Kumipuu kalusteet

kiinnostunut

Olen harkinnut kumipuusta valmistetun ruokailuryhmän hankkimista. Kiinnostaisi kokemukset kumipuukalusteista. Halkeilevatko ja miten kestävät kulutusta?

4

11016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puu

      Hyvin on meillä kestänyt kumipuu.Ollut n.4 vuotta.

    • tea

      ollut käytössä kohta 5 vuotta. Olivat edulliset. Moni on ihastellut niitä ja luullut kalliiksikin. Puulajin kovuus on muistaakseni jossain keskiluokassa (pehmein mänty ja kovin mahonki tms. eksoottinen puulaji). Jonkin verran ovat lapset takoneet pöydän pintaan koloja, mutta varmasti sillä takomisella olisi esim. mäntypöytä jo kamalan näköinen. Sitä olen jälkikäteen miettinyt, että mitenkähän ekologista tuo kumipuu on? Taitaa olla viljeltyä puuta eli ei ainakaan sademetsiä riistetä. No, en tiedä asiasta itsekään.

      • kumipää?

        Kumipuu on melko "kovaa" tavaraa. Sen Brinell-arvo on 4,2, kun esimerkiksi tavallisesti parkettimateriaalina käytetyn tammen arvo on 3,4. Olen nähnyt melko usein kumipuisten kalusteiden halkeilevan.


    • 0504909349

      meillä ollut kumipuu keittiön pöytä ja kuusi kumipuutuolia vuodesta 1993 edelleen alkuperäiskuntoiset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      146
      5297
    2. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      18
      4391
    3. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      174
      3235
    4. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3121
    5. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      197
      2717
    6. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      87
      2571
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      14
      2137
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      184
      1766
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1709
    10. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      73
      1595
    Aihe