Kumipuu kalusteet

kiinnostunut

Olen harkinnut kumipuusta valmistetun ruokailuryhmän hankkimista. Kiinnostaisi kokemukset kumipuukalusteista. Halkeilevatko ja miten kestävät kulutusta?

4

11168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puu

      Hyvin on meillä kestänyt kumipuu.Ollut n.4 vuotta.

    • tea

      ollut käytössä kohta 5 vuotta. Olivat edulliset. Moni on ihastellut niitä ja luullut kalliiksikin. Puulajin kovuus on muistaakseni jossain keskiluokassa (pehmein mänty ja kovin mahonki tms. eksoottinen puulaji). Jonkin verran ovat lapset takoneet pöydän pintaan koloja, mutta varmasti sillä takomisella olisi esim. mäntypöytä jo kamalan näköinen. Sitä olen jälkikäteen miettinyt, että mitenkähän ekologista tuo kumipuu on? Taitaa olla viljeltyä puuta eli ei ainakaan sademetsiä riistetä. No, en tiedä asiasta itsekään.

      • kumipää?

        Kumipuu on melko "kovaa" tavaraa. Sen Brinell-arvo on 4,2, kun esimerkiksi tavallisesti parkettimateriaalina käytetyn tammen arvo on 3,4. Olen nähnyt melko usein kumipuisten kalusteiden halkeilevan.


    • 0504909349

      meillä ollut kumipuu keittiön pöytä ja kuusi kumipuutuolia vuodesta 1993 edelleen alkuperäiskuntoiset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      4
      3693
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3599
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3340
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3312
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2176
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1758
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      31
      1506
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1461
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      87
      1370
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1313
    Aihe