Heippa. Onkos kenelläkään pitkäaikaista kokemusta anturin suojaamisesta jollain kaksikompponentti liimalla? Olis tarkoitus valaa PT100:sen elukka alumiiniputkeen mutta kun se on perkuleen pieni niin en oikein arvaa käyttää super epoxyä , mitä olen aikaisemmen käyttänyt vastaaviin hommiin. Onko kellään muista aineista kokemusta? Edellisessä työpaikassa oli 3M:n DP-190 epoxy käytössä mutta sen saatavuus ei oikein vakuuttanut.
Anturin suojaaminen ympäristöltä
Elekroonikko
18256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kokeile+Pattex:ia,+googleen:+Pattex+100%
Olen+joskus+käyttänyt+Pattexin+"läiskis-putinkia"+(kemiallinen+metalli)+mutta+se+on+mielestäni+liian+paksua+kyseiseen+tarkoitukseen+eli+se+saattaa++jättää+koloja+tai+kuplia+liikaa.+Tarkoituksena+ei+ole+pelkästään+liimata+vaan+myös+ympäröidä+anturi+massalla+siksi+kaksoiskomponenttiaine.+
Onko+tuolla+Pattexin+100%:lla+myös+kyky+täyttää?
Se on vähän kuin silikoonia mutta notkeampaa, kuplia/koloja ei varmaan jää.
Kuivuttuaan on kuin notkeaa kumia.
Miten se anturin pienuus ja super epoxy liittyy toisiinsa? Liian kallista ja menee paljon?
Saat toki kysyä. Onko paljonkin kokemusta lämpöantureista??
Kun halpuus on pääasia, niin piki on varteenotettava vaihtoehto.
http://www.biltema.fi/fi/Autonhoito/Ruostesuojaus/Ruosteensuojamassa-alustalle-2000017149/?artId=362411
Jos ympäristöolosuhteilla on merkitystä, mikset osta kunnon koteloitua anturia, eikä mitään plastikpatting-virityksiä?
Tuolla esimerkkejä miten ne hoidetaan
http://www.sks.fi/www/_lampotila-anturit
Voit ymmärtää asian jos luet tämän aihealuueen otsikon. En aio selittää tarkoituksiani mutta toivon että porukka on senverran fiksua että vastaa jos on tietoa.
Elektroniikka ja aloituksen otsikko Anturin suojaaminen ympäristöltä.
Elektroniikkaa käytetään monen moisessa ympäristössä ja olosuhteissa, et kertonut mihin sen pitäisi soveltua.
PT100 anturi on mekaanisesti heikko, joten jos on vähääkään olosuhdevaatimuksia tai normaalia tärinää, niin valinta on silloin prosessiteollisuuden käyttämät mallit.
Anturit tulevat ilmastoinnin lämpötilan mittauksiin. Pt100 on tarkoitus suojata valamalla liiman tai epoxin sisään ohueen anturiputkeen. Koska liitäntäjohdot ovat hieman paksumpia kuin hius pitäisi tuon em. liiman tai massan olla aiheuttamatta mitään reaktioita niissä. Itse elukkahan on suojattu tuohon keraamisen palasen pinnalle kiinni jollain lakalla aika hyvin.
Ilmastointikojeen tärinä on käsittääkseni pahin vihollinen mutta uskoisin kyseisen valamisen auttavan siihen. Myös kosteuden tunkeutuminen anturin liitosjohtoihin mietityttää mutta eiköhän siihen jokin massa tai liima löydy.
Koska kyse on harastuksen omaisesta rakentelusta omaan käyttöön ei kyseeseen tule useita kymmeniä euroja maksavat anturit. Niitä käytin silloin kun olin työelämässä.
Onko kysyjän tarkoitus mitata ilman, pontikan vai jonkun muun aineen lämpötilaa?
Jos vaan säätää haluaa niin laadukas kapillaaritermostaatti ja siihen suojaputki. Sähkömekaaninen jossa pieni aikavakio, ei mitään elektronista rimpulaa.
Mikä se sellainen aikavakio mekaanisissa on jota elektronisissa ei olisi? Joku kellokoneisto?
Minulla on pitkäaikaista kokemusta lämpötila-antureiden koteloinnista. Ja paljon.
Mutta ulosantisi on vähän kehno! Kerro vähän lisää..
Kysymys koski nimenomaan sitä onko jollakulla kokemusta.
Kaiketi tuossa suojaamisessa pätee samat asiat kuin kaikessa sähkömekaanisessa rakentamisessa. Liimat yleensäkin tukee kiinteitä osuuksia, mutta rajapinnat ovat aina murheellisia kun niihin vaikuttaa tärinät. Kajutinkorjauksissa sen varsinkin huomaa kartin ja rungon välistä johdinta korjatessa. Siinä juotos on tuettava oikealla tavalla liikkeen tasaamiseksi koko johtimen matkalle. Kiinteilläkin osuuksilla lämpötilavaihtelut kun materiaalit laajenevat lämpötilan mukaan eritahtia. Antureissa pyrin käyttämään kaupallisia versioita kun se on vain mahdollista. valitettavasti hyviin kaupallisiin säätimiin ei enää saa antureita alle puolen vuoden toimitus ajalla ja silloinkin ne maksavat mansikoita.
Omat tekeleet olen pakannut suojaputkiin irralliseksi. Tavoitteena helppo korjattavuus. Välttäen suorija vetoja lämpölaajenemisen vaikutuksen minimoimiseksi. Liimaa ja muita sidetarpeita tarpeen mukaan, ettei resonassivärähtelyjä pääse syntymään. Omiin tekeleisiin ei asennuksen jälkeen ole tarvinnut kajota. joitain kaupallisia on rinnalta vaihtunut joten luotettavuuden lähentelevän vähintään kaupallista.
On tietysti ikuisuus kysymys, miksi käyttää vanhoja laitteita? Ne vain näyttää kestävän ja toimivan luotettavasti. Varalaitteetkin on valjastettu käyttöön tuotannon laajetessa. Uusien laitetoimitusten yhteydessä uudet järjästelmät alkavat risata puolenkymmen vuoden jälkeen.
Kiitos Liima-Lassille, Patti-Pattexille ja haminaattorille asiallisista vastauksista. Ehkä minun kuitenkin täytyy hankkia jostain tuota 3M:n DP-190 epoxya, koska sitä on käytetty tuossa firmassa 10-20 vuotta eikä silloin minun aikana tullut valituksia hajonneista antureista.