Lain mukaan kunta on velvollinen siirtämään romuajoneuvon seitsemän päivän kuluessa siirtokehoituksesta, jos omistaja ei täytä tätä velvollisuuttaan. Voiko kunnallinen pysäköinninvalvonta antaa pysäköintivirhemaksun eikä siirtokehoitusta, kun romuajoneuvo on pysäköintikieltoalueella?
Romuajoneuvo pysäköintivirhemaksu
2
203
Vastaukset
- jurristi
Laissa kerrotaan, että romuajoneuvolla tarkoitetaan jätelaissa mainittua jätettä. Jäte taas on aine tai esine, jonka sen haltija on poistanut, tai aikonut poistaa käytöstä.
Vaikka jäte on auton näköinen, niin ei se enää ole tieliikennelain mukainen ajoneuvo.
Jätteelle voi antaan siirtokehoituksen, mutta ei pysäköintivirhemaksua.
Jätelaissa kerrotaan myös, mihin lakia ei sovelleta, autoa ei listassa ole.
6) romuajoneuvolla ajoneuvoa, joka on jätelain (646/2011) 5 §:n 1 momentissa tarkoitettu jäte. - sekopääsuomaa
suomessa suurin osa on romuautoja , ja vieläpä velkapelejä, parkkifirmat laittaa 1 den ainoan kyltin miten sattuu väärään suuntaa ja mahdollisimman hankalasti havaittavaan paikkaan joka pitäisi havaita julkisen liikenteen puolelta , kohdistaa huomio jo ajoradalla yksityisalueen rahastusautomaatin , ymmärtää luettu tarina ,likaisen merkin ja töhrytarroin varustettuna!!
kun auton kuljettaja lähtee kiertämään kaikkien arvellun alueen kyltitykset ,pitää tätä parkkifirman 18-22 vuotias koulutettu herrasmies/nainen PYSÄKÖINTINÄ!!!
lisäksi kyseiset firmat ilmoittaa esim marketin sekä huoltoaseman olevan yksityis alueen vaikka tieliikennelaki pitää aluetta yksiselitteisesti tie alueena jossa pitää olla ajokortti ja kilvet kiinni ( eli parkkifirman ilmoituksella voi ajella lapset ratissa ja kilvet takaluukussa) siis alueella pysäköi teemu 6v. toki itse ajoin alueen rajalle. minäkin laitoin omakotitaloni pihalle kyltin kahvitarjoilu tule meille ja takapihalle kyltin älä kävele pihalla , sakko on 400e. ei kukaan voi kiistää etteikö takapihallani ole ihan selkeästi ohjeistusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1094206
- 783456
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?763249Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?243189Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223072- 722896
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452760Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim602678Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852519- 332364