Se niistä shamaaneista

Humpuukiarahvaalle

Ylen tv-ykkösellä 3.3 ohjelmassa "Perjantai" oli teemana yliluonnollisuus tms.
Kari Enqvist pisti oikein sopivasti jauhot suuhun kaikelle humpuukille. Varsinkin sille shamaanille, joka oli tietävinään yhtä sun toista.

Katsokaa itse Areenasta tai jostain muusta.

5

365

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-kemisti

      Yliluonnollisuus voi tarkoittaa myös sitä, mitä nykyinen tiede ei vielä tiedä. Mielenkiintoisten tapahtumien tutkimisen TV jättää usein kesken.

    • perrjantai

      "Perjantai" oli mielestäni hyvä ohjelma, siinä tuli esiin paljon asiaa. Skeptisyydellä on paikkansa ja tutkimista tuntuu vielä noissa ilmiöissä olevan.

      Itse Mannerheim Odessassa ollessaan saatiin selvänäkijän puheille ja näkijän visiot olivat kiinnostavia:

      http://jaakko7.puheenvuoro.uusisuomi.fi/58247-mannerheim-selvanakijalla-odessa-1917

      Juttua kommentoitu:

      "Enpä muistanutkaan tuollaista kohtaa Marskin muistelmista. Piti ihan ottaa kirjahyllystä kouraan ja tarkistaa asia. Niin se vaan oli."

    • UskoakoVaikoEi

      Millä tavalla humpuukia? En nähnyt ohjelmassa puoleetonta todistusaineistoa siitä, ettei Enqvistilla olisi poikaa. Voimme siis ainoastaan perustaa uskomme fyysikon omaan väitteeseen, ettei hänellä ole lapsia ;)

    • Anonyymi00004

      Asian sivusta: Hae netistä hakusanalla Aikia Aikianpoika. Siinä kerrotaan yhden Lapinnoidan, samaanin, tarina oikein virallisista lähteistä. Sattuu tulemaan yhdeksi minun esi-isitäni... Shamaaniksi ei synnytä, siihen saadaan oppi toiselta. Siksi esi-isäni shamanismi ei ole minulle periytynyt.
      Tunsin viime vuosituhannen puolella yhden miehen, johon saattaisi shamaanin määritelmä sopia. Teki mieli mennä oppiin, mutta en sitten uskaltanutkaan. Mutta kyllä se usealtakin tutulta selkäkivut aina joksikin aikaa sai ajettua pois. Ja voimallisempaakin teki, mutta siitä joskus toiste. Hänkin sanoi saaneensa opit toiselta, ei ollut syntymälahja. Eikä tietääkseni nauttinut kärpässieniä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      698
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe