nämä talteen jääneet summat ovat olleet luokkaa 2000-5000Thb. taikka sitten esim. luottokortille tehty 100usd. "varaus" joka purkaantuu kun kaikki lähteissä on ollut ok.
Tällä summalla katetaan nahdolliset minibaari-ostot, pienet tavarahävikit huoneesta ja jonkin asteiset huoneiston vaurioit.
Nyt en tarkaan muista monessako käyttämässäni hotellissa tuo käytäntö on ollut, mutta vähintään varmaan viidessä (Thaimaassa olen majoittunut lomieni aikana jossan yli 25:ssä hotellissa).
- kohtakolutaanlisää
Minulta on pyydetty vain patongilla, 1000 thb .
Yleensä vietänkin aikaa rauhallisemilla seuduilla. Vaikuttaneeko asiaan, en tiedä.
Tosin joissakin hotelleissa on hotellikirjassa hinnoiteltu telkkarit, dvd, kahvinkeittimet, silitysraudat yms.
Muistini mukaan, yhtä hotellia lukuunottamatta on, huone tarkastettu ennen kuin, on päässyt hotellista lähtemään.
Parisen kymmentä eri hotellia Thaimaassa käynyt. Joissakin useamman kerran.- santtu.1975
Itse mietin missä kaikissa hotellessa on takuumaksua vaadittu.
Muistaakseni ainaki Pattayalla Garden Cliff resort & spa:ssa oli tuo maksu (100USD luottokortilla tai 4000THB käteisellä).
Mutta ikinä ei ole ollut pienintäkään ongelmaa maksun takaisin saamisen suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3093055Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661337
- 691270
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781243