haastemies

minttuliisa80

Onko kenelläkään tietoa voiko haastemies tulla käymään kotiovella myös viikonloppuna?

14

2176

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • losthatlovinfeeling

      Ajasta ja paikasta riippumatta laki ei tunne aikaa.

    • Haistanaista

      Suosittelen sopimista jos sopii, sillä hajurako olisi likaa. Aijoo, unohdin toviksi ettei sovinto käy. Enää.

    • minttuliisa80

      Sain alkuviikosta kirjeen jonka luin vasta eilen että on tiedoksianto käräjäoikeudessa ja luki että soita tai tule käymään. Soitan siis maanantaina sinne mutta aattelin että voiko sieltä tulla joku haastemies käymään viikonlopulla jos ihmettelee etten ole ollut yhteydessä kun tosiaan luin sen vasta eilen ja sieltä ei kukaan enää vastannut.

    • minttuliisa80

      Onko jonkun luona käynyt viikonloppuna haastemies vai kulkeeko vain virka-aikana?

    • minttuliisa80

      onko kokemusta kenelläkään? pelkään että ilmestyy oven taakse ennen maanantaita kun soitan sinne

      • Mullakin

        Voi tulla. Minulla kävi aikoinaan lauantaina.


    • Häästemieslomalla

      Ensisijaisesti tiedoksiannot suoritetaan joko puhelimitse, vastaanottotodistuksella tai henkilökohtaisesti tapaamalla tiedoksisaaja. Muita tehtäviä ovat käräjäpäivystys ja velkomusasioiden valmistelu. Haastemies ei kuulu työaikalain piiriin, mikä tarkoittaa sitä, että haastemiehen on toimittava yleisen virka-ajan ulkopuolellakin.

      https://oikeus.fi/arkeajaajatuksia/fi/index/toissaoikeuslaitoksessa/haastemiesjormamakirantaetela-pohjanmaankarajaoikeus.html

      • minttuliisa80

        eli tarkoittaako siis että voi tulla tänäänkin esimerkiksi käymään tai huomenna?


      • fg87h
        minttuliisa80 kirjoitti:

        eli tarkoittaako siis että voi tulla tänäänkin esimerkiksi käymään tai huomenna?

        No tarkoittaa, etkö ymmärrä lukemaasi ?? Tuskin kuitenkaan tulee, jos et soita niin kyllä se ensin puhlimella yrittää sut kiinni saada, yleensä tullaan oven taa vasta viimeisenä keinona.


    • AsiaOnJämpti

      Itse en päästä kotiini sisään ketään vaikka kuinka soittisi kelloa. Vain tuttu ja ennalta tiedossa oleva henkilö pääsee kotiini.

      • TuoOnOikeaTapa

        Asiallista meininkiä. Noin kuuluu toimia.


      • JämptiOn

        Miksi ihmeessä se haastemies sinun murjuusi haluaisi tulla? En minäkään astuisi kynnyksen yli, kyllä ihan siinä ovella asiani mielummin toimittaisin.


    • eiseehdi

      Ei se tule viikonloppuna kuin korkeintaan reisille.

    • tawjahalonen

      ota ensin itse yhteyttä. maanantaina hetimiten. witut ne laiskat virkamiehet viikonloppuna töihin lähde ellei viissatasta palkkaa potenssiin tuhat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      64
      2618
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      27
      2514
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      15
      1694
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1407
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1396
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      98
      1337
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1173
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1106
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1083
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      59
      985
    Aihe