Deposit transfer maksu

Eppana

Hei.
Olimme viikon Dubaissa Atana hotellissa, varaus bookingin kautta. Maksu hotellilla oli sama kuin varauksessa, mutta kotiin tultuamme Visalta oli veloitettu Deposit transfer at check-in maksu 142€. Yritimme saada hotellilta vastausta mikä tämä maksu on? Se oli jälkeenpäin lisätty laskuun ja maksupäivä yksi päivää ennen kuin olimme hotellilla. Onko jollain tietoa mistä maksusta kysymys? Olemme olleet bookingin kautta useassa hotellissa eri maissa eikä koskaan törmätty tähän maksuun!!

9

1263

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lapselliset

      Tuosta maksusta en tiedä, kuulostaa oudolta, mutta voitko kertoa muuten millainen hotelli oli kyseessä? Mitä hyvää ja mitä pahaa teillä on sanottavana hotellista?
      Olemme menossa samaan hotelliin vielä tässä kuussa.

    • Ennipennni

      Huomioitko tämän: Dubaissa veloitetaan kaupunkiveroa ja palvemaksua (molemmat 10 %) sekä turistimaksua x määrä dirhamia. Ko verot ja maksut eivät ole bookingin hinnoissa vaan lisätään jälkikäteen.

    • Eppana

      Atana hotelli ihan Ok. Palvelu oikein hyvää ja siisti. Sijainti hyvä. Ruuat hyviä, meillä puolihoito mikä kannattaa ottaa. Pyydettiin etukäteen huonetta meren puolelta, mutta saatiin tien puolelta 5 krs.eli se vähän latisti
      Deposit transfer ei ole kaupunkiveromaksu, sillä ne oli laskussa erikseen ja tiedossa että ne lisätään laskuun.

    • santtu.1975

      Deposit on "vakuusmaksu" joka maksetaan joko käteisellä taikka sitten yleensä katevarauksena luottokortilta.
      Hotellin perimä vakuus esimerkiksi minibaarin käyttämisestä, hotellihuoneen tarpeiston häviämisestä taikka vaurioitumisesta.
      Yleensä kansainvälisissä hotelleissa määritelty joko dollarimääräisenä summana taikka paikallisessa valuutassa (harvoin suoraan euroissa).
      Tämä vakuusmaksu/katevaraus pitäisi palautua tilille muutaman päivän sisällä uloskirjauksesta, tietysti sillä oletuksella että kaikki huoneessa oli kunnossa.

      Mikäli summa ei muutamassa päivässä ole palautunut, niin ole yhteydessä hotelliisi ja mahdollisesti myöskin luottokortti yhtiöösi (ainakin ennen luottokorttilaskun maksuun menoa).

    • Atana-hotelli

      Hei kun saat selville mikä maksu oli kyseessä, voitko kertoa sen täällä. Tietää sitten itse varautua, jos omalta Visalta on jälkikäteen veloitettu samainen maksu, kun palaan kotiin täältä Atana-hotellista. Kiitos!

    • Samaahotelliakatsonut

      Hei! Olisin kiinnostunut lukemaan enemmän tuosta atana hotellista, voisitko kertoa siitä lisää. Etenkin uima-allas alue, aamupala ja huoneiden siisteys kiinnostaisivat. Mukaan olisi lähdössä kaksi alle kouluikäistä.

    • Atanassamaaliskuussa

      Hei! Atana hotellin uima-allasalue on melko pieni. Rantatuoleja on vaikea saada, jos ei niitä käy ajoissa aamulla varaamassa. Altaassa on lämmin ( 32) vesi, joka lapsille on kiva. Altaassa on hyvin pieni osa erotettuna pienimmille lapsille. Huoneet ja tilat muutenkin ovat hyvin siistejä. Huone on tosin vähän pimeä, eikä parvekkeelle pääse turvallisuussyistä lainkaan. Aamupala on erinomainen ja täyshoito lapsen kanssa hyvä valinta. Hotellilta on ilmaisia kuljetuksia moneen paikkaan, esim. Legolandiinkin on mahdollista mennä Outlet Villageen suuntautuvalla ilmaiskuljetuksella. Hotellin leikkihuone on maksullinen, mikä meitä vähän harmitti, kun sen kuvia olimme lapsen kanssa katselleet. Kun me lähdemme lapsen kanssa seuraavaksi Dubaihin, yritämme löytää hotellin Jumeirah beachin läheisyydestä. Ranta-alueella on lapsille leikkipuistoja ja monenlaisia aktiviteetteja muutenkin.

    • Samaahotelliakatsonut

      Kiitos kovasti vastauksesta! Paistoiko altaalle miten aurinko, kun monessa paikassa on kirjoitettu altaan olevan varjossa suurimman osan päivästä? Ja mille rannalle hotellin kuljetus on? Meillä ei todennäköisesti ole tarkoitus olla kuin osa lomasta tuossa hotellissa ja käydään luultavasti abu dhabissa pari päivää ja sitten toinen viikko jossain rannan läheisyydessä.

    • Atanastakotiuduttu

      Atanan altaalle ei paista koko päivää, mutta kyllä siitä piha-alueelta koko ajan löytyy aurinkoisiakin paikkoja, täytyy vaan siirrellä aurinkotuolia sen mukaan. Taitaa olla samainen ongelma joka paikassa, kun niitä pilvenpiirtäjiä on vieri vieressä :)
      Hotellin kuljetus on Umm Suqeim Beachille sekä The Walkin edessä olevalle rannalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1568
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1279
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      490
      1131
    4. 63
      975
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      952
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      51
      720
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      108
      718
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      712
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      647
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      622
    Aihe