Optometria 2017, optikoksi aikovia

Heidikk

Hei! Ajattelin kysellä löytyiskö tätä kautta vertaistukea pääsykoekevääseen:) Olen hakemassa opiskelemaan optometriaa Ouluun ja haluaisin löytää kohtalotovereita.

Tietysti myös vinkit ja kokemukset opinnoista jo alaa opiskelevilta/aiemmin opiskelleilta olisivat erittäin tervetulleita!

Minkä tyyppisiä tehtäviä varten kannattaisi olla varautunut ja minkä verran itse harjoittelitte/aiotte harjoitella pääsykokeisiin matematiikkaa, äidinkieltä ja englantia?

2

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opt16

      Moi! Hyvän alan olet valinnut! :) Itse hain ja pääsin viime keväänä Ouluun. Soteliin kannattaa valmistautua lukemalla materiaalit hyvin. Vaikka ne saakin olla vieressä, aika on niin rajattu ettei joka vastausta ehdi etsiä papereista. Matikan kysymyksissä oli esim. ensimmäisen ja toisen asteen yhtälöitä, yksikkömuunnoksia, päättelytehtäviä... Jos omistat symbolisen laskimen solve-ominaisuudella, matikan osuus helpottuu huomattavasti :D Äidinkielen osuus oli luetunymmärtämistä, muistaakseni englanti myös. Englannin osuutta varten kannattaa avata sanakirja toiseen välilehteen tai ottaa ihan fyysinen sanakirja viereen. Ja kaikki sotelin tehtävät olivat monivalintatehtäviä, väärästä vastauksesta tuli miinuspiste, mutta jos vastasi "en tiedä", pisteet eivät vähentyneet. Aikaa kokeen tekemiseen on niin rajallisesti että yksittäistä tehtävää ei kannata jäädä hirveän pitkäksi aikaa miettimään, lopuksi voi vielä korjailla ja täydentää jos aikaa jää. Itse en lukenut oikeastaan kuin ennakkomateriaaleja, alleviivailin, tein ajatuskarttoja ja omia muistiinpanoja. Matikan perusjuttujen kertailusta on myös varmasti hyötyä.
      Itse pääsykokeissa ensin on ennakkotehtävään perustuva haastattelu. Haastattelua ei kannata jännittää liikaa, otat rennosti ja olet oma itsesi :) Minulla ainakin haastattelija vaihtoi välillä kielen englanniksi, siihen kannattaa varautua. Haastattelijat ovat siis alan opettajia.
      Aineistokokeessa äidinkielen osuus oli ainakin viime vuonna kokeessa jaettuun materiaaliin ja osittain sotelin ennakkomateriaaliinkin perustuva essee. Matematiikan osuudessa ei saa käyttää laskinta, siellä kysytään aikalailla samoja asioita kuin sotelissa, esim. niitä yksikkömuunnoksia, yhtälöitä, kerto- ja jakolaskuja ja sanallisia tehtäviä. Itse ainakin treenasin ihan ala-asteen opetusvideoita katsomalla kertomaan ja jakamaan allekkain, laskut ovat kuitenkin sen verran vaikeita että ei niitä päässä pysty laskemaan.
      Tärkeintä pääsykokeissa on olla ajoissa paikalla, kaikki tarvittavat paperit mukana ja iloisella ja rennolla mielellä :)
      Toivottavasti nähdään ensi syksynä Oulussa!

      • Hennu1

        Hei. Pärjääkö haastattelussa perus enkulla? Kuinka kauan haastattelu kestää? Tein tänään esivalintakokeen vasta.. hain Ouluun ja Helsinkiin. Mites se Matikka niin onko kuinka paljon tehtäviä siel ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      180
      11289
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      56
      5371
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2620
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2296
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1725
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1383
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1309
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1216
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1129
    Aihe