opera linux / huomioitavaa

valitettavasti.näin

1. Selaushistorian tyhjentäminen ei tyhjennä historiaa oikeasti. Kun klikkaat osoitepalkin vieressä olevaa "ruudukko"nappulaa, suggestions näyttää edelleen niitä sivuja missä olet käynyt. Myös selaimen uudelleenkäynnistämisen jälkeen, myös private browsing -moodissa.

2. VPN lakkaa toimimasta päivityksen yhteydessä ja satunnaisesti, mikäli vaihdat muita asetuksia. Saat sen takaisin klikkaamalla asetuksista VPN:n päälle ja pois.

Itse en viitsi rekisteröityä operan saitille ja raportoida tästä. Minun osaltani opera jää jälleen vuodeksi pariksi unholaan. Ei voi näin tehdä, että sulla on VPN jonka luulet olevan päällä ja sitten se yhtäkkiä ei olekaan päällä, ei edes uudelleenkäynnistyksen yhteydessä, vaikka VPN olisi valittuna. Ikoni osoitepalkin vieressä on oranssi jos vpn ei ole päällä. Tämä jää ainakin itseltäni huomaamatta, värisokeista puhumattakaan.

Testattu 3 eri PC:llä, jossa tosin käyttiksenä kaikissa ubuntu.

6

332

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • abahsfsgd

      Tuohon ykköskohtaan löytynee ratkaisu asetuksista.
      Minulla on vanha 12-versio ja siinä asetuksiin pääsee "opera:config" -osoitteella. Etsi sieltä Address -asiat.

    • etsillee

      Joo Ubuntussa ja muissakin linuxeissa toi Opera onkin buginen.
      Vaihtaa vaan Windowsiin niin taas toimii.

      • ei-noin

        Haista paska, windowsiin vaihtaminen bugisen selaimen takia ei ole hyvä ratkaisu. Parempi on vaihtaa selain.


      • onsetaas
        ei-noin kirjoitti:

        Haista paska, windowsiin vaihtaminen bugisen selaimen takia ei ole hyvä ratkaisu. Parempi on vaihtaa selain.

        On se niin katkeraa.


    • Hisstoory

      Mites tuo nyt pitäis ketään haitata?

      • kauhukakarat

        Mistä näitä lapsukaisia tänne ilmestyy?
        No kouluista/oppilaitoksista tietysti ja opettajat saavat pari päivää vapaata niistä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1406
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1273
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      102
      1023
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      849
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      743
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      626
    7. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      586
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      556
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      522
    10. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    Aihe