Saattaapi olla ettei tuosta puhelimesta ole iloa vuosiksi eteenpäin........
<Myös brittilehti The Independent varoittaa, että 3310:n käyttämät taajuudet ovat pian poistumassa myös Nokia-puhelimen varsinaisilta kohdemarkkinoilta.
>
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/amerikkalaislehti-kysyi-nokia-3310n-ongelmasta-katsotaan/gHwbL2AL
<Myös brittilehti The Independent varoittaa, että 3310:n käyttämät taajuudet ovat pian poistumassa myös Nokia-puhelimen varsinaisilta kohdemarkkinoilta.
>
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/amerikkalaislehti-kysyi-nokia-3310n-ongelmasta-katsotaan/gHwbL2AL
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hyvä ajatus on pilattu heti alkuunsa. Tulee entinen nokia mieleen....
Fake news. Ei ne 2G taajuudet ihan sormia napsauttamalla katoa. Taajuuksilla toimii kännyköiden lisäksi myös monia muita laitteita. Jenkit ja japsit ovat olleet aiemminkin omilla teillään tekniikoiden suhteen. CDMA vai mikä lie oli se heidän GSM-verkkoa vastaava systeemi.
USA Today kysyi Nokia-puhelimia valmistavan HMD Globalin toimitusjohtajalta Arto Nummelalta, aiotaan 3310:sta tehdä versio, joka toimii myös Yhdysvalloissa.
Hän pitää ”teoreettisesti mahdollisena”, että puhelimesta tehdään eri versio Yhdysvaltain markkinoille.
"Mahdollisuuksia on, toivottavasti, tulevaisuudessa."
Kansainväliset mobiilialaa seuraavat analyytikot ovat ottaneet innoissaan vastaan Nokia 3310:n uuden version. Myös esimerkiksi Gsmarena-sivustolla Nokia 3310 on tällä hetkellä ylivoimaisesti kiinnostavin malli.
Kannustan lukemaan sen mitä itse laitteen spekseineen huolella suunnittelijat asiasta sanovat.
Ihmisillä / toimittajilla on taipumus huudella penkoilta ja kuvitella etteivät itse alan tekijät osaa prosessejaan laskelmoida ja punnita ... kausakatoisesti.
#
Nokia-puhelinpomoilta suorat sanat: Tästä johtuu Nokia 3310:n "merkittävä puute"
- http://www.is.fi/digitoday/mobiili/art-2000005107488.html
#
"Huippuyksinkertainen ja halpa puhelin varasti show'n messuilla suurten valmistajien, kuten Samsungin ja Huawein, nenän edestä."
- http://www.is.fi/digitoday/mobiili/art-2000005108840.html
.
Nokiamaista sähläystä